Díky Microsoftu soudci o práci rozhodně nepřijdou

Ačkoli se zdálo, že více než čtyři roky trvající soudní spor s Microsoftem v hlavní roli je u konce, opak ke pravdou. Dva americké státy si myslí, že návrhy softwarového giganta jsou nedostatečné, a soud tak nejspíš začne nanovo.

Jeden z amerických států - Massachusetts - se hodlá odvolat proti soudní dohodě mezi Microsoftem a devíti státy unie. Ke státu Massachusetts se zřejmě připojí ještě Virginie a proces trvající déle než čtyři roky tak bude pokračovat.

Důvodem podání odvolání obou států je obava, že Microsoft nedává v dohodě dostatek záruk k tomu, aby si spotřebitelé mohli vybrat, které aplikace chtějí mít ve Windows.

Přitom vše nasvědčovalo tomu, že kauza skončila zhruba před měsícem, kdy byla zveřejněna dohoda, s níž obě strany souhlasily. Microsoft měl umožnit odstranění ikon z plochy Windows či úplnou odinstalaci programů jako Internet Explorer či Outlook Express ze systému. Společnost dále nesměla požadovat po výrobcích počítačů podporu pouze pro svůj systém, jak tomu bylo v mnoha případech doposud. Na plnění dohody budou dohlížet tři pracovníci - nezávislí pozorovatelé.

Spor začal v roce 1998, kdy byl Microsoft poprvé obviněn z prosazování vlastního prohlížeče Internet Explorer (IE) tím, že jej standardně dodával se svým operačním systémem Windows. K obvinění se přidala žaloba za nemožnost odinstalování některých programů (IE, Media Player, MSN Messenger) z operačního systému. Microsoftu hrozilo dokonce rozdělení na dvě části, přičemž jedna z nich by vytvářela odděleně operační systém. Dalším požadavkem bylo zveřejnění zdrojového kódu Windows. To Microsoft odmítal, ačkoli právě zveřejněním by vyšlo najevo, zda Internet Explorer je nedílnou součástí Windows, či jej lze odinstalovat. Microsoft tvrdil že něco takového provést nelze. Redmondský softwarový gigant dokonce hrozil stažením Windows z trhu.