Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Duel: Digitální elektronické zrcadlovky s ultrazoomem do 20 000 (díl 1.)

Nové digitální fotoaparáty představené toto léto nabízejí mnoho funkcí za ceny, o kterých jsme si mohli před rokem nechat jen zdát. Dnešní duel přístrojů Fujifilm Finepix S5000 a HP Photosmart 945 to jen potvrzuje.
Snad každá firma, která to s digitální fotografií myslí vážně, představila během posledního čtvrt roku nové produkty. Objevilo se množství poměrně sofistikovaných modelů a co je snad nejdůležitější - ceny nových kvalitních přístrojů poklesly na velice zajímavou úroveň. My jsme si do našeho testu vybrali dva modely, které se řadí mezi tzv. digitální elektronické zrcadlovky. To jsou modely, které mají místo obyčejného optického hledáčku či zrcadla displej, jenž v hledáčku zobrazuje focenou scénu. Pojďme si oba modely představit podle údajů, které nabízí výrobce.

Specifikace

HP Photosmart 945, který je nástupcem modelu HP PS 850, je vybaven 5,3Mpix CCD čipem, který zvládne vytvořit snímky s maximálním rozlišením 2608 x 1952 pixelů. Přístroj nepodporuje ukládání v nekomprimovaném formátu TIFF či RAW.

Osminásobný optický zoom s optikou od Fuji využívá ohniskovou vzdálenost od 7,6 mm po 61 mm (ekviv. 37 – 300 mm u 35mm přístroje). Světelnost objektivu má rozsah F2,8 – F3,1. Režim makro dovolí pořídit fotografii z nejmenší vzdálenosti 10 cm od objektivu. Citlivost čipu se pohybuje v rozmezí 100 – 400 ISO. Rychlost závěrky je 16 - 1/2000 sekundy. Mezi scénickými režimy nechybí nastavení pro akční snímky či portrét. Využít lze také prioritu clony a závěrky. K vyvážení bílé jsou vedle automatiky či manuálního nastavení v nabídce i čtyři další režimy – nechybí zářivkové či žárovkové osvětlení. Další úpravy obrazu může uživatel provádět v oblasti ostrosti, kontrastu a sytosti. Vyvážení expozice lze upravit po 0,3 EV krocích v rozmezí ±3 EV. Barevné filtry vytvoří například černobílou nebo sépiovou fotografii.

Vedle elektronického hledáčku je k dispozici dvoupalcový náhledový LCD panel, který obsahuje zhruba 180 000 pixelů. Poněkud nezvyklé je rozlišení ozvučených videosekvencí, které činí 288 x 208 obrazových bodů. Jejich délka může být maximálně 60 sekund a jsou ukládány do formátu M-JPEG. HP PS 945 využívá paměťové flash karty typu Multimedia Card (MMC)/Secure Digital (SD). Jedna s kapacitou 32 MB je součástí základní výbavy. Zdrojem energie jsou pro HP Photosmart 945 čtyři tužkové baterie (AA). Přístroj je vybaven rychlým USB 2.0 (High-speed) rozhraním a video výstupem. K dispozici je také stolní dokovací stanice. Rozměry HP Photosmart 945 jsou 123 x 85 x 85 mm a jeho váha bez výbavy je o něco menší než 0,5 kg. Cena tohoto přístroje se pohybuje okolo 19 990 korun včetně DPH.

Digitální fotoaparát Fujifim FinePix S5000 Digitální fotoaparát Hewlett-Packard Photosmart 945

 

Fujifilm FinePix S5000 je vybaven CCD snímacím čipem, který firma označuje jako SuperCCD HR. Tento čip obsahuje 3,14 miliónu snímacích bodů, ale jak je u přístrojů od Fujifilmu zvykem, činí maximální velikost snímku díky interpolaci 2816 x 2120 (cca 6Mpix). Snímky lze ukládat i nekomprimovaném formátu RAW. Optika Fujinon s desetinásobným zoomem pracuje s ohniskovou vzdáleností F = 5,7 – 57 mm (ekviv. 37 – 370 mm u 35mm přístrojů). Světelnost objektivu se přitom mění od F2,8 po F3,1. V makrorežimu je přístroj schopen zaostřit na objekt v minimální vzdálenosti 10 cm. Rychlost závěrky má rozsah 2 – 1/2000 sekundy. Citlivost se pohybuje v rozmezí 160 – 800 ISO, přičemž 800 ISO lze využít pouze v rozlišení 1 Mpix. Měření světla probíhá 64 zónách nebo celkovým průměrem. Při expozici je možné využít automatiky s prioritou clony či závěrky. K vyvážení bílé slouží šest přednastavených režimů, z nichž tři jsou určeny pro různá zářivkové osvětlení. Mezi čtyřmi scénickými režimy je k dispozici i přednastavení pro noční scény nebo sportovní snímky. Sérii pěti snímků přístroj snímá za sekundu při plném rozlišení.

