Digitální všeuměl nahradí fotoaparát, MP3 přehrávač i diktafon

  • 8
Nač sebou tahat samostatné digitální fotoaparát, digitální kameru, MP3 přehrávač a diktafon? Panasonic představil již čtvrtou generaci svých multifunkčních miniaturních přístrojů D-snap, které všechny tyto funkci spojují. Dnes vám přinášíme test nového modelu Panasonic D-snap SV-AS3EG.

Stejně jako s ostatními D-Snapy si i s tímto jednoduše a elegantně pořídíte digitální fotografie, přehrajete hudbu, ale také ho můžete použít i jako diktafon nebo mobilní přehrávač televizních pořadů, které si nahrajete na DIGA rekordérech Panasonic (DMR-E500, DMR-E100). Máte zajištěnou zábavu při cestě do práce! Kromě námi testovaného modelu SV-AS3 obsahuje nová řada D-snap ještě SV-AS30. Zatímco v případě SV-AS30 si můžete vybrat ze tří barevných variant (stříbrné, černé a hnědé),  SV-AS3 nabízí stříbrné, světle modré, modré a oranžové provedení. My jsme měli k dispozici stříbrné provedení a to vypadalo velice dobře. Podle oficiálních fotografií však novince nejvíce sluší oranžová.

Malý, ale šikovný 

Panasonic D-snap SV-AV3 má podobu malé kovové krabičky o rozměrech 53,2 x 103,2 x 9,9 mm, která se díky svým rozměrům a hmotnosti 104 g včetně SD karty a baterie vejde pohodlně do kapsy u kalhot nebo u košile, ale stejně tak ho můžete nosit na krku. Můžete jej nosit neustále při sobě, aniž by vás nijak zvlášť zatěžoval.  Levému rohu přední strany přístroje dominuje objektiv se 4x digitálním zoomem, který svým okružím lehce přečnívá hranu přístroje. Jeho součástí je také poutko pro připevnění šňůrky a dále mikrofon a dioda samospouště. Vedle objektivu je blesk se čtyři režimy nastavení (auto/potlačení efektu červených očí/zapnuto/vypnuto).

Oba boky pokrývají tmavě šedé pásky s výrazným žebrováním. Na levém boku přístroje naleznete konektor pro připojení zdroje a pod ním dvě šoupátka. První z nich slouží jako vypínáč a druhé přepíná režim nahrávání a přehrávání. Na pravém boku je konektor pro sluchátka a pod krytkou USB konektor.

Spodní strana přístroje skrývá pod odklápěcím krytem slot pro SD kartu a Li-ion akumulátor. Akumulátor se nabíjí zhruba dvě a třičtvrtě hodiny a vydrží v případě přehrávání hudby až na 40 hodin provozu. V případě přehrávání videa klesá tato doba na 300 minut a při nahrávání na 140. V režimu fotoaparátu vystačí kapacita akumulátoru přibližně na 260 fotek, ale zde záleží na mnoha faktorech a může to být i výrazně méně.

Na zadní straně přístroje naleznete především 1,5" LCD displej s rozlišením 61 600 pixelů. Pod ním jsou rozmístěna zbylá ovládací tlačítka. Hlavním ovládacím prvkem, který leží uprostřed, je nový Jogg Ball. Svítí odlišně podle toho, jestli máte zapnutý režim nahrávání (červeně) nebo režim přehrávání (zeleně). Na jeho ovládání si ovšem budete muset zvyknout a nejsme si jisti, zda to byl krok správným směrem. Přesto, že si můžete nastavit tři stupně citlivosti, i při té nejnižší se nám stalo, že jsme se na požadovanou volbu trefili na několikátý pokus. Po stranách Jogg Ballu jsou dvě malá tlačítka, plus a mínus, která slouží k ovládání hlasitosti. Vedle mínus je tlačítko spoušti a vedle plus tlačítka Mode a Menu.

Při poslouchání hudby navíc využije ovládací tlačítka na dálkovém ovladači, který je součástí dodávaných sluchátek, takže svůj D-snap nebudete muset vůbec vytahovat z kapsy. K dispozici máte dvě tlačítka pro ovládání hlasitosti, spoušť, která zároveň slouží jako play a stop, dvě tlačítka pro skok vpřed a vzad, ekvalizér a přepínač Hold, které uzamkne tlačítka na dálkovém ovladačí, abyste je mimoděk nestiskli. Navíc je dálkový ovladač vybavený šikovnou sponou, díky které ho můžete jednoduše připevnit kupříkladu na bundu.

Fotografování nabízí režimů dostatek

Srdcem D-snapu je CCD snímač s rozlišením 3,2 megapixelu a v režimu fotoaparátu nabízí digitální fotografie v rozlišení 2016x1512, 1600x1200, 1280x960, 640x480, kromě toho můžete fotografovat v režimu HDTV (1920x1080), ve kterém se fotografie ukládají s poměrem stran 16:9, takže si je pak můžete prohlížet ve vysokém rozlišení na plazmových televizorech Panasonic Viera, což však příliš uživatelů nevyužije. Kromě velikosti fotografií si můžete vybrat i ze dvou stupňů komprese.

