Harmonogram přechodu na digitální vysílání

Harmonogram přechodu na digitální vysílání | foto: Česká televize

Digitální televize: co musíte udělat, abyste viděli všechny kanály

  • 252
Přechodné digitální sítě v noci na dnešek skončily. Televizní programy se tak konečně usadily na pozicích, které jim budou náležet až do příslovečného skonání světa. Mohly vám však dočasně zmizet z obrazovky.

Dnešním dnem byl dokončen přesun veřejnoprávní televize na vlastní multiplex 1. V jeho rámci je spouštěno dalších sedm digitálních vysílačů. Zároveň skončilo na čtyřech vysílačích analogové vysílání ČT2. Česká televize tak definitivně opustila přechodnou digitální síť A.

Končí tedy éra přechodného digitálního vysílání, které trvalo zhruba od začátku tisíciletí. Dnes, 31. října, oficiálně vznikly regulérní multiplexy 1, 2, 3 a 4, jak je definuje technický plán přechodu na digitální vysílání. Zároveň na řadě míst přestala jít analogová ČT2.

Pro diváky v zasažených regionech to znamená nutnost  využít nabídku digitálního pozemního vysílání nebo dalších služeb, jako jsou satelitní vysílání, kabelová televize či televize po internetu (IPTV), pokud chtějí ČT2 přijímat.

DIGITALIZAČNÍ SKOK 2008

Dochází k přesunu programů veřejnoprávní televize (ČT) na vlastní multiplex 1. V jeho rámci bylo na konci října spuštěno dalších sedm digitálních vysílačů. Počet tak vzrostl na deset.

Programy ČT tak opustí přechodnou digitální síť A, která nově ponese označení multiplex 2. V něm zůstane TV Nova a nově přibude TV Prima, která opustí multiplex 3. Diváci tak budou muset své set top boxy doladit, aby přesunuté programy (ČT a Prima) mohli opět přijímat.

Jak tedy bude vypadat nový systém multiplexů s programy?

Multiplex 1: Nový multiplex, kam se přesunuly všechny 4 programy ČT a 7 stanic ČRo. Je potřeba jej naladit. Provozují jej České radiokomunikace.

Vysílače: Cheb, Zelená hora (36. kanál), České Budějovice, Kleť (49. kanál), Ostrava – Slezská Ostrava Hladnov (54. kanál), Brno-město, Barvičova (25. kanál, vertikální polarizace), Brno-Hády (25. kanál), Praha-Cukrák (53. kanál), Praha-město, Mahlerovy sady (53. kanál, vertikální polarizace), Plzeň, Krašov (34. kanál), Domažlice, Vraní vrch (34. kanál) a Ústí nad Labem, Buková hora (33. kanál).

Orientační mapa pokrytí ČR sítí 1 (veřejnoprávní multiplex)Mapa pokrytí multiplexu 1

Multiplex 2: Bývalý multiplex A. Zůstává na něm Nova a přichází Prima, kterou je nutné doladit. Provozují České radiokomunikace. V první polovině ledna 2009 v něm přibude nová plnoformátová stanice TV Barrandov a také se očekává nabídka programů Nova Cinema a Prima klub.

Vysílače:  Ostrava – Slezská Ostrava Hladnov (39. kanál), Brno-město, Barvičova (40. kanál, vertikální polarizace), Brno-Hády (40. kanál), Praha-Cukrák (41. kanál), Praha-město, Mahlerovy sady (41. kanál, vertikální polarizace), Plzeň, Krašov (48. kanál), Domažlice, Vraní vrch (48. kanál) a Ústí nad Labem, Buková hora (58. kanál).

Mapy pokrytí i plánovaného rozšíření naleznete na této stránce Českých radiokomunikací.

Multiplex 3: Bývalý multiplex B. Odchází Prima a zůstávají Z1, Óčko TV, Public TV, Noe TV (pouze v Praze) a rozhlasová stanice Proglas. Nutno doladit set top boxy kvůli identifikaci programů a jednotlivých sítí. Provozuje CDG.

Vysílače: Ostrava – Slezská Ostrava Hladnov (32. kanál), Brno-Hády (59. kanál), Praha-Strahov, Ládví, Zelený Pruh  (46. kanál), Plzeň-Košutka (52. kanál).

Mapy pokrytí nejdete na této stránce CDG.

Multiplex 4: Bývalý multiplex C. Testovací vysílání Nova a ČT1 s různými parametry, jako je například formát MPEG-4. Vysílače v Praze a Brně jsou provozovány na 64. kanálu.

Kdo se rozhodne pro digitální pozemní vysílání, musí si pořídit buď speciální přijímač, označovaný jako set top box, nebo televizor se zabudovaným DVB-T tunerem. Více o výběru takových zařízení se dočtete v článku Vše, co jste chtěli vědět o digitální TV a báli jste se zeptat.  Test nejlevnějších přijímačů pak naleznete zde Digitální televize za pár korun. Otestovali jsme devět nejlevnějších set top boxů.

Pozor na společné antény a polarizaci

České radiokomunikace se rozhodly, že dva z vysílačů - městské vysílače pro Prahu a Brno - využijí vertikální polarizaci. V Praze a Brně tak bude někdy nutné otočit anténu o 90 stupňů. Více o této problematice v článku Možná budete muset položit anténu na bok, aby vám běžela digitální televize.

Problém může způsobit také nevyhovující společná televizní anténa. Záleží na stáří rozvodu. V některých případech stačí použít zesilovač, někdy bude třeba silnější zásah.

Všechna zmíněná řešení však potřebují pomoc odborníka - ideálně firmy, která původní rozvody instalovala. Vybírat je pak potřeba nejen podle ceny, která se u jednotlivých řešení liší až několikanásobně, ale i s ohledem na budoucí vývoj, aby vše nedospělo k tomu, že za pár let bude potřeba další změna.

Podrobný rozpis možností včetně finančního rozpočtu najdete v této zprávě (PDF).

V oblastech s dobrým signálem bude stačit pro set top box jednoduchá domácí prutová anténa.

Kdo bude další na řadě

Do konce roku 2008 bude síť 1 rozšířena ještě o tři vysílače multiplexu veřejné služby. Diváci ze Sušicka budou přijímat od 17. listopadu 2008 digitální pozemní signál z vysílače Sušice – Svatobor (49. kanál). V listopadu bude spuštěn vysílač Chomutov – Jedlová hora (33. kanál) pro Chomutovsko a v prosinci vysílač Jáchymov – Klínovec (36. kanál) pro Karlovarsko.

Výstavba sítě 1 v dalších částech republiky bude pokračovat i v letech 2009 a 2010.

Během roku 2009 dojde k postupnému zapínání dalších primárních vysílačů Votice, Jáchymov, České Budějovice a Sušice, čímž se pokrytí zvýší až na 71 % populace. V zapínání se bude pokračovat i v dalších letech, takže pokrytí na konci roku 2010 bude 89 % a v listopadu 2011 až 99,6 %.

Podrobnosti o spouštění digitálního vysílání v ČR naleznete na této stránce Českých radiokomunikací a pro multiplex 3 na webu CDG zde.

Proč se musí vypínat analog

V Česku je vyčerpané kmitočtové spektrum. Aby se mohlo rozvíjet digitální pozemní vysílání, je pro něj potřeba uvolňovat vysílací frekvence dosud využívané analogovým vysíláním. Více v článku Miliony diváků „chytí“ od pátku ČT 2 jen digitálně.

Digitalizaci televizního vysílání se nikdo nevyhne. Nejpozději v roce 2012 se již analogové televizory bez set top boxu neobejdou.