Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Casio Exilim EX-P700 - další 7MP kompakt v praxi

Společnost Casio omladila svou vlajkovou loď digitálních kompaktních fotaparátů a starší model P600 osadila novým snímačem s rozlišením 7 megapixelů. Zůstává 4x optický zoom a nekompromisní design. Jak velkou změnu obrazové kvality můžeme očekávat? To jsme se pokusili zjistit v naší recenzi.

Proč jsme, ze široké nabídky digitálních fotoaparátů, vybrali právě tento přístroj se dočtete v tomto úvodním článku. Následující recenze je součástí seriálu Vyberte si digitál pod stromeček a pochází ze serveru Fotografovani.cz.

U Casia se rozhodli jít ve směru ostatních a svůj digitální kompaktní fotoaparát EX-P600 lehce vylepšili. Místo původního 6MP snímače byl použit 7MP snímač, díky čemuž se změnily i hodnoty citlivosti. Jak je na první pohled patrné, jedná se více o obchodní tah, který Casiu dodává 7MPix kompakt. P700 je tedy zatraktivněním úspěšného předchůdce, i když rozdíly jsou poměrně malé. Pojďme se tedy podívat, co přinesla změna snímače.

Konstrukce a design
Na konstrukci nebyla provedena žádná změna, zůstal futuristický design s vystouplou částí v oblasti hledáčku. Tlačítka se používají velmi dobře a mají jasný chod. Umístění průzoru optického hledáčku přímo nad objektiv zaručuje přesnost zamíření v horizontálním směru. Při snímání objektů blízko objektivu samozřejmě nebude odpovídat obraz v hledáčku obrazu na fotografii, protože se projeví právě vertikální zkreslení způsobené tím, že se hledáčkem nedíváme skrze objektiv jako u EVF zrcadlovek, kde je do hledáčku promítán obraz ze snímače.
Přední straně rozměrově i barevně (u černé verze, kterou jsme testovali) vévodí vysunovací objektiv se šroubovacím prstencem, který ukrývá závit pro předsádky. Nalevo od objektivu je senzor autofokusu a interní blesk.

Na pravé straně jsou pod plastovou krytkou konektory pro externí napájení, USB a A/V. Na levé straně je pouze nechráněný konektor pro externí blesk. Kovový závit pro stativ nalezneme spolu s prostorem pro akumulátor a paměťovou kartu na spodní straně.

 

Zadní strana zůstala stejná jako u P600, vlevo od displeje je na řada tří tlačítek pro nastavení sériového snímání, blokaci expozice a tlačítko EX, jehož funkci rozebereme v sekci Ovládání. Nad displejem je optický průhledový hledáček s reálným zobrazením zoomu bez dioptrické korekce a tlačítka pro volbu režimu blesku a makra. Napravo od displeje je křížový volič s tlačítkem uprostřed a okolo něj tlačítka pro aktivaci Menu, displeje, samospouště a náhledu. V pravém horním rohu je umístěn kruhový volič expozičních režimů.

Spoušť je na horní straně uprostřed prstence pro ovládání zoomu. Mezi prstencem a vystouplou částí je drobné tlačítko pro zapnutí/vypnutí přístroje, což má vyloučit náhodné zapnutí fotoaparátu. Kovové tělo má hmotnost 225g a je 97,5mm široké, 67,5mm vysoké a 45,1mm hluboké.

Technická specifikace
Hlavní změnou oproti předchozímu modelu P600 je výměna snímače. P700 je osazen CCD snímačem s efektivním rozlišením 7,2MP a úhlopříčkou 1/1,8", který umí snímat fotografie s rozlišením 3072 x 2304, 3072 x 2048 (3:2), 2304 x 1728, 1600 x 1200, 1280 x 960 a 640 x 480 bodů ve formátu JPEG, nebo TIFF. Kromě automatické citlivosti lze nastavit i 80, 160, 320 a 640 ISO. Ozvučené video sekvence umí snímat v rozlišení 320 x 240 bodů ve formátu AVI až do zaplnění paměťové karty.
Použitý objektiv je značky Canon s ohniskovou vzdáleností od 7,1mm do 28,4mm, což je po přepočtu na kinofilm rozsah 33-132mm, a světelností F2,8-4,0. V klasickém režimu ostření lze zaostřit na 40cm od objektivu a v makro režimu již od 10 do 50cm. Optický 4x zoom kombinaci s 4x digitálním dává celkově 16x přiblížení.

