Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Deset softwarových tipů pro ulehčení práce na počítači

Jak odemknout nedobytné PDF; jak opravit nefunkční automatické aktualizace; jak mít data v bezpečí; jak na disku najít stejné soubory; jak změřit, kolik jste přenesli dat; jak šetřit baterii notebooku; jak obnovit smazané soubory; jak mít programy stále aktuální; jak zjistit, jaká USB zařízení byla připojena k PC; jak snížit teplotu procesoru.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

1. tip: Jak odemknout nedobytné PDF
Vytvořit dokument ve formátu PDF je dnes otázkou okamžiku. Stačí mít instalovanou virtuální tiskárnu s výstupem do PDF a tyto soubory můžete tisknout téměř z každé aplikace. Avšak v případě, že dotyčnému chcete nějak práci s PDF dokumentem omezit (např. chránit ho heslem, zakázat z něho tisknout, zakázat z něho kopírovat atd.), pak toto omezení lze lehce nastavit. Stejně lehce ho však lze povolit. Stačí vám k tomu jednoduchý nástroj. Všechny tyto restrikce umí odstranit program Freeware PDF Unlocker. S nástrojem se pracuje velmi snadno, stačí jen myší přetáhnout PDF dokument určený k odemčení na ikonu programu Freeware PDF Unlocker.

PDF unlocker

2. tip: Jak opravit nefunkční automatické aktualizace
Čas od času se setkáváme s dotazy uživatelů Windows XP, jak mají opravit nefunkční službu Windows Update, která slouží ke stahování aktualizací Windows. Většina chyb je zapříčiněna špatným nastavením. Avšak vyskytují se i takové případy, kdy je vše správně nastaveno, ale ani tak služba nefunguje. V tom případě je tu ještě jedna možnost. Ta se jmenuje Windows XP Update Bugs Fixer. Tento softwarový nástroj slouží k opravě poškozeného systému aktualizací Windows Update od společnosti Microsoft. Dle slov jeho českého autora dokáže zafixovat až 90 % problémů se stahováním, inicializací a instalací oprav. Pracuje tak, že kompletně vypne, restartuje a znovu načte služby pro korektní záplatování Windows XP.

Windows XP Update Bugs Fixer

3. tip: Jak mít data v bezpečí
Bezpečnost osobních údajů či jinak citlivých dat je dnes mnohem více žádaná než v minulých letech. K našim bankovním účtům přistupujeme přes internet a téměř každý z nás používá několik různých přihlašovacích a přístupových hesel k jiným službám. Hesla potřebujeme pro přístup ke svému firemnímu počítači nebo pro přístup na oblíbené webové stránky apod. Na pevných discích přitom máme soubory, které nechceme, aby někdo viděl. Jak hesla a data chránit? Zkuste řešení jménem TrueCrypt. Jak je již z názvu patrné, jde o aplikaci, která slouží k šifrování. Je schopná chránit určitá data nebo celé oddíly na HDD. Na pevném disku si vytvoří soubor, který je šifrován a zároveň se ve Windows tváří jako virtuální logická disková jednotka. Šifrovat však můžete i vybraná data na disku, a to nejen na interním, ale i na tom, který připojujete přes USB (včetně flash pamětí). S aplikací se přitom pracuje velmi jednoduše. Po zadání vašeho klíče (hesla) můžete se zašifrovaným virtuálním diskem pracovat běžně jako s klasickým. Vy ani nepoznáte, že při čtení i zápisu se data průběžně a automaticky šifrují či dešifrují.

TrueCrypt

4. tip: Jak na disku najít stejné soubory
Mnoho z nás řeší jeden problém, který se objeví v případě, že do počítače ukládáte velké množství souborů. Znáte to, přijdete domů, stáhnete z fotoaparátu fotografie, za pár dní už nevíte, zda jste je stáhli, a tak je stáhnete znovu. Na internetu naleznete hezkou hudbu či zajímavé video a uložíte ho na disk, aniž byste si uvědomili, že jste tak již jednou učinili. Tím se pak lehce dostanete do situace, kdy v PC máte několik souborů se stejným obsahem. Jak z toho ven? Využijte služeb programu PackIt. Ten slibuje uživatelům najít stejné soubory v počítači pomocí několika kritérií a technologií. V kritériích si tak nastavíte, jaké adresáře či soubory (dle jejich koncovky) se mají porovnávat, a následně si vyberete jednu ze čtyř technologií prohledávání. Jsou to tyto – podle velikosti souboru, kontrolního součtu, součtu CRC32 či podle obsahu souboru (dojde k jeho analýze). Zde však platí, že první metoda je sice nejrychlejší, avšak nejméně přesná a naopak poslední je nejpomalejší, avšak nejpřesnější. Po dokončení vyhledávání se zobrazí seznam s výsledkem a vy se potom máte možnost ještě přesvědčit, zda jsou konkrétní soubory na disku opravdu dvakrát či vícekrát, a teprve poté je můžete smazat.

PackIt

5. tip: Jak změřit, kolik jste přenesli dat
Chcete-li mít naprostý přehled o tom, kolik jste z internetu stáhli dat a kolik jich od vás odešlo, je dobré využít programy sloužící k monitorování přenesených dat. Do této kategorie spadá i český zástupce NetMon&Stat. Uživateli dokáže podat i různé statistiky – denní, týdenní a měsíční, a dokonce je umí exportovat do Excelu či HTML. Vítaná je jistě i možnost automatického schování plovoucího okna při nulovém přenosu dat a možnost smazat data ze statistiky podle data nebo všechny.