Elektronický hledáček má velikost 0,3 palce a rozlišení 110 000 pixelů. Náhledový LCD displej s úhlopříčkou 1,5 palce má rozlišení 114 000 obrazových bodů. Jedná se nízkoteplotní polykrystalický křemíkový TFT displej se sníženou spotřebou energie. Ozvučené videoklipy mají maximální rozlišení 320 x 240 obrazových bodů a rychlost 30 snímků za sekundu. Jejich formát je AVI (Motion JPEG). Integrovaný, senzorem řízený blesk má dosah až 6 metrů a zvládá synchronizaci s pomalou závěrkou. FinePix S5000 je vybaven konektory USB, A/V out s podporou NTSC i PAL a zdířkou pro síťový zdroj. K napájení opět slouží 4 tužkové baterie. Rozměry testovaného modelu jsou 112 x 81,1 x 79,3 mm, jeho čistá váha činí zhruba 350 gramů. Na českém trhu je tento model k dostání za 17 990 korun včetně DPH.

Design

Již na první pohled je viditelný rozdíl mezi oběma přístroji. V HP poznáváme vzhled staršího modelu s označením 850, který jen změnil barvu ze stříbrné na černou. U Fujifilmu zaujme pokus o napodobení luxusnějších modelů pogumovanými součástmi. Také mnohem větší množství různých tlačítek a přepínačů dává u FinePixu pocit, že se jedná o výrazně sofisitkovanější model, než je PhotoSmart.

Oběma fotoaparátům samozřejmě na čelní straně vévodí optika. Vedle ní se u S5000 našlo ještě místo pro „AF-Assist Illuminator“, který vysílá přisvětlovací paprsek, jenž pomáhá k rychlejšímu a přesnějšímu zaostřování v šeru. Na pravém boku čela je pak ještě umístěn mikrofon a kontrolka samospouště. Kousek od ní je místo pro tlačítko, které uvolní blesk do aktivní polohy. Model od Hewlett-Packard má vedle optiky na čelní straně umístěn také mikrofon a signalizaci samospouště. Mikrofon je však v tomto případě blíže levé straně.

Digitální fotoaparát Fujifim FinePix S5000

Do horního prostoru se Fujifilmu podařilo vměstnat vedle výklopného blesku na jedné straně ovladač manuálního nastavení způsobu ostření (plynulý autofokus, manuální autofokus či pevné zaostření na subjekt). Na straně druhé je místo pro spoušť, kolem které se nachází prstenec pro výběr módu. Má tři polohy: vypnuto, prohlížení, snímání. Hned za tímto ovladačem jsou dvě tlačítka. První z nich umožní uživateli přímý přístup k funkci pro kompenzaci expozice, zatímco to druhé nabídne výběr z režimů kontinuálního snímání (Top 5 – 5 snímků/sekundu, bracketing – série 3 snímků s různou expozicí, Final 5 – posledních 5 snímků rychlostí 5 obrázků/s a Long Period – až 40 snímků rychlostí 0,6/s při max. rozlišení 1280 x 960 pixelů). Posledním prvkem horní části modelu S5000 je ovládací kolečko, které nabízí výběr mezi sedmi možnostmi. Jednak lze nastavit režim snímání videa, dále automatický mód fotografování, režim s prioritou clony či závěrky nebo předprogramovaný mód s možností úpravy clony a závěrky nezávisle na expozici. Další pozice zmíněného kolečka přepne aparát do manuálního režimu a konečně poslední část dovolí vybírat mezi 4 scénickými režimy (portrét, krajina, sport, noc).

Digitální fotoaparát Hewlett-Packard Photosmart 945

U HP je horní část vyhrazena blesku a pojistce, jejímž stisknutím se blesk dostane do aktivní polohy. Dále se zde nachází reproduktor a spoušť s prstencem, který umožňuje vybírat mezi různými funkcemi. Je jich celkem 7. Začíná se na nastavení automatické expozice, pokračuje přes tři scénické režimy (akce, krajina, portrét) a dále k zapnutí snímání videosekvencí. Následuje nastavení focení s prioritou závěrky a clony.

Největší „hody“ pak oba přístroje nabízejí na své zadní straně. V obou případech je dominantní LCD náhledový displej, který je u HP poněkud lépe chráněn tím, že je mírně zapuštěn do těla přístroje. FinePix i PhotoSmart nabízejí u hledáčku dioptrickou korekci a shodně používají zoomové kolébky ze dvou tlačítek. Shodný je také centrální buton pro vstup do menu, kolem něhož je křížový ovladač, sloužící pro pohyb v menu. U Fujifilmu pak tento ovladač ještě umožňuje nastavit přímo režim „Macro“ nebo funkci blesku. Další ovládací prvky již mají oba produkty různé. S5000 má nad LCD modré tlačítko, kterým lze přímo vstoupit do nabídky dostupných rozlišení, a vedle něj přepínač mezi zobrazením na LCD či v hledáčku. Poslední dvě tlačítka se nacházejí po pravé straně LCD. První z nich slouží pro návrat na předchozí položku menu a druhé ovládá zobrazení na LCD displeji.