Čas expozice lze manuálně nastavit jak na režim Bulb, tak na hodnotu v intervalu od 1/2000s do 60s. Maximální clonové číslo závisí na zvolené ohniskové vzdálenosti, na nejkratším ohnisku je to F8,0 a na nejdelším F11,0. Pokud necháme volbu expozice na přístroji, pak můžeme použít korekci automatické expozice v rozsahu +-2EV po 1/3EV krocích. Na výběr jsou zde režimy auto (přístroj zvolí čas i clonu), priorita času (nastavíme čas a přístroj dopočítá clonu), priorita clony (nastavíme clonu a přístroj dopočítá čas) a manuál, kde sami nastavujeme čas i clonu. Měření automatické expozice probíhá buď celoplošně, s důrazem na střed, nebo bodově na středu. Vyvážení bílé nabízí kromě 7 přednastavených hodnot (slunce, zataženo, stín, zářivka 1, zářivka 2, žárovka a blesk) také automatické a manuální měření.
Sériové snímání zůstalo stejně rychlé, tzn. 3 snímky za sekundu, ale díky většímu objemu dat se zkrátilo na pouhých 5 snímků v sérii. Interní blesk má dosah až cca 3,6m. Není to nijak oslňující parametr a bohužel fotoaparátu chybí sáňky pro externí blesk, ten je možno připojit jen pomocí drátu. LCD displej s úhlopříčkou 2" má 115.000 zobrazovacích bodů, což v dnešní době také není žádný zázrak a výrobce by měl do budoucna přemýšlet o jeho větším rozlišení. Samozřejmě i tak jsou na něm snímky zobrazené kvalitně a pro fotografování je plně použitelný.
Jako paměťové médium lze použít interní paměť o velikosti 9MB, nebo libovolnou SD nebo MMC paměťovou kartu. Data se přenášejí pomocí USB 1.1 a snímky lze i zobrazovat na televizi, nebo promítat projektorem díky video výstupu s formáty NTSC a PAL. Napájení zajišťuje dobíjecí Li-Ion akumulátor.

Ovládání
Ovládání je snadné a intuitivní také díky tlačítku EX, které slouží pro rychlé nastavení nejdůležitějších parametrů, jako je vyvážení bílé, citlivost, oblast měření expozice a volba oblasti automatického zaostřování. Pro podrobnější nastavení je nutné aktivovat menu, k čemuž slouží stejnojmenné tlačítko napravo od displeje. Dostaneme se tak k nastavení rozlišení, stupně komprese, korekce expozice, vyvážení bílé, citlivosti, typu zaostřování, oblasti zaostřování, oblasti měření expozice, zvukové poznámky, saturace, ostrosti, kontrastu, intenzity záblesku, aktivaci externího blesku, resp. konektoru pro externí blesk, digitálního zoomu a zobrazení náhledu snímku po jeho vyfotografování. Toto vše je v záložce REC, což je nastavení režimu snímání, další složka Set Up skrývá obecná nastavení fotoaparátu jako jsou: zvuky, číslování souborů, datum a čas, jazyky, spánkový režim, formát video výstupu, formátování paměťové karty, nebo resetování nastavení.

 

Tlačítko Disp slouží k nastavení režimu zobrazování displeje. Lze ho buď zcela vypnout, nebo si vybrat jaké informace bude zobrazovat. První varianta nabízí zobrazení režimu blesku, rozlišení, expozičních údajů, data apod. Druhá varianta je graficky mnohem bohatší a zcela odlišuje řadu fotoaparátů Casio od konkurence. Většinu plochy zabírá grafické znázornění zaostřené vzdálenosti a po stranách jsou grafická zobrazení nastavené clony (obrázek více, čí méně otevřené clony), času (obrázek hodin) a histogramu. Takové zobrazení je sice více efektní, než efektivní, ale nedá se říci, že by bylo zcela zbytečné. Velmi jasně zobrazuje zaostřenou vzdálenost a oblast vzdálenosti na kterou můžeme zaostřit. To znamená, že například u fotografováni makro snímků přesně víme, o kolik se ještě můžeme přiblížit, nebo vzdálit.

 
 

Kvalita snímků
Úroveň digitálního šumu je na citlivosti 80 ISO takřka neznatelná a snímky jsou použitelné i při zobrazení 1:1. Při citlivosti 160 ISO je již lehce patrný při přiblížení snímku, ale stále v mezích tolerance. Na zmenšených snímcích začíná lehce šum vystupovat na 320 ISO. Na snímcích fotografovaných s citlivostí 640 ISO je již šum patrný na zmenšených snímcích a narušuje detaily, má převážně modrou barvu. Oproti P600, která disponovala citlivostí od 50 do 400 ISO je na tom P700 o něco lépe, protože je možné dosáhnout lepších časů a úroveň šumu na největší citlivosti je srovnatelná.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava: 80, 160, 320 a 640 ISO)

Vyvážení bílé funguje ve dne spolehlivě a podává i dobré výsledky při nočních snímcích. Při žárovkovém osvětlení je potřeba nastavit vyvážení ručně, nebo zvolit předvolbu.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo ruční nastavení)

Ostrost a rozlišení snímků jsou na vynikající úrovni. Soudkovitost na nejkratším ohnisku je zanedbatelná, stejně jako vinětace. Na nejdelším ohnisku se projevuje lehká poduškovitost a ztrácí se ostrost. Barevnost snímků je velmi dobrá a kontrastní. V menu lze nastavit několik stupňů ostrosti, kontrastu a saturace. Obraz je ve srovnání s P600 o mnoho lepší, hlavně co se týče ostrosti a rozlišení.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 33mm F4,0 1/80s, vpravo 132mm F4,3 1/60s)

Další ukázky fotografií, včetně video sekvence naleznete na stránkách www.fotografovani.cz - zde.