Ve výbavě fotoaparátu kromě již zmiňovaného 4x digitálního zoomu a blesku naleznete noční režim, černobílý a sépiový režim, nastavení citlivosti (auto/100/200/400), korekci expozice -2 až +2 EV v krocích pro 1/3EV nebo pět režimů vyvážení bílé včetně manuálního. Nechybí ani samospoušť, a to se zpožděním buď 2 s nebo 10 s. Ačkoli se jedná o multifunkční zařízení, neznamená to, že by fotografie byly horší než výstupy z běžných digitálních kompaktů. Jsou plně na srovnatelné úrovni a pro běžnou potřebu zachytit nějaký zajímavý moment jsou více než dostatečné. Ostatně můžete se sami přesvědčit v článku Interkameře dominují samoobslužné kiosky, do kterého byly ilustrační fotografie pořízeny právě testovaným D-snapem. Proti low-endovým kompaktům navíc D-snap nabízí i některé pokročilé funkce jako nastavení citlivosti, vyvážení bílé či korekci expozice.

Videokamera je spíše do počtu

Přiznáme se, že nás funkce kamery trochu zklamala. Nový D-snap nabízí nejvyšší rozlišení záznamu pouhých 320x240, což je v dnešní době už naprosto nedostatečné. Mnohem víc by mu slušelo alespoň dvojnásobné rozlišení 640x480. Záznam se ukládá ve formátu MPEG4 a na výběr máte z několika úrovní kvality, které se liší rozlišením i počtem snímků za vteřinu: Extra fine 320x240/30fps, Super fine 320x240/15fps, Fine 320x240/10fps, Normal 176x144/10fps a Economy 176x144/6fps. Poslední dva režimy jsou naprosto nepoužitelné. Používejte proto, pokud to jen trochu půjde, nejvyšší režim, který nabízí i přes své nízké rozlišení dobrou kvalitu. Pokud potřebujete natočit delší záznam, tak sáhně po druhém v pořadí.

Použití nejvyššího režimu však sebou nese i zvýšené nároky na volné místo. Délka záznamu je omezena pouze volným místem na kartě a na kartu s kapacitou 512 MB se vejde v nejvyšší kvalitě 55 minut záznamu. Snad se v příští generaci Panasonic s touto funkcí polepší.

Hudbu si poslechnete s radostí

Nový D-Snap podle údajů výrobce podporuje přehrávání formátů AAC, MP3 a WMA. Je v tom však pořádný háček. Ačkoli se po připojení k počítači tváří jako výměnný disk a můžete si do něj tedy kopírovat libovolná data, nakopírované hudební soubory si prostě nepřehrajete. K tomu, abyste si mohli přehrát hudbu, musíte si ji převést do formátu AAC prostřednictvím dodávaného programu SD Jukebox. Navíc je nepochopitelné, proč musíte mít D-snap při připojení k počítači zapojený do sítě, ale tímto nešvarem trpěly i minulé generace. Nutnost použít speciální program pro kopírování hudby však není specialitou pouze Panasonicu a je součástí snahy výrobců chránit autorská práva interpretů, ale řadu běžných uživatelů to jistě otráví.

Abychom však jen nekritizovali, D-snap přehrává opravdu kvalitně, nabízí ekvalizér, možnost vytváření playlistů, opakování jednotlivých skladeb i všech najednou. Navíc si můžete nastavit, aby se vám při přehrávání zobrazoval na displeji buď obrázek s dalšími informacemi o albu nebo libovolná fotografie. Spolu s D-Snapem získáte poměrně kvalitní sluchátka s dálkovým ovladačem, o kterých jsme už psali výše.

Diktafon je sice mono, ale kvalitní

Kvalita záznamu v režimu zvukového záznamníku je poměrně kvalitní a to i přes to, že je pouze mono. Bohužel k tomu, abyste dostali v počítači k zvukovým záznamům, potřebujete opět SD Jukebox. Další drobná výtka směřuje ke skutečnosti, že při nahrávání automaticky zhasne po deseti sekundách displej a toto nastavení není možné nijak změnit.

Proč ho koupit?
špičkový design a provedení, kvalitní fotoaparát, dobrá kvalita přehrávání hudby
Proč ho nekoupit?
nízké rozlišení videa, nutnost používání speciálního softwaru pro kopírování hudby
Kdy?
od dubna
Za kolik?
7 995 Kč

Zajímavý přístroj má několik zásadních vad

Naše prvotní nadšení z nového D-snapu vystřídaly trochu smíšené pocity. Bezesporu se jedná o velice povedený přístroj se skvělým designem a zpracováním, který však má několik opravdu nepříjemných vad na kráse, na kterých by měl Panasonic ještě zapracovat. Rozhodně musíme pochválit povedený fotoaparát a MP3 přehrávač, pokud si odmyslíme problémy při nahrávání skladeb do přístroje. Naopak nejslabšími články jsou kamera a diktafon. Kameře přitom schází jen to vyšší rozlišení, ale tento nedostatek je dost zásadní.

Doporučená malobchodní cena 7 995 Kč je poměrně příznivá. Nevyhnete se však další investici do paměťové karty. Přes všechny chybičky se však jedná o povedený přístroj, který nad svými několika málo konkurenty vysoko ční. Pokud chcete šikovného multifunkčního digitálního společníka, pak je nový Panasonic D-snap SV-AS3EG pro vás tou pravou volbou.