Digitální fotoaparát Fujifim FinePix S5000 Digitální fotoaparát Hewlett-Packard Photosmart 945

PhotoSmart 945 má na zadní straně zcela vlevo detektor, který automaticky přepne ze zobrazení na LCD na zobrazení v hledáčku, kdykoliv se oko k hledáčku přiblíží, a naopak. Horní část zadního prostoru nad LCD nabízí tři tlačítka. Jedním se nastavuje režim blesku, druhým lze přepínat mezi samospouští a kontinuálním snímáním a třetí slouží k zapínání makrorežimu. Další tlačítka se nacházejí po pravé straně LCD. Horní je určeno pro ovládání displeje. Pod ním se nachází tlačítko pro zapnutí režimu prohlížení, ještě níže je tlačítko pro nastavení přímého tisku a vedle něj lze nalézt buton pro odesílání pořízených snímků e-mailem. Konečně poslední ovladač v pravém dolním rohu slouží k zapínání a vypínaní přístroje.

Na bocích testovaných aparátů se nacházejí zakryté konektory (USB, A/V out, napájení), úchytky pro řemínek a prostor pro paměťovou kartu. Výrobci u S5000 na levou stranu umístili také reproduktor. Spodek je určen pro dvířka chránící prostor s bateriemi a pro připojení podložky. Všimněte si, že ani jeden model nemá výstup na externí blesk. Zato oba umožňují připevnit před objektiv předsádky či filtry.

Vybavení

Z výše uvedené specifikace jste se již mohli dozvědět, že HP v základní výbavě nabízí 32MB paměťovou kartu SD, zatímco Fujifilm přibaluje pouze 16MB xD Picture Card. Oba modely jsou shodně vybaveny krytkou objektivu, popruhem na rameno, manuály a rychlým průvodcem. Základní sestava také obsahuje CD se software a USB kabel. Fujifilm navíc nabízí 4 alkalické baterie, A/V kabel a adaptér před objektiv, sloužící jako sluneční clona.

Tolik tedy k základnímu seznámení. Zítra porovnáme funkce a vlastnosti obou modelů.

  • Nejčtenější

V noci na pondělí přinese prach z Halleyovy komety nebeskou podívanou

v diskusi je 7 příspěvků

5. května 2024

Meteorický roj Eta-Aquaridy je jedním ze dvou, jehož původ můžeme spojit se slavnou Halleyovou...

Jak mohou být tak levná? Výborně hrající sluchátka lze koupit „za hubičku“

v diskusi je 13 příspěvků

3. května 2024

Premium Milovníci kvalitně reprodukované hudby mohou za sluchátka utratit spoustu peněz a nelitovat toho,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Připomeňme si květnové povstání a konec druhé světové války v Evropě

v diskusi je 19 příspěvků

5. května 2024

Výročí květnového povstání v Českých zemích a konec druhé světové války v Evropě si připomeneme...

Malý bojovník na Měsíci zvládl, co se nečekalo. Přežil tamní kruté noci

v diskusi jsou 2 příspěvky

3. května 2024  14:32

Japonské zařízení Smart Lander for Investigating Moon (SLIM) bylo prvním, které letos úspěšně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Štefánikova tragická smrt i po pěti letech budila v Československu emoce

v diskusi je 20 příspěvků

4. května 2024

Československo si před 100 lety, 4. května 1924, připomnělo páté výročí tragické smrti jednoho ze...

Byl výtečným velitelem, přivedl naše tankisty, ale komunisté mu to nedarovali

v diskusi je 27 příspěvků

8. května 2024

Není Liška jako Liška. Zatímco nacistický generál Erwin Rommel, přezdívaný Pouštní liška, byl...

Skvělý rychlý tip na skrytou přeinstalaci Windows 11 beze ztráty dat

v diskusi jsou 2 příspěvky

8. května 2024

Problém s počítačem může potrápit každého uživatele. Naštěstí v mnoha případech je poměrně snadno...

Apple dal poprvé nejnovější čip do iPadu. Pro přichází s OLED displejem

v diskusi je 19 příspěvků

7. května 2024  17:19

Společnost Apple připravila speciální tiskovou konferenci, na které v úterý odpoledne představila...

První start lodi Boeing Starliner se odkládá kvůli závadě na raketě Atlas

v diskusi je 11 příspěvků

6. května 2024  17:50,  aktualizováno  7.5 5:34

V bolestech rozené dítě společnosti Boeing v podobě lodi Boeing CST-100 Starliner mělo v úterý nad...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...