Kráter po meteoritu, který vyhubil dinosaury, vydává nová tajemství

V loňském roce geologové provedli sérii prvních vrtů do středu kráteru po meteoritu, který vyhubil dinosaury. Letos