Praktické zkušenosti
Od stisknutí tlačítka pro zapnutí přístroje do exponování prvního snímku uběhne cca 2,5s. Prodleva závěrky od stisknutí spouště bez namáčknutí je cca 0,5s. Tento údaj se může měnit v závislosti na délce automatického zaostřování. S namáčknutím spouště je prodleva pouze 0,1s. Přezoomování z nejkratší ohniskové vzdálenosti na nejdelší trvá cca 2,5s. Elektronické ovládání zoomu má 10 kroků, což je dostatečné, ale možnost jemnějšího nastavení by přišla vhod.
Ovládání fotoaparátu je jednoduché a intuitivní. Nabízí přehledné menu a tlačítko pro rychlou změnu důležitých parametrů. Jeho používání zpříjemňuje i velký dvoupalcový displej, na kterém se dají pohodlně snímky zvětšit a pohybování se po nich je velmi rychlé. Displej je velmi rychlý a má velmi nepatrné zpoždění. Zobrazování se na chvíli pozastaví pokud namáčkneme spoušť a chceme zaostřit. Automatická expozice funguje velmi dobře, jediný problém se vyskytl při fotografování ve dne s nejvyšší citlivostí, kdy fotoaparát snímek přeexponoval i když mohl ještě více zaclonit. Záleží však ale na zvoleném režimu a chyba přístroje jde snadno napravit.
Pro ulehčení fotografování méně zdatným uživatelům je zde 27 scénických režimů, které obsahují nastavení pro specifické scény jako je například makro, portrét, noční portrét, krajina, sport atd. U takových režimů jsou určité parametry fotografování nastavené na konkrétní hodnoty (portrét má nižší ostrost), nebo jim jsou vymezeny určité intervaly (režim sport má krátké časy expozice).

Závěr
Casio Exilim EX-P700 je původní model P600 vylepšený o 7MP snímač a obohacený o z toho plynoucí výhody. Lepší rozlišení a více detailů na fotografiích a možnost kvalitnějšího tisku. Tím však výčet novinek v podstatě končí. Majitelům P600 se určitě nevyplatí vyměňovat svůj model za nový. P700 je zajímavou volbou pro ty, kteří chtějí pořizovat kvalitní fotografie přístrojem s osobitým designem a jednoduchým ovládáním. To vše Casio P700 splňuje, ale bohužel ho degraduje jeho vysoká cena. Maloobchodní doporučená cena je v ČR stanovena na 22.999,- Kč včetně DPH.

Další recenzované přístroje  z druhé kategorie -  STŘEDNĚ POKROČILÍ:

Autor:
  • Nejčtenější

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi je 7 příspěvků

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 26 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Necháte se nachytat na triky internetových podvodníků?

v diskusi je 18 příspěvků

29. dubna 2024

Typickou obětí internetového podvodu už nejsou jen senioři. Kyberzločinci se zaměřili i na mladší...

Na první pohled to vypadá jako pavouci v ruinách města. Foto je ovšem z Marsu

v diskusi je 5 příspěvků

2. května 2024  15:16

Evropská vesmírná agentura zveřejnila minulý týden nový snímek ze sondy Mars Express, který vyvolal...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Ukrajině zuří válka dronů. Co jsou sebevražedné drony a vyčkávací munice?

v diskusi je 13 příspěvků

30. dubna 2024

Sebevražedné drony a vyčkávací munice zažily obrovský rozvoj, protože se dají vyrobit za pár...

Facebooku se AI vyplatí až za roky a Microsoft do ní šel kvůli Googlu

3. května 2024

Kdo nemá generativní umělou inteligenci, jako by nebyl. Alespoň to tak vypadá u největších...

Jak mohou být tak levná? Výborně hrající sluchátka lze koupit „za hubičku“

3. května 2024

Premium Milovníci kvalitně reprodukované hudby mohou za sluchátka utratit spoustu peněz a nelitovat toho,...

Na první pohled to vypadá jako pavouci v ruinách města. Foto je ovšem z Marsu

2. května 2024  15:16

Evropská vesmírná agentura zveřejnila minulý týden nový snímek ze sondy Mars Express, který vyvolal...

Švýcarská železniční chlouba se nemá zač stydět, i když nakonec zčervenala

2. května 2024

Na světě najdeme mezi železničními lokomotivami řadu velkých legend, jednou z nich je i švýcarská...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...