Heslo "heslo" není o nic lepší, než 12345. Nebo 123456.

Heslo "heslo" není o nic lepší, než 12345. Nebo 123456.

Diktátor Sýrie měl hloupé heslo, tajné maily získali hackeři z Anonymous

  • 58
Jedna z hackerských skupin, hlásících se k Anonymous, zaútočila na mailové servery syrské vlády. Útok přinesl ovoce v podobě hesel k téměř osmdesáti e-mailovým schránkám a zveřejnění komunikace syrských vládních špiček včetně prezidenta.

Za hesla, kterými syrský prezident a jeho tým zabezpečil svoji elektronickou komunikaci, by se musely stydět i holky na dětském webu Alík. Třicet schránek chránila neprůstřelná číslená kombinace "12345", ti důkladnější pak zvolili rozšířenější verzi "123456".

Ukořistěná pošta

Anonymous tvrdí, že se v neděli zmocnili stovek e-mailů zaměstnanců syrské prezidentské kanceláře. Mezi nimi i některých od jejího šéfa Mansúra Fadlalláha Azzáma a Buthaíny Šabánové, která představuje oficiální tvář autokratického režimu.

Větší práci by případní útočníci neměli ani s heslem "25", jako z čítanky vypadá i heslo "leila2009". Jak se asi jmenuje majitelka schránky? A kdy asi nastupovala do úřadu?

Na kompletní výpis schránek a hesel se můžete podívat na webu pastebin. Nenechte se inspirovat.

Duše Američana může být snadno manipulována

Anonymous si získané dokumenty nenechali pro sebe, části e-mailové komunikace přetiskl izraelský deník Haarec. Týká se například přípravy rozhovoru syrského prezidenta Bašára Asada s reportérkou televize ABC.

Jsou v něm mimo jiné doporučení, co by měl prezident v připravovaném rozhovoru zmínit a na co si dát naopak pozor. Praví se zde například: "Je velmi důležité a cenné zmínit, že chyby se staly na začátku krize, protože jsme neměli dobře organizované policejní síly. Duše Američana může být snadno manipulována, když uslyší, že se zde staly chyby a nyní je napravujeme."

"Sýrie nemá pravidla pro mučení lidí, na rozdíl od USA, kde jsou kurzy a školy specializované na učení policistů, jak mučit kriminálníky," doporučuje argumentovat prezidentovi Šeherezáda Džafaríová, tisková mluvčí Sýrie na půdě OSN. V kontrastu s tím měl poukázat na týrání zajatců v irácké věznici Abú Ghrajb.

Jiný e-mail Damašku vysvětluje, jak syrského vládce (označovaného jako J. E. - Jeho Excelence) vnímají obyvatelé Spojených států. "Někdy je J. E. vnímán jako hrdina, jindy je J. E. za bídáka. Američané tohle milují a nechávají se tím přesvědčit," vysvětlují prezidentovi poradci v e-mailech.

Asadovi se nepodařilo získat veřejné mínění na Západě jeho rozhovorem pro televizi ABC.

Přečtěte si celé dopisy (anglicky v PDF) zde a zde

,