Digitální televize pro začátečníky

Rozvoj digitální televize dostal v minulém týdnu zelenou. Co to vůbec digitální DVB-T vysílání je? Co přináší? Jaké jsou jeho výhody a nevýhody? Pokud jste se doposud s digitální televizí nesetkali, zde najdete základní údaje.
Digitální TV

Digitální TV | foto: Profimedia.cz

Pozemní digitální televizní vysílání, které se označuje zkratkou DVB-T, se začíná dotýkal stále více uživatelů. Již příští rok se začnou odpojovat první současné analogové vysílače, které vysílají televizní signál pro klasické televizní přijímače, aby uvolnily místo pozemnímu digitálnímu vysílání.

Co je DVB-T?

Pozemní digitální televizní vysílání má nahradit to současné především proto, že umožní využívat mnohem efektivněji dostupné frekvence pro šíření signálu. Nyní je vyhrazen jeden kanál jednomu televiznímu programu. U DVB-T tento kanál zabere tzv. multiplex. To je název pro soubor televizních a rozhlasových stanic a dalších služeb, které se díky digitální technologii vejdou na jednu frekvenci.

To znamená, že místo jednoho televizního programu se jich šíří hned několik. Aby se do jedné frekvence vešly, jsou komprimovány prostřednictvím kodeku MPEG2, jaký je používán například u filmů na DVD.

Rozdíl v kvalitě v negativním slova smyslu, tak poznají především uživatelé, kteří měli doposud velice kvalitní analogový signál, ostatní si spíše polepší (odpadají duchy a šumy). Při sledování digitálního vysílání však můžete zaznamenat takzvané kostičkování obrazu a jeho občasné zasekávání (zejména u multiplexu A). Tyto vady jsou způsobeny snahou provozovatelů napěchovat do omezeného datového toku co nejvíce televizních programů. Ani jeden kanál pak nemá dostatečnou kvalitu (někdy i méně než 4 Mb/s) a divák to odnáší sníženou kvalitou příjmu.

Mezidalší nevýhody patří také potřeba koupě speciálníáho přijímače DVB-T signálu tzv. set-top-boxu (viz dále). 

Výhody DVB-T

  • jednoduchost (příjem bez satelitní paraboly a kabelové přípojky)
  • lepší kvalita obrazu a zvuku v místech s horším signálem (zcela bez odrazů)
  • možnost mobilního příjmu v dopravních prostředcích
  • ekologické a ekonomické vysílání (čtyři až šest digitálních programů místo jediného analogového, podstatně nižší výkony)
  • využití existující infrastruktury (vysílací věže, antény)
  • příjem na přídavný set-top box ke stávajícímu televizoru a možnost interaktivity
  • spolu s vysíláním TV a rozhlasových pořadů lze vysílat také datové služby
  • více televizních kanálů

Kdo provozuje multiplexy?

Českou republiku mají nyní možnost digitálním pozemním signálem zaplavit tři provozovatelé multiplexů. Do budoucna jich má být šest. První tři multiplexy označené jako A,B, a C tak vlastní České radiokomunikace, CDG a Český Telecom přesně v tomto pořadí. Vedle kopírování v analogovém vysílání dostupných programů se již nyní můžete setkat například, s hudebním TV Óčko, se sportovním kanálem ČT4 Sport, či teleshoppingovým TOP TV. Seznam televizí, které se objeví v druhém a třetím multiplexu najdete níže.

Patrně nejrychleji se ale rozšíří multiplex A. Takto vypadá plánované pokrytí:

Digitální vysílací síť DVB-T ČRa "A" — možné pokrytí území signálem na základě využitelných kmitočtů, zdroj: ČTÚ  

Digitální vysílací síť DVB-T ČRa "A" — možné pokrytí území signálem na základě využitelných kmitočtů, zdroj: ČTÚ

Využít můžete tyto dostupné kanály (multiplexy):


  • 25. kanál (Brno 40. kanál, Ostrava 39. kanál):
    řádný multiplex ČRa
    TV stanice: ČT1, ČT2, ČT24 a TV Nova
    Rozhlas: ČRo 2-Praha, ČRo 3-Vltava, ČRo Leonardo, ČRo D-Dur a Rádio Česko

  • 46. kanál:
    experimentální multiplex CDG
    TV stanice: ČT1, ČT2, ČT24, Prima, TV Nova a TOP TV
    Rozhlas: ČRo 1-Radiožurnál, ČRo 2-Praha, Radio Proglas, Evropa 2, Expresradio a Classic FM

  • 64. kanál (Brno 25. kanál):
    experimentální multiplex Českého Telecomu 
    TV stanice: TV Óčko
  • Programy pro multiplexy B a C

    • Zpravodajská televize Z1

    Televize Z1, za kterou stojí slovenská finanční skupina J&T (mimo jiné vlastní fotbalovou Spartu), už na Slovensku provozuje zpravodajský kanál TA3. Televize má k dispozici profesionální tým, který okolo sebe shromáždil bývalý redaktor TV Nova Martin Mrnka.
    Jsou v něm bývalí redaktoři České televize, Novy, ale třeba také válečná zpravodajka Petra Procházková. Jako celosvětově uznávané vzory zpravodajského televizního vysílání na komerčním základě si Z1 chce vzít americkou televizi CNN, britské Sky News nebo německou N24.
    Tyto televize vysílají zpravodajství nonstop, vždy v každou celou hodinu s obnovenými informacemi. Zpravodajství se zaměřuje na domácí, zahraniční, ekonomické události a sport. Stanice Z1 chce základ rozšířit například o dokumenty nebo magazíny.

  • Febio TV
  •  Televize Febio je jednou ze stanic, které chtějí konkurovat stanicím vysílajícím dnes analogově. Duchovní otec televize Fero Fenič chce naplnit televizi „atraktivním obsahem“, který bude vycházet z vlastní tvorby a čerpat z filmových archivů v Česku, na Slovensku a u nezávislých studií.
    Ožít by měly třeba pořady jako Česká soda. „Řada lidí se mě na ni stále ptá, i když už se dávno nevysílá. Doufám, že celá Febio TV bude jedna velká česká soda,“ říká s nadsázkou Fenič. Jeho projekt je značně ambiciózní, plnoformátová televize je vůbec nejdražším typem televizního vysílání.
    Nabízí totiž mnoho forem: nákladné zpravodajství, původní dramatickou tvorbu, dokumenty, diskusní pořady, filmy a vzdělávací pořady. Febio TV, za níž stojí silný finanční partner, v něčem připomíná veřejnoprávní televizi, ale podle Feniče je „lepší“.

  • TV Pohoda
  • Televize Pohoda chce vyrábět vlastní hrané pohádky, dětské seriály a filmy. Za projektem stojí Radim Pařízek, který zároveň vlastní ostravské rádio Čas a je spolumajitelem sítě rádií Hey. „Televize by měla mít širší záběr na cílovou skupinu od tří až přibližně do pětadvaceti let, tedy jak pro děti, tak pro teenagery, včetně třeba vysokoškoláků. Bude je oslovovat v časech, kdy jsou nejlépe schopni sledovat televizi,“ říká Pařízek.
    TV Pohoda chce vysílat rovněž animované seriály a filmy, ale v menší míře než kabelové a satelitní kanály pro děti. Spolu se zlínskou filmovou školou chce například v koprodukci vyrábět večerníčky. Televize vychází z předpokladu, že v regionech lze vyrábět pořady výrazně levněji než v Praze. Část svého vysílání chce věnovat TV Pohoda regionálnímu vysílání.

  • TV Barrandov
  • Televizní stanice Studia Barrandov má být stejně jako konkurenční Febio TV plnoformátovou televizní stanicí. Její velkou výhodou je nejen finanční zázemí Studia Barrandov a jejího vlastníka Třineckých železáren Tomáše Chrenka. Televize Barrandov má výhodu i v tom, že si dokáže zajistit velkou část programu sama.
    Tým, který měla televize připraven před půldruhým rokem, kdy začalo jednání o vydání digitálních licencí, se sice mezitím rozpadl, ale podle zástupců Barrandova se na jeho znovupostavení začne okamžitě pracovat. Televize Barrandov chce stavět na archivních českých a slovenských pořadech a chystá se i vyrábět vlastní díla. V tomto směru spoléhá mimo jiné i na mladé autory z tuzemských filmových a divadelních škol. Začít vysílat chce TV Barrandov do roka.

  • Televize RTA
  • Regionální Televizní Agentura vysílá už nyní. Funguje jako regionální partner televizí Nova a Prima. Má přes čtyři desítky redaktorů, kteří vyrábějí denně příspěvky ze všech regionů Česka i pro hlavní zpravodajství Novy. Kromě politického a ekonomického zpravodajství referuje i o sportovních událostech a zároveň připravuje reportáže pro publicistické pořady Střepiny, Na vlastní oči nebo Snídaně s Novou.
    RTA má pět studií (Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Ostrava a Zlín), která už vlastní licence pro regionální televizní vysílání. Denně zde mimo jiné vyrábí zpravodajské pořady Minuty regionu vysílané na Primě, které informují od krimi událostí přes regionální politiku, kulturu a sport až po zajímavosti a počasí.

  • Televize Óčko
  • Hudební televize Óčko funguje již od roku 2001. Stojí za ní mediální skupina Mafra, do které patří i deník Mladá fronta DNES, hudební měsíčník Filter, internetový portál iDNES.cz, pražská rádia Classic FM a Expresrádio a televizní agentura TVD. Óčko má již nyní licenci pro kabelové a satelitní vysílání a poslední dva roky též v omezené míře provozuje digitální vysílání.
    Spolu s Českým Telecomem Óčko testovalo interaktivní vysílání (například hlasování v hitparádách) a za čtyři roky existence se mu podařilo získat poměrně velký počet diváků. Z kabelových a satelitních stanic monitorovaných Mediaprojektem je nejsledovanější. Óčko může zahájit řádné digitální vysílání v podstatě okamžitě. Spolu s ČT4 Sport přispělo Óčko v posledních měsících k masivnímu prodeji digitálních TV přijímačů nazývaných set-top-boxy.
    V současné době lze Óčko naladit v rámci experimentálního dočasného vysílání v multiplexu C, Praha – 64. kanál, Brno a okolí – 25. kanál a dále v multiplexu B společnosti Czech Digital Group na 46. kanále. Mimo to lze Óčko sledovat volně přes satelit ASTRA a na internetu na adrese http://ocko.idnes.cz/stream.aspx. Program přebírá velká většina kabelových operátorů v České republice.

