Digitální vysílání? Praha má náskok

  • 36
Obyvatelé Prahy mají oproti zbytku republiky náskok. V čem? Několik let v Praze probíhá zkušební digitální vysílání, které sledují tisíce diváků.
Vzdálenou budoucností přitom nemusí být čtyřiadvacet česky mluvících televizních programů, kvalitní televizní signál, televize v mobilu či sázkové hry prostřednictvím teletextu.

Obyvatelé Prahy mají oproti zbytku republiky náskok. V čem? Několik let v Praze probíhá zkušební digitální vysílání, které sledují tisíce diváků. Vzdálenou budoucností přitom nemusí být čtyřiadvacet česky mluvících televizních programů, kvalitní televizní signál, televize v mobilu či sázkové hry prostřednictvím teletextu. Už příští rok má zahájit v České republice ostrý provoz pozemní digitální televizní vysílání v systému DVB-T. Co zatím Pražané mohou přijímat?

„Diváci v Praze a v okruhu zhruba dvaceti kilometrů mohou na pozemním digitálu sledovat ČT 1, ČT 2, Novu, Primu a Óčko. Musí si pochopitelně pořídit přijímací zařízení, což je set top box, malá krabička velikosti zhruba VHS kazety, a získají tak dokonalý digitální příjem: bez duchů, bez brumů a podobně,“ říká Jiří Balvín, ředitel „česky mluvící“ kabelové a satelitní televize TV Óčko.

Co vše taková krabička umí, co stojí a kde si ji můžeme pořídit?
Krabička umí přijmout digitální signál a „přeložit“ ho do analogového, přičemž kvalita obrazu a zvuku zůstane dokonalá. Přinesete si ji domů, položíte vedle televize, zapojíte a zmáčknete tlačítko „hledej“. Krabička vše sama najde, označí a vy pak jen dálkovým ovladačem přepínáte na televizní a rozhlasové programy. Cena se v současné době pohybuje okolo dvou a půl tisíce korun, ale v momentě zahájení řádného pozemního digitálního vysílání klesne její cena pod tisíc korun. Lidé si ji mohou pořídit v jakémkoliv větším obchodě s elektronikou.

Jsou v Praze taková místa, kde digitální pozemní vysílání, i když zkušební, už dnes řeší nekvalitní příjem televizních programů?
Ano, jsou a je jich kupodivu stále dost. Například celá oblast staré Krče, Braník, Hodkovičky, oblast Počernic a tak dále. Ale hlavně -koupíte si malou krabičku a už nepotřebujete žádnou anténu na střeše, dlouhý koaxiální svod a podobně.

Proč bych si měl koupit už dnes dekódovací krabičku set top box?
Protože to je budoucnost. Koupím si krabičku a mám zcela dokonale vyřešen příjem a jeho kvalitu. Nepotřebuji další specializovanou anténu a dále už se nebudu o nic starat. Jak budou přibývat nové televizní kanály, budou mi do této krabičky samy přibývat.

Patříte mezi televizní odborníky, a tak určitě dokážete odpovědět, kdy budeme v autě sledovat třeba Óčko, například cestou z Prahy na chalupu do Jizerek, na svých mobilech.
Jakmile se spustí řádné pozemní digitální vysílání, půjde to velmi rychle, troufám si říci, že stejnou rychlostí jako rozšiřování mobilních telefonů. Pokrýt celou republiku digitálním signálem je z technického hlediska záležitost maximálně jednoho roku. Správci digitálních multiplexů, Český Telecom, České radiokomunikace a Czech digital group, půjdou cestou pokrývání velkých aglomerací - Brno, Ostrava, Plzeň, České Budějovice, Liberec a tak dále. Takže například vámi uváděné sledování Óčka na trase do Jizerek je otázkou tak roku a půl. A co se týká mobilních telefonů, to bude velmi, velmi rychlé - do roka.

Proč nebýt k digitalizaci skeptický?
Jsem založením optimista a chtěl bych všechny diváky požádat, aby se digitalizace nebáli. Nepřinese jim žádnou starost navíc, naopak jim do domácnosti přivede zdarma obrovskou programovou nabídku nejen nových televizních programů, ale i dalších služeb, jako je možnost si prostřednictvím set top boxu objednat jakýkoliv film, pro který by třeba museli chodit do půjčovny. * Televize Óčko je mezi pěticí TV, které už digitálně vysílají.

Co vám zkušební vysílání přineslo?
Nám, ale i správcům digitální sítě přineslo ujištění, že jdeme správnou cestou, vysílání je technicky dokonalé, energeticky méně náročné, a tudíž levnější než vysílání analogové.

Co se skrývá za úspěšným výsledkem malé tematické televize?
Obrovské množství práce, obrovské nadšení všech lidí, kteří se kolem Óčka pohybují. Televizi jsme doslova vydupali ze země a úspěch se dostaví. Dokázali jsme, že je možné v malém množství zaměstnanců - v trvalém pracovním poměru máme šestnáct lidí - provozovat kvalitní televizní vysílání čtyřiadvacet hodin denně. Nezapomínáme přitom ani na příznivce takzvaných okrajových žánrů. Denně mohou kolem dvaadvacáté hodiny sledovat své specializované magazíny - Star guitar o rockové hudbě, 5. element o hip hopu, Fever věnující se soulu a funky, Frisbee o dance music či Madhouse o metalu.

Kde mohou diváci Óčko naladit?
Óčko je televizí celoplošnou, ale s určitým technickým omezením příjmu. Óčko je v nabídce všech kabelových operátorů, na UPC direct, v celé Evropě, od Švédska po Kanárské ostrovy na satelitu Astra a v Praze a jejím okolí na DVB-T - pozemním digitálním vysílání, prostřednictvím již zmiňovaných set top boxů.

Gen. ředitel hudební televize Óčko Jiří Balvín a výkonný ředitel stanice Hynek Chudárek. (29.4.2005)