Digitální video v praxi (recenze knihy)

  • 13
Druhé vydání knižního průvodce světem digitálního videa čtenáře seznámí se všemi procedurami při zpracování pohyblivého obrazu: od nabírání signálu přes základní editaci a sestřih až po přípravu vlastních videodisků. Přiloženo je DVD se zkušebními verzemi aplikací a ukázkami střihu.

Kniha Digitální video v praxi vyšla poprvé v roce 2001. Protože se za dva roky na tomto poli událo mnoho změn, autor Petr Beránek připravil pro tento rok vydání druhé, přepracované a rozšířené. Kniha si dovětek "podrobný průvodce" zcela zaslouží. Komplexní informace ze světa digitálního videa vám naservíruje v jednašedesáti kapitolách, které se rozkládají na bezmála pěti stech stran.

V úvodní "nulté" části nás autor seznamuje se samotnými základy tématu, kolem něhož se obsah knihy točí. Zevrubně objasňuje pojem "digitální video", popisuje princip televizního obrazu a vysvětluje, co jsou to půlsnímky či prokládání, jaká rozlišení se při záznamu pohyblivého obrazu používají. Čtenáři rozluští záhadu datových toků, tedy objemu obrazových a zvukových dat na různých typech disků, a také popisuje jednotlivé formáty (kodeky), které jsou při zpracování video signálu používány.

Po troše teorie jsme rovnou vrženi do problematiky zpracování videa. V následujících třech kapitolách jsou vysvětleny rozdíly mezi analogovými a digitálními střižnami, jejich výhody a nevýhody, potřebný počítačový hardware a softwarové vybavení. Projdeme všemi druhy karet, od nejjednoduššího spojení digitální kamery a počítače pomocí samotného FireWire řadiče až po složitější zařízení s podporou hardwarové komprese obrazu do formátu MPEG. Dozvíme se také, jaké jsou rozdíly mezi lineárními a nelineárními střižnami - zkrátka projdeme celý okruh od A do Z.

Digitalni video v praxiDalší tři oddíly jsou věnovány příjmu televizního vysílání nejen prostřednictvím počítače. Autor popisuje systémy digitálního přenosu signálu, satelitní i terestrické. Pohled do zákulisí distribuce programů názorně demonstruje na programových balících Czech Link a UPC, kde jsou pečlivě rozebrány technické detaily, na nichž závisí kvalita signálu. Komplex uzavírá teoretická stať o počítačových TV tunerech. Kapitola šestá pak představuje některé TV a střihové karty značek ATI, Aver, Canopus, Fast, Matrox, Pinnacle. Popisy jsou doplněny technickými specifikacemi a fotografiemi karet.

Průvodce světem videa navazuje přehledem a porovnáním formátů analogových a digitálních videokamer a jednotlivých formátů obrazu (televizní 4:3, 16:9 a cinematické 2,35:1 či 2,78:1) a pokračuje teorií práce s videokamerou pro začínající filmaře. Poradí, jaká konfigurace PC je pro sestavení domácí střižny ideální, a v trochu zvláštně vsunuté kapitole pomůže s instalací multifeedové satelitní antény, tedy paraboly s několika konvertory pro současný příjem různých družic.

Autor dále popisuje práci s oběma typy střižen a digitálními TV kartami. Poté, co se naučíte nabírat video a nastavit parametry výsledných souborů, vám přejdou do krve výrazy jako časová osa (Timeline) či časový kód (Timecode). Na několika stránkách je vysvětlen základní sestřih videa: trimování a rozdělení scén, prolínání, titulkování, dodatečné ozvučení. Zvláštní sekce je věnována proceduře zvané "deinterlace" - odstranění prokládání ze zdrojového videa při vytváření určitých typů médií.

Teď už následuje podrobnější seznámení s funkcemi nejrozšířenějších střihových programů. Čtenáři se seznámí s prací v aplikacích Adobe Premiere (té je věnováno 35 stran), Ulead Media Studio a Video Studio, MainActor, Vegas Video, Canopus Edit a programech společnosti Pinnacle: Studio DV, Studio DC10Plus, Studio 7 i nejnovější "osmičce". Místo se našlo i pro velmi oblíbenou editační a konverzní aplikaci VirtualDub, která je vyvíjena jako open source - a tím pádem zcela zdarma. Zajímavé povídání se váže ke spolupráci dvou jinak nekompatibilních střihových aplikací metodou frameserveru.

