Na televizi bude možné sledovat i internet. Ilustrační foto.

Na televizi bude možné sledovat i internet. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Digitální televize umí víc, než si myslíte

  • 47
Digitální televize nabízí dosud nevídané možnosti. Jejím prostřednictvím se dá hlasovat do hitparád, vyhledávat ukradená auta, hrát hry, číst aktuální zpravodajství z internetu a ta dále. Potřebujete k tomu jen maličkost. Digitální set-top box podporující funkci MHP a připojení k internetu.

Minulý pátek začala začalo v České republice ostré vysílání pozemní digitální televize. Zatím je dostupné pro necelých dvacet procent obyvatelstva. Vzhledem ke snaze firem, které jsou do „akce digitalizace“ namočené, se však dá předpokládat, že situace se bude rychle zlepšovat. - více zde...

Příjem digitální televize však nemusí pro diváka znamenat pouhou pasivní konzumaci nabízených programů. Digitální televize je televize interaktivní. Díky nové aplikaci MHP navíc může na obrazovce sledovat plnohodnotné internetové zpravodajství aniž by vlastnil počítač, účastnit se hlasování do nejrůznějších žebříčků, anket a hitparád, nakupovat ve virtuálních obchodech, riskovat v sázkové kanceláři, hrát hry nebo si třeba najít ukradené auto. K tomu všemu stačí dálkový ovladač, který se až na pár tlačítek neliší od toho dnešního k obyčejné televizi.

Není set-top box jako set-top box

K příjmu digitálního vysílání je potřeba speciální digitální tuner, který může být součástí televizního přijímače, častěji se však pořizuje zvlášť jako set-top box. Ten není nic jiného než nevelká krabička s dálkovým ovládáním, která se jednoduše připojí k téměř jakémukoliv televiznímu přijímači.

Co znamená zkratka MHP

MHP neboli Multimedia Home Platform je otevřený standard, který umožňuje využívat interaktivní a multimediální služby prostřednictvím televizního přijímače.

Set-top box podporující MHP je vybaven zpětným kanálem, přes který je odesílán požadavek diváka (hlas do ankety, objednávka do obchodu apod. ). Tuner tedy musí být propojen přes ISDN, ADSL modem nebo obyčejnou telefonní přípojku s internetem.

Na Invexu pochopitelně nebyla digitální televize tak často skloňovaným pojmem jako například na veletrhu IFA v Německu (reportáž naleznete na Technetu zde), kde je digitální šíření signálu běžnou záležitostí a navíc se chystá přechod na vysílání ve vysokém rozlišení. Přesto bylo na tuzemském veletrhu k vidění několik zajímavých novinek. - více zde...

Ve velkolepě pojaté expozici Českého Telecomu byla poměrně nenápadně prezentována i technologie MHP, která běží na multiplexu Českého Telecomu a Českých radiokomunikací. Aby mohl divák využívat výše zmíněné aplikace, musí si pořídit set-top box s podporou MHP, označený příslušným logem. Tyto přístroje jsou již v ČR běžně dostupné ve specializovaných obchodech.

Co všechno MHP krabička už umí aneb Hlasujte v hitparádě na Óčku

Uživatelské rozhraní MHP je velmi přehledné a pro základní ovládání vám stačí pouze směrová tlačítka a potvrzující gombík OK na dálkovém ovladači. Podobu menu lze jednoduše měnit podle vkusu uživatele. Do budoucna se počítá s možností stahování takzvaných plug-inů, které přidají do set-top boxu další funkce a možnosti (například přístup na email apod.), které se pak v menu objeví.

Dejte svůj hlas

Mezi aplikace, které platforma MHP nabízí, a které lze již v současné době využívat, patří hlasování. To nabízí hudební televize Óčko (vysílající na multiplexu Českého Telecomu, 64 kanál). Podpořit svého oblíbeného interpreta můžete v hitparádě Lee. Stačí stisknout tlačítko OK na dálkovém ovládání. Systém MHP samozřejmě ohlídá abyste neudělili hlas opakovaně. V budoucnosti se počítá s širším využitím této funkce pro hlasování i v závažnějších otázkách. 

 



Buďte v obraze, sledujte iDNES

Už se nemusíte připojovat k internetu abyste se podívali, co se právě událo. Stačí zapnout televizi a vybrat si zprávy, které vás zajímají. Aktuální zprávy jsou přímo z portálu iDNES přenášeny ve formátu XML  (více viz rámeček). K listování obsahem opět postačí pouze šipky a tlačítko OK na dálce.

Čtěte jen to, co vás zajímá

Co je to XML

XML (Extensible Markup Language) je  textový formát pro elektronickou publikaci a výměnu informací.

Veškerá data ze serveru iDNES jsou strukturována právě ve formátu XML a dále pak vzduchem šířeny z příslušného multiplexu.

MHP set-top boxy jsou vybaveny prohlížečem naprogramovaným v jazyce XHTML, který má striktně daná pravidla zadávání jednotlivých příkazů. Díky tomu je celý systém jednodušší a levnější než například běžné webové prohlížeče typu Explorer nebo Firefox používané na PC. 

Takzvaný zpravodajský Ticker (zjednodušeně zprávy) je proužek s rolujícími informacemi, podobný tomu jaký známe například ze zpravodajského kanálu ČT 24 nebo z vysílání reality show Big Brother, kdy v něm běží SMS od diváků.

Zobrazované informace lze jednoduše filtrovat a nechat si posílat pouze takové, které diváka opravdu zajímají. Text lze také kdykoliv zastavit, případně měnit styl jeho zobrazování.

Prostřednictvím zásuvných modulů do set-top boxu (podobně jako u kódovaného satelitního vysílání) si bude moci klient předplatit neveřejné informace z vybraných zpravodajských kanceláří. Zpravodajský ticker bývá také někdy nazýván Superteletext první generace.

 

Pátrejte společně s policií

V rámci MHP je spuštěna služba umožňující klientům vyhledat přes televizi odcizené vozidlo. Do předpřipraveného formuláře stačí zadat část poznávací značky, čísla motoru nebo podvozku a systém vyhledá všechny odpovídající auta v databázi Policie ČR. Zadávání probíhá přes dálkové ovládání podobně jako psaní SMS zpráv. Ministerstvo vnitra bude využívat  MHP ke zveřejňování informací o hledaných osobách.



  

Hrajte hry

Systém nabízí i zábavné hříčky, které potěší především děti. Od zábavných prográmků nelze samozřejmě očekávat kvalitu srovnatelnou s hrami na PC, ale vyplnit mezeru v nezáživném televizním programu jistě dovedou.

 

Co se chystá aneb Ovládejte video přes mobilní telefon

Takzvaný home shopping (nakupování z obrazovky) je hudbou nedaleké budoucnosti, stejně jako home banking (ovládání účtu z domova). Chystá se VoD (Video on Demand ) neboli filmy na vyžádání vysílané s posunutými začátky což znamená, že divák může shlédnout film ve stanoveném časovém rozvrhu od začátku. Telecom příští rok počítá i se zpřístupněním služby Starzone což je obdoba právě VoD.

Podobně bude řešena i služba AoD (Audio on Demand), tedy hudba na vyžádání. Pro mnoho uživatelů bude jistě zajímavý přístup k emailu nebo internetové telefonování (Voice over IP – VoIP). Chystá se i digitální chat. Telecom také počítá se službou umožňující naprogramování nahrávání vybraného programu přes mobilní telefon.

Přečtěte si o digitální televizi: