Digitální fotoaparáty už nejsou luxus, vytlačují i klasické přístroje

  • 108
Fotoaparáty jsou běžnou součástí naší domácnosti. Klasické přístroje však stále častěji nahrazují digitální fotoaparáty všech typů, které nabízejí srovnatelnou kvalitu snímků, nižší náklady na provoz a zejména vyšší uživatelský komfort.

Fotoaparáty jsou běžnou součástí naší domácnosti. Klasické přístroje však stále častěji nahrazují digitální fotoaparáty všech typů, které nabízejí srovnatelnou kvalitu snímků, nižší náklady na provoz a zejména vyšší uživatelský komfort.

"Čísla o prodeji digitálních přístrojů to dokazují jasně. Prodává se jich čím dál víc, kupříkladu u Olympusu dělají klasické přístroje jen třetinu produkce," popisuje světový trend v této oblasti Petr Podhajský z institutu digitální fotografie.

Digitální aparát je pro každého

Klady a zápory digitálního fotoaparátu

+ výrazně levnější provoz
+ okamžitě vidíte snímek
+ možnost upravit fotografii
+ snazší možnost šíření a pořizování kopií
+ spolehlivější a kvalitnější automatika
- vyšší pořizovací cena
- velká spotřeba baterií
- pomalejší reakce přístroje
"Ještě před dvěma lety byly digitální aparáty na českém trhu nepříliš rozšířeným a předraženým zbožím. Celosvětově se vyznačovaly svou pomalostí a nepříliš kvalitními fotografiemi.

"Ta doba je pryč. Digitální přístroje se vyrovnaly analogovým a padl i argument zastánců klasické fotografie o tom, že jen z analogu máte klasický snímek. Většina laboratoří v České republice už totiž dokáže vytvořit běžnou fotografii i z digitální podoby," vysvětluje odborník Jan Březina ze serveru Fotografovani.cz.

"Znám lidi, kterým je devadesát let a celý život fotili klasicky. Mají stohy fotek. Dnes už ale vlastní digitální fotoaparát, snímky archivují elektronicky, vybrané si nechají vyrobit a jsou extrémně spokojeni. Když chcete, digitální přístroj se chová stejně jako klasický, jen z něj nevypadne film, ale paměťová karta," doplňuje Březina.

Výhody převažují nad nevýhodami

Lepší reakce, kvalitnější fotografie a nižší cena, v tom až dosud porážely klasické fotopřístroje ty digitální. Dnes jim zbyla jediná výhoda - cena.

"Fotky z digitálního přístroje pořídíte mnohem levněji a rychleji. Dají se upravovat a navíc hned na místě člověk vidí, jestli se snímek povedl či ne a může tak případně pořídit hned několik dalších - bez obav z toho, že dojde film a bude třeba koupit nový," líčí výhody Petr Podhajský.

"Snímky z digitálního aparátu lze díky internetu rychleji a levněji šířit. Digitální fotografie mají navíc lepší a spolehlivější automatiku pro běžné uživatele - pořadí si s různou intenzitou protisvětla, boří i mýtus, že nelze fotit proti oknu," přidává na misku vah Podhajský.

"Mají i jednu nevýhodu," přiznává Jan Březina z Fotografovani.cz. "Jsou pomalé. Při ostření mají zhruba vteřinovou prodlevu, což je vyřazuje z focení snímků v akci. U focení zátiší a prostředí to pochopitelně nevadí, pro sport jsou ale nepoužitelné. U běžných snímků to ale nevadí, není problém naučit se stisknout spoušť o vteřinu dřív," upřesňuje.

Podle odborníků se nákup digitálního fotoaparátu vyplatí každému, kdo fotí více než pět filmů ročně. "Čím více člověk fotí, tím více ušetří na provozu a tím dříve se mu vrátí investice - rozdíl ceny mezi klasickým a digitálním přístrojem," říká Podhajský.

Formát (cm) Minimální rozlišení Velmi dobrá kvalita Špičková kvalita
9x13 640x480 (0,3 MPix) 1024x768 (0,7 MPix) 1600x1200 (2,0 MPix)
10x15 800x600 (0,6 MPix) 1280 x 1024 (1,2 MPix) 1600x1200 (2,0 MPix)
13x18 800x600 (0,6 MPix) 1600x1200 (2,0 MPix) 2200x1400 (3,0 MPix)
20x30 1280x1024 (1,2 MPix) 2600x1600 (4,0 MPix) 3000x2000 (6 MPix)

Jak nakoupit a neprohloupit

Digitálních přístrojů je ale celá řada. Hitem technoidů jsou miniaturní přístroje za ceny okolo dvaceti tisíc. "Běžný spotřebitel sáhne po lidových kompaktech za ceny od deseti do šestnácti tisíc. Ten, kdo je ochoten investovat více, si vybere sofistikované kompakty, které v cenách od 20 do 40 tisíc nabízejí možnost přiblížení, lepší optické vlastnosti a umožňují manuální nastavení všech atributů. Profesionálové pak používají zrcadlovky, komfortní fotoaparáty v cenách od padesáti tisíc korun," vypočítává Březina.

Jaký přístroj by doporučil běžnému uživateli, který fotoaparát používá na dovolené, při oslavách či jiných zvláštních příležitostech? "Malý kompaktní přístroj, který se bude dobře držet. Rozlišení by měl mít od dvou do tří milionů bodů výše a musí být ze spolehlivého zdroje, aby na něj bylo možné uplatnit servis a záruku. Blesk je v těchto přístrojích automaticky, optický zoom není nutností," radí Březina.

Cena takového přístroje se dnes pohybuje od deseti tisíc korun. "Během dvou měsíců, s nástupem nových modelů, ale poklesne o třicet až čtyřicet procent," uzavírá Petr Podhajský z institutu digitální fotografie.


Mini slovníček:

MPix (MP) - zkratka pro MegaPixel, počet obrazových bodů (1 MP = jeden milion obrazových bodů)
Zoom - možnost plynule přibližovat a oddalovat snímaný objekt
Optický zoom - optickými čočkami realizovaný zoom, při maximálním přiblížení obrazu špičková kvalita
Digitální zoom - snímací elektronikou fingované přiblížení, při maximálním přiblížení horší kvalita snímku