Zevrubný oddíl o tvorbě video disků zahajuje velmi užitečná kapitola "Princip a využití MPEG komprese", která čtenáře seznamuje s parametry jednotlivých typů videa na stříbrných kotoučích: VCD, XVCD, SVCD, XSVCD, DVD, MiniDVD a XDVD. Stejně zajímavé je pojednání o ochranách proti kopírování. Popsány jsou nejen technologie, sloužících k zabezpečení DVD disků (regionální ochrana, Macrovision, CSS), ale také osudy chráněných audio CD a problém neexistence adekvátního protipólu k P2P sítím. Spíše distributorům a authoringovým studiím je věnován oddíl, který radí, jak se vyvarovat specifických chyb při přípravě DVD titulů. Opačné spektrum čtenářů, tedy zákazníci, se dozví několik zásad, podle nichž může nakupovat.

Výraz "authoring" označuje proces sestavování obsahu DVD titulu, tedy přípravu zdrojových dat a kompletaci video programů, menu, obrázků, zvuku... a samozřejmě samotný záznam projektu na DVD. Autor vás provede úskalími detailního nastavení výstupního MPEG souboru pro DVD a S/VCD, poradí, jak spočítat potřebný datový tok, a vysvětlí rozdíly v metodice zpracování formátů zvukového doprovodu (stereo/vícekanálový). Podrobněji jsou popsány authoringové aplikace Pinnacle Impression a Express, Dazzle DVD Complete, a Sonic DVDit! Pokud nevyužijete přímo služeb specializovaného software, dozvíte se, jak vypálit DVD video pomocí klasických záznamových nástrojů (Nero Burning ROM, Instant CD/DVD...). Obdobná sekce o kousek dál se věnuje tvorbě S/VCD a interaktivních fotoalb.

Následující sekce, začínající kapitolou 44, se věnuje softwarovým enkodérům, tedy prostředkům pro převod videa mezi různými formáty. První na řadě je přehled konvertorů zdrojových dat do MPEGu. Poměrně velký prostor dostaly profesionální kompresory firmy Canopus, místo ale zbylo i na víceméně volně šiřitelné programy: BBMpeg, Tsunami, Ligos LSX a další. Na dalších stránkách jsou podrobně rozpitvány kodeky XviD, Windows Media 7.0 a 9.0, Apple QuickTime a RealMedia.

Velká část je určena všem, kteří si chtějí zálohovat své VideoCD nebo DVD disky, ať už analogovou cestou (tzv. ripování na VHS), nebo metodou digitální. Seznámíme se s několika programy pro stažení dat ze zdrojových disků, jejich upravení a vypálení na další médium. Pokud se cítíte jako kutil Tim Taylor, můžete se ponořit do kódových tabulek pro odblokování speciálních funkcí digitálních videokamer Sony, Panasonic, JVC, Thomson a Canon, případně se dozvědět, jak upgradovat firmware své vypalovačky.

Předposlední oddíl je věnován dalším způsobům převodu videa. Poměrně kuriózní je návod pro "konverzi" starých 8mm a 16mm filmů za pomoci promítačky, listu papíru a digitální kamery. Uživatele Linuxu potěší konečná část, kde jsou shrnuty aplikace pro přehrávání, zpracování a vypalování videa, včetně zálohování DVD. Sledování DVD v textovém režimu je opravdovou lahůdkou. Dále už následují jen odkazy na výrobce hardware a software a jmenný rejstřík.

DVD příloha ke knize Digitální video v praxiTím jsme ovšem ještě s podrobným průvodcem digitálním videem neskončili. Jeho nedílnou součástí je DVD disk, obsahující zkušební videosekvenci v nejvyšší kvalitě k libovolnému zeditování, ukázkové DVD video a totožné sekvence ve formátech VideoCD a SVCD. Rovněž zde najdeme testovací, většinou měsíc funkční verze aplikací Adobe Premiere 6.0, Canopus ProCoder a Xplode Professional, Pinnacle Edition 4.5 a Studio 8 včetně českých lokalizací a soubor programů z dílny Uleadu: DVD Workshop 1.2, DVD MovieFactory 2.0 a Video Studio 6.0.

Kniha Digitální video v praxi je opravdu velice komplexní publikací, která čtenáře provede světem pohyblivého obrazu od A do Z. Ke zpracování příliš výhrad nemám, zvolené patkové písmo, působící až ozdobně, je dobře čitelné. Text je doplněn množstvím černobílých fotografií a screenshotů. Škoda jen občas se vyskytujících gramatických chyb a překlepů, první najdeme hned v obsahu na čtvrté stránce. Také DVD by větší pestrost neškodila, kromě zkušebních verzí "velkých" aplikací mohlo obsahovat také další zmíněné volně šiřitelné programy a utilitky.

Hodnocení: Kniha je komplexním pojetím tématu vhodná především pro ty, kteří se zajímají o všechny aspekty digitálního videa.

Titul Digitální video v praxi s DVD diskem si můžete KOUPIT ONLINE ZDE na knihy.idnes.cz