Děrné štítky jsou opět v kurzu: IBM jim vdechlo život a vzniklo velkokapacitní zařízení

  • 13
Problematika ukládání stále většího množství dat nedá spát nejedné společnosti. Výzkumníci společnosti IBM přišli na způsob, jak zvýšit hustotu zápisu dat 20x oproti hustotě záznamu u současné generace pevných disků.

Přibližně za tři roky vždy desetinásobně vzroste potřeba prostoru na uložení dat. To klade vysoké nároky na výrobce různých zálohovacích, paměťových a dalších zařízení, která slouží k ukládání dat a práci s nimi. Výrobci pevných disků byli nuceni pokořit některé „nepřekonatelné“ bariéry a vydávají se vstříc kapacitám v řádech stovek GB. Výrobci optických záznamových médií se zase zkoušejí přiblížit hranici 100 GB. Nakonec ale budeme možná k zálohování dat používat systémy na základě nově objevené technologie z laboratoří IBM.

Millipede

Technologie Millipede byla vyvíjena přibližně šest let. Právě včera vyplavaly na povrch informace o této novince od IBM a veřejnosti byl představen první prototyp zařízení. Prakticky celá technologie či nápad je obsažen v čipu obsahujícím 1000 tavících tyček (či bodů, chcete-li), které mohou vytvářet, popřípadě číst velice tenké otvory v tenké vrstvě polymeru.

Všech 1000 jehliček je vybaveno jakýmsi ovládacím ramenem, které je vyrobeno ze dvou druhů kovu. To způsobuje, že se při teplotě kolem 400 stupňů Celsia jedna část roztahuje rychleji než druhá a tlačí na rozpálenou jehličku, která následně vytvoří otvor v polymeru. Následně je možno vytvořený otvor zatavit, takže nejde o technologii s jednorázovým zápisem, ale s možností přepisu. 

Při čtení jsou jehly zahřáty na teplotu o sto stupňů nižší, což pro vytavení otvoru nestačí, ale na pohyb ovládacího ramena ano.

Technologie velice připomíná záznam dat na děrné štítky, který se používal v počítačovém pravěku. Ti, kdo jsou mladší generace nebo si na tento systém záznamu dat nevzpomenou, si mohou představit velice zjednodušený model takového štítku u modernějších myček na auta, kde je program mytí zaznamenán pomocí otvorů na plastové destičce. U Millipede se však pohybujeme v řádech nanometrů. Například samotný otvor do polymerového filmu o velikosti 10 nanometrů je asi 6000krát tenčí než lidský vlas. Při takto malých otvorech se nelze divit, že IBM udává hustotu záznamu dat až 20 x větší než u současných pevných disků. Jen pro představu:  na polymerové médium o velikosti poštovní známky lze umístit až 1 Terabit dat.

Jaká je budoucnost? "Děrné štítky" Millipede

Lidé pracující na nové technologii tvrdí,  že pokud by byl i nadále její vývoj podporován, kolem roku 2005 by se mohly objevit první výrobky založené na Millipede s kapacitou 5-10 GB, přičemž by se díky jejich velikosti mohly objevit v malých přenosných zařízeních, jako jsou mobilní telefony nebo PDA. Výhodou Millipede je i skutečnost, že současné výrobní technologie čipů by si s produkcí podobných zařízení hravě poradily.

Zůstává samozřejmě mnoho otázek a patrně nikdo zatím nedokáže říci, zda se podaří překonat všechny současné a možné budoucí překážky na cestě této technologie do prakticky využitelných zařízení. Dle tvůrců jsou ale již největší problémy překonány. Technologie prý nespotřebovává příliš elektrické energie a zapsaná data by neměla mizet ani při teplotě přesahující 300 °C, pokud by jí byl polymerový film vystaven.