Digitální vysílání nebude mít veřejnoprávní multiplex

Co se děje kolem digitální televize? Po prázdninových změnách a neshodách mezi ČTÚ a Radou pro rozhlasové a televizní vysílání se opět pokračuje v cestě k okamžiku, kdy experimentální provoz nahradí provoz ostrý.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) se bude příští týden na výjezdním zasedání v Lednici na Břeclavsku zabývat dalším postupem při udělování licencí pro televizní digitální pozemní vysílání (DVB-T). Již před několika dny ale rozhodla, že alespoň na začátku digitálního vysílání nebude ani jeden z plánovaných tří multiplexů čistě veřejnoprávní.

Rada zamýšlí vyhlásit licenční řízení na jednotlivé kanály ještě v říjnu. Poslanecká mediální komise však v pátek varovala, že pokud začne rada udělovat licence na digitální vysílání před schválením zákona o elektronických komunikacích, hrozilo by jí odvolání. Hlavně poslanci ODS upozorňovali na to, že legislativní pravidla digitálního vysílání jsou nejasná a stanovit je má právě až uvedený zákon, který nyní projednávají výbory.

Michal Zelenka, předseda Asociace provozovatelů soukromého vysílání řekl, že udělování licencí by ještě mělo počkat. Ve chvíli, kdy si spolu nerozumějí dva regulátoři, tedy ČTÚ a rada, podle něj na takový spor vždy doplatí hlavně provozovatelé vysílání. "A jestli se mě chcete zeptat, jak z toho ven, tak já to nevím," uzavřel Zelenka.

Místopředseda mediální rady Jiří Šenkýř ale před několika dny uvedl, že v říjnu by mělo být vyhlášeno licenční řízení na jednotlivé kanály. "První licence bychom mohli udělit do konce roku," řekl tehdy. Při jednání komise řekl, že rada sice může ještě půl roku dělat "mrtvého brouka", ale prohloubí tím nejistotu podnikatelů, kteří už do digitálního vysílání investovali. Šenkýř míní, že už současný zákon umožňuje udělovat licence na digitální vysílání.

Komise nakonec schválila usnesení, kterým radu a Český telekomunikační úřad žádá, aby do doby schválení zákona o elektronických komunikacích nečinily v oblasti digitálního vysílání žádné nevratné kroky. Místopředseda mediální rady Jiří Šenkýř řekl, že RRTV musí zvážit, jaké existují možnosti. Bude přitom brát v úvahu i postoj komise.

Rada před týdnem zveřejnila záměr naplnění digitálních sítí rozhlasovými a televizními programy. V každé ze tří sítí plánuje čtyři televizní, šest rozhlasových kanálů a kapacitu cca 3 Mbit/s pro datové doplňkové služby
Na

výjezdním zasedání 7. a 8. října by mohla vyhlásit řízení na televizní, nikoli však zatím rozhlasové licence. V říjnu si radní naplánovali ještě jedno zasedání.

Co nato provozovatelé?

Reakce na záměr rady se liší. Například České televizi se příliš nelíbí, že rada pro její programy vyhradila pouze dva kanály. "Kdyby se uplatnila vize RRTV, stala by se Česká republika pravděpodobně první evropskou zemí, v níž nebude při zahájení řádného vysílání DVB-T spuštěn samostatný multiplex veřejné služby," sdělil mluvčí ČT Martin Krafl.

Pavel Barák z úřadu mediální rady však uvedl, že RRTV musí postupovat podle zákona o České televizi. Ten říká, že televize má pouze dva programy. To se ale může při současném projednávání novely zákona o ČT v blízké době změnit.

Tři digitální sítě by měly provozovat České radiokomunikace, Czech Digital Group (CDG) a Český Telecom. "Záměr rady má z hlediska Českých radiokomunikací své jednoznačné klady i zápory," prohlásil Pavel Kočiš z Čra. Konkrétní náplň kanálů a obchodní podmínky, za jakých se budou provozovat, však budou podle něj ještě předmětem dalších jednání.

"V podstatě jsme se záměrem rady spokojeni," reagoval Leoš Pohl z CDG. Podle něj však RRTV svým záměrem naplnit digitální sítě předjímá obchodní politiku a výběr klientů a tím i ekonomické výsledky provozovatele sítě. Tím, že v síti A má ČT přiděleny dva kanály, rada zvýhodňuje jednoho z provozovatelů kanálu a předjímá i výsledky veřejné obchodní soutěže ČT.

Veřejnoprávní televize je totiž povinna vybrat provozovatele svého vysílání ve veřejném řízení. Barák však uvedl, že RRTV neuznává rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu o přidělení konkrétních kmitočtů třem provozovatelům digitálních sítí. Kvůli tomu se také hodlá rada obrátit na soud. ČTÚ však tvrdí, že jednal oprávněně.

Účastníci sporu se báli, že by mohla vzniknout právní nejistota provozovatelů. Čekalo se zdlouhavé přetahování v soudních síních. RRTV to ale vyřešila po svém. Nečeká na výsledek stížnosti a postupuje dál podle zákona. 

Nedá se tak podle Baráka říci, kterou ze sítí označovaných jako A, B a C budou ČRa, CDG a Telecom provozovat. Rada udělí licence k digitálnímu vysílání, naplní tři sítě, a teprve poté by měl ČTÚ tyto sítě přidělit provozovatelům, popsal pohled RRTV Barák. Tím by podle něj zůstal otevřený prostor pro obchodní jednání i veřejnou soutěž ze strany České televize.

Co budou vysílat multiplexy?

"Plnoformátový program rodinného typu", tedy komerční stanice typu Nova či Prima, a tematické stanice budou vysílány v síti A a čtyři v síti B. Tu by měla provozovat společnost Czech Digital Group. Další dva programy vyhradila rada pro tento typ stanic v síti C.

V multiplexu C, klterý by měl provozovat Český Telecom, by mělo být místo pro regionální krajské televize. "Na
jednom multiplexu tak bude 14 licencí. V současné době jich bude méně, neboť v některých krajích ještě nejsou sladěny kmitočty,"
poznamenal Šenkýř.
 
Co se týče rádií, v síti A najdou prostor čtyři plnoformátové programy rodinného typu, v síti B pět stanic tématických. V síti C je vyhrazeno pět programů pro regionální stanice, což bude znamenat stejně jako u televizních, že na jeden program bude určeno více licencí pro každý region zvlášť. 
 
 
,