Futuristický design DAB přijímače PURE bug

Futuristický design DAB přijímače PURE bug

Digitální rozhlas se blíží do Česka. Budete jej lépe chytat i na cestách

  • 44
Český telekomunikační úřad vypsal výběrové řízení na provozovatele digitálního rozhlasového vysílání. Na rozdíl od únorového celostátního tendru, budou zájemci soutěžit o frekvence v jednotlivých krajích.

Zatímco televizní digitální vysílání funguje skoro v celé ČR, na samostatné rozhlasové vysílání se stále ještě čeká. Přitom by mělo přinést víc stanic i lepší mobilní příjem.

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vypsal výběrové řízení na provozovatele a výsledky čeká do konce ledna. Firmy se o přidělení radiových kmitočtů mohou ucházet do 3. prosince.

Zájemci musí splnit několik podmínek. Patří mezi ně oprávnění pro přenos rozhlasového a televizního vysílání. Minimální částka pro přidělení kmitočtu se pohybuje mezi 42 000 a 229 000 korunami podle velikosti kraje.

Licence je desetiletá a její držitel musí zajistit vysílání alespoň pro 50 procent obyvatel daného regionu. Spolu s kmitočtem získají držitelé licence možnost nabízet mobilní multimediální aplikace.

Vysílání by mělo být zabezpečeno ve standardu T-DAB, pro mobilní multimediální aplikace ve standardu DAB+ nebo DMB. Překvapivě chybí EU doporučovaný formát DVB-H.

ČTÚ tak přistupuje k další fázi plánu na spuštění zemského digitálního rozhlasu v České republice. Předcházel jí pokus o přidělení celoplošného digitálního vysílání. V soutěži o celostátní licenci totiž v únoru neuspěli jediní dva uchazeči, České radiokomunikace a Teleko. Výběrová komise nedoporučila pro přidělení kmitočtů ani jednoho z nich.

Celostátní digitální sítě se tedy zatím lidé v blízké době zřejmě nedočkají, a to ani v případě, že se podaří vybrat provozovatele krajských sítí.

"O případném opakovaném vyhlášení tendru bude ČTÚ uvažovat až po dokončení tendru na regionální přidělení a na přidělení pro krajská města," sdělila vedoucí sekretariátu předsedy Rady ČTÚ Jana Artěmenková.

Tendr pro krajská města však může být vyhlášen až po ukončení regionálních tendrů.

Rozhlas budoucnosti

DAB a DAB+- Digital Audio Broadcasting

DAB neboli Digital Audio Broadcasting (dnes častěji DMB - Digital Media Broadcasting) je způsob šíření signálu podobný jako u digitální televize DVB-T.

DAB+ je přibližně dvakrát efektivnější než DAB díky zakomponování audio kodeku AAC+. Na trh bylo uvedeno v roce 2007 a má vyšší odolnost kvality příjmu i při ne zcela ideálních podmínkách.

Stejně jako DVB-T umožňuje DAB v rámci jednoho multiplexu vysílat několik desítek stanic s různým datovým tokem dle zaměření (menší u mluveného slova, větší a tím kvalitnější u vážné nebo třeba rockové hudby).

Nástup DAB by byl příležitostí i pro menšinové hudební žánry, jak se dostat k posluchačům. Konečně bychom se tak mohli dočkat například stanice mluveného slova, kde by se celý den četly knihy, vyprávěly povídky atd. Své rádio by měli folkaři, rapeři...

Podobně jako u DVB-T je v zájmu mnoha subjektů, aby se digitální rozhlas rozběhl co nejpozději nebo vůbec. O reklamní koláč se špatně dělí.

Situaci navíc komplikuje nejednotnost přístupu jednotlivých států. Kromě toho, Evropská unie schválila pro mobilní televizi a další vysílání určené pro mobilní příjem, normu DVB-H (Digital Video Broadcasting - Handheld). DVB-H je přitom hlavním konkurentem DMB.

Možnosti přijímat DAB v ČR jsme probírali v několika testech rádií, která kromě DAB a FM umí například přijímat i internetová rádia, streamovat bezdrátově hudbu po bytě atd.

Recenzi Revo Blik Radiostation naleznete zde.
Další možností je Evoke Pure Flow - recenze zde.
Pro příjem na cestách poslouží iriver B20.

Recenzi multifunkčního domácího hudebního centra Pure Sensia naleznete zde.

,