Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kráter po meteoritu, který vyhubil dinosaury, vydává nová tajemství

V loňském roce geologové provedli sérii prvních vrtů do středu kráteru po meteoritu, který vyhubil dinosaury. Letos se pak objevily první výsledky z rozboru získaných vzorků, které ukazují, jak rychle se na zdevastovaná místa vracel život.

Loď Myrtle, ze které probíhal vrt do centra kráteru Chicxulub. | foto: University of Texas

Impaktní kráter Chicxulub byl objeven na konci 70. let minulého století americkým geofyzikem Glenem Penfieldem a jeho mexickým kolegou Antoniem Camargem, kteří v té době pracovali pro státní mexickou naftařskou společnost Petróleos Mexicanos (PEMEX).

Loď Myrtle, ze které probíhal vrt do centra kráteru Chicxulub.

Tato ohromná kruhová struktura o průměru asi 170 – 240 kilometrů představuje v současnosti třetí největší známý astroblém (kráter vzniklý dopadem meteoritu, pozn.red.) na povrchu Země a podle nezpochybnitelných dokladů z mnoha vědních oborů byl vytvořen dopadem asi 10 až 15 kilometrů velkého chondritického asteroidu v době před 66 miliony let (chondrity jsou kamenné meteority, které vznikly doslova sedimentací oblaku, ze kterého pak vznikla naše soustava. Jde o nejběžnější typ meteoritu vůbec, pozn.red.). Kráter s rozlohou Moravy a Slezska (dohromady asi 25 450 km²) je i dnes ještě viditelný z oběžné dráhy - navzdory tomu, že ho zakrývá 600 až 1 300 metrů mladších hornin.

První stopy po jeho existenci odhalily již vrty prováděné Pemexem na počátku 50. let, ale tehdy byla tato struktura považována spíše za produkt běžné sopečné činnosti nebo tzv. kryptovulkanismu. Příběh odhalení impaktního kráteru je poměrně dobře znám a byl zpracován i v několika knihách. Od počátku 90. let byl kráter podrobován opakovaným nájezdům výzkumných expedic z celého světa, přičemž výsledkem je podstatně lepší pochopení vzniku a struktury tohoto útvaru.

Geologové Annemarie Pickersgilová a Auriol Rae si prohlíží jeden vzorek z vrtu do kráteru Chicxulub.

Dnes tak máme poměrně jasno ohledně doby impaktu i průběhu událostí, které jej doprovázely, ale díky pracím provedeným v posledních měsících se nyní začínáme dozvídat spoustu nového. Teprve nyní například můžeme poprvé určit, jak vypadala obnova ekosystémů přímo v oblasti dopadového kráteru a jaké fyzikální efekty impakt provázely (dosavadní modely jsou založeny pouze na hrubých fyzikálních odhadech). Dokážeme tak snad přesněji zjistit, jaké energie byly při dopadu uvolněny, jakým způsobem se zformoval kráter, jaký objem materiálu byl vyvržen nebo jak přesně velké byly vzniklé vlny tsunami. Tato zjištění by nám měla pomoci pochopit význam dopadů mimozemských těles na historii života na Zemi i na formování povrchu jiných těles ve sluneční soustavě.

Co se stalo? V dubnu a květnu roku 2016 poprvé proběhl vrt v blízkosti středového vrcholku kráteru, provedený v rámci expedice ECORD (zkratka organizace s doslovně přeloženým názvem „Evropské konsorcium pro výzkumné vrtání oceánu“). Tato expedice byla zároveň součástí většího projektu International Ocean Discovery Program.

Vrty měly mít původně hloubku až 1 500 metrů, reálně bylo dosaženo hloubky 1 335 metrů pod dnem Mexického zálivu. Projket už dnes nepokračuje na moři, ale v laboratoři Střediska pro studia mořských ekosystémů MARUM při Univerzitě v Brémách. Právě na tuto německou instituci jsou v současnosti upřeny zraky všech zájemců o problematiku impaktu K-Pg. Získané vzorky jsou natolik cenné, že mnohé instituce celého světa se doslova předhánějí v žádostech o jejich zaslání pro vlastní výzkum.

Uskladněné vzorky z projektu ECORD ve skladu Střediska pro studia mořských ekosystémů MARUM při Univerzitě v Brémách

Dá se čekat žeň zajímavých vědeckých výsledků, protože podle jednoho z vůdčích vědců projektu, profesora Seana Gulicka z Univerzity v Texasu, dokážou výzkumníci velmi přesně zrekonstruovat situaci v prvních 10 tisících let po dopadu. A už první výsledky jsou zajímavé. Christopher Lowery z Texaské univerzity v Austinu 21. března na konferenci Lunar and Planetary Sciences („Věda o Měsíci a planetách“) v Houstonu představil nová zjištění týkající se obnovy života v místě dopadu.

Ten vyhubil i ty nejodolnější mikroorganismy ve vzdálenosti několika stovek kilometrů od epicentra dopadu, kde byl tedy doslova vyhlazen veškerý život. Což jsme tušili, ale zatím jsme nevěděli, jak dlouho trval životu návrat. Očekávalo se, že i v případě mikroorganismů, které již dokážeme rozeznat ve fosilním záznamu, to muselo trvat nesmírně dlouho, vždyť i jinde na Zemi, mnoho tisíc kilometrů od místa dopadu, se život vzpamatovával po celé desítky nebo i stovky tisíc let, větší živočichové dokonce možná i po miliony let. Ve vrtných vzorcích získaných během loňských prací však nyní vědci objevili mikrofosilie nanoplanktonu, který se vrátil na toto „ground zero“ až překvapivě rychle.

Mikrofosilie dírkonožce z vrtu projektu ECORD

Lowery prováděl výzkum 800 metrů „hlubokých“ vzorků a pátral po dvou typech mikrofosilií – dírkonožcích (foraminiferách) a vápnitém nanoplanktonu schopném fotosyntézy. Zatímco fotosynteticky aktivní nanoplankton se na místě objevuje znovu až po celých pěti milionech let, foraminifery jsou přímo v sedimentech nad kráterem zmapovatelné již nejpozději asi 30 tisíc let po dopadu.

Velkou otázkou nyní je, odkud se tyto „katastrofické druhy“ foraminifer vzaly. Existují v podstatě dvě možnosti: buďto sem byly připlaveny z jiných částí oceánu, nebo existovaly již dříve v nově zformovaných hydrotermálních průduších, které se v rozžhaveném dně kráteru po jeho opětovném zaplavení postupně formovaly. Více informací by měl v příštích měsících a letech přinést další výzkum Loweryho týmu. Fanoušci paleontologie se mají ještě na co těšit.

Článek vznikl spojením dvou textů z Dinosaurusblogu Vladimíra Sochy a byl redakčně upraven. Originální texty najdete jeden zde, druhý zde.

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 172 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 29 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi jsou 4 příspěvky

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi nejsou příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 17 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...