     

    Co je to set-top-box?

    Abyste si mohli vyzkoušet digitální televizi, musíte si pořídit set-top-box (STB). To je jediná investice, která vás do dalšího vysedávání před televizí čeká. Jinak vše zůstává stejné. Za přijímač digitálního vysílání dáte již méně než 2 tisíce. Pokud budete chtít systém s nahráváním, tak si připlatíte minimálně dvakrát tolik. Jak si vybrat STB se dozvíte zde.

    Někteří prodejci vám budou chtít vnutit i speciální - digitální anténu. Nenechte se při nákupu zmást, na příjem digitální televize vám stačí jakákoliv anténa.

    Kvůli digitálnímu vysílání si nemusíte pořizovat novou televizi. Set-top box pohodlně připojíte i ke starším modelům (např. přes rozhraní SCART).

    DVB-T přijímač

    Co to je EPG a MHP?

    Kromě audiovizuální služby nabízí digitální vysílání mnohem více možností. Sportovní fandové jistě ocení bezchybný superteletext, který funguje nezávisle na tom, jestli ho televize podporuje nebo ne. Jasně čitelný teletext si tak můžete přečíst i na oblíbeném chalupářském televizoru Merkur.

    Další službou je elektronický programový průvodce (EPG), který poskytuje základní informace o právě sledovaném programu a nebo umožňuje přepnout do komplexního programu vysílání s tím, že se vám obraz zmenší do malého okna, aby udělal místo textu. Informace, které se v průvodci dozvíte, jsou stejné, jako ty, které najdete v jakémkoliv časopisu s televizním programem. Programového průvodce EPG vám nabídne každý set-top box. Některé pokročilé funkce EPG však zvládají pouze dražší modely.

    Příjem digitální televize však nemusí pro diváka znamenat pouhou pasivní konzumaci nabízených programů. Digitální televize je televize interaktivní. Díky nové aplikaci MHP navíc může na obrazovce sledovat plnohodnotné internetové zpravodajství aniž by vlastnil počítač, účastnit se hlasování do nejrůznějších žebříčků, anket a hitparád, nakupovat ve virtuálních obchodech, riskovat v sázkové kanceláři, hrát hry nebo si třeba najít ukradené auto. K tomu všemu stačí dálkový ovladač, který se až na pár tlačítek neliší od toho dnešního k obyčejné televizi. Více o MHP si můžete přečíst zde.

    Systémem MHP je zatím vybaveno minimum set-top boxů na trhu (bývají označeny logem MHP). S ohledem na hlemýždí tempo rozvoje v této oblasti, není nutné takové přístroje vyhledávat ani do nich investovat.  

    Podrobné články o digitálním vysílání naleznete v sekci Digitální televize.

    Přečtěte si o digitální televizi:

  • Jak funguje digitální TV vysílání. Nahlédněte s námi do zákulisí
  • Digitální televize umí víc, než si myslíte
  • Již příští rok přijdou nové televizní stanice
  • Čtvrtý kanál ČT zahájí vysílání den před olympiádou
  • Test digitálního vysílání: lidé byli většinou překvapeni kvalitou obrazu
  • Nová éra: Digitální televize začala vysílat naostro
      • Nejčtenější

      Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

      v diskusi je 125 příspěvků

      26. března 2024

      S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

      Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

      v diskusi je 76 příspěvků

      27. března 2024

      Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

      {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

      {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

      Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

      v diskusi je 32 příspěvků

      28. března 2024

      Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

      Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

      v diskusi je 50 příspěvků

      21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

      Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

      {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

      {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

      Načapali jsme otesánka, který se velkého sousta nezalekne. Boeing 747-400F

      v diskusi je 8 příspěvků

      21. března 2024

      Poté, co na Letiště Václava Havla Praha přestaly v barvách Qatar Airways létat nákladní Boeingy...

      Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Bude startovat naposledy

      v diskusi jsou 3 příspěvky

      28. března 2024  15:36,  aktualizováno  19:54

      Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

      Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

      v diskusi je 20 příspěvků

      28. března 2024,  aktualizováno  11:41

      Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

      Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

      v diskusi je 32 příspěvků

      28. března 2024

      Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

      Úspěšný let prototypu XB-1 vrací do hry cestování nadzvukovou rychlostí

      v diskusi je 34 příspěvků

      27. března 2024  17:17

      Po více než dvaceti letech, od ukončení provozu letounu Concorde, se možná opět dočkáme nadzvukové...

      Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

      Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

      Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

      Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

      Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

      Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

      Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

      Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

      Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

      S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...