NetMon&Stat

6. tip: Jak šetřit baterii notebooku
Přestože se výrobci přenosných zařízení snaží, aby jejich PC byly energeticky co nejméně náročné, sami jistě víte, jak je to nemilé, pokud vaší baterii dojde energie. Jistě, vytáhnout můžete rezervní baterii či si dokoupit další, ale kdo by chtěl vydávat peníze za tyto komponenty, které s sebou navíc musíte všude nosit. Zkuste jiné řešení. Tím by mohl být softwarový nástroj Notebook Hardware Control. Díky němu můžete nejen šetřit energii baterie, ale také sledovat výkon notebooku a využití jeho hardwaru. Sám pak umí řídit spotřebu energie při vaší práci či nečinnosti procesoru, pevného disku a dalších součástí. Snížením výkonu energeticky náročných komponent můžete ušetřit cennou kapacitu baterie a prodloužit čas práce s počítačem mimo elektrickou síť. To má za následek i menší ohřev komponent, takže se nemusí přehřívat a zapínat ventilátor pro odvod teplého vzduchu.

Notebook Hardware Control

7. tip: Jak obnovit smazané soubory
Smažete–li ve windows soubor z pevného disku počítače, máte ještě možnost obnovit ho v Koši. Co však dělat, pokud jste ho vysypali anebo máte nastaveno, aby data do něj neputovala a automaticky se mazala? Použijte produkt Recover Files. Ten pracuje na jednoduchém principu. Po vybrání disku, odkud se mají data obnovovat, se provede analýza. Následně dojde k zobrazení seznamu smazaných souborů. U nich nechybí informace o názvu souboru, kde se nacházel, jaký má status, velikost, kdy byl vytvořen a kdy smazán. Pro vás je nejdůležitější sloupec Status, který informuje, zda půjde vybraný soubor obnovit. Pokud je zde uvedeno very good, měl by jít obnovit bez problémů. U těch s poznámkou overwritten nemáte šanci na obnovení. U ostatních se o to můžete pokusit. Někdy se to může podařit, jindy ne. Samotné obnovení je potom otázkou několika vteřin.

Recover Files

8. tip: Jak mít programy stále aktuální
Aplikace The Secunia PSI pomáhá chránit počítač proti napadení. Jak? Jednoduše. Prostě se stará o to, aby veškerý instalovaný software v PC - od operačního systému přes e-mailového klienta až po komunikační programy - byl aktuální. Klidně by se dal zařadit do kategorie bezpečnostních nástrojů podobně jako antiviry, firewally, anti-spywary apod., ale v žádném případě je nenahrazuje, pouze doplňuje. Aktualizovaný software je totiž mnohem bezpečnější než ten neaktualizovaný. Samozřejmě v něm mohou být další nebezpečné díry, ale ty ještě nemusí být známé, a tak je útočník (hacker, malware, spyware, apod.) nepoužije.

Secunia PSI

9. tip: Jak zjistit, jaká USB zařízení byla připojena k PC
Chcete-li mít přehled o tom, jaká všechna USB zařízení byla připojena k vašemu PC, pak by se vám mohla hodit aplikace USBDeview. Jde o malou pomůcku, která po spuštění vypíše všechna USB zařízení, která jsou současně připojena k vašemu PC nebo byla kdy připojena přes USB v minulosti. Spolu se jménem zařízení a jeho popisem se ještě dozvíte, zda je nyní připojeno, jestli bylo bezpečně odebráno, případně jméno svazku (pokud šlo o disk), jeho sériové číslo, kdy bylo naposledy připojeno, VendorID a jiné informace. Pokud budete chtít, můžete jakékoliv zařízení z PC odtud kdykoliv odinstalovat a jejich seznam exportovat do souboru. Aplikace dokonce pracuje i z příkazového řádku a lze ji využívat i pro sběr informací z jiných PC připojených do firemní sítě.

USBDeview

10. tip: Jak snížit teplotu procesoru
Vyšší pracovní frekvence procesorů PC v minulosti znamenaly vyšší výkon. Dnes to již tak úplně neplatí, ale procesory jsou stále taktovány na vysokých úrovních. Přitom jejich plný výkon oceníte spíše u náročných aplikací, jako je střih videa, komprese souborů či rendering grafiky apod. Při psaní dokumentů, tvorbě tabulek, grafů, prezentací, chatování, brouzdání po internetu či vyřizování elektronické pošty tento výkon není zapotřebí. S trochou nadsázky by se dalo říci, že by vám stačil výkon, kterým disponovaly počítače před několika lety, s procesorem, který byl taktován i na 500 MHz. Není tedy důvod, proč v některých situacích plýtvat energií. Přiškrtit výkon CPU a tím získat kýžené úspory energie, snížení teploty CPU a tím i snížení hluku (ventilátory nemusí pracovat na vysokých otáčkách) a prodloužit práci na notebooku s bateriemi vám může pomoci RightMark CPU Clock Utility.

RightMark CPU Clock Utility

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 169 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 28 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 8 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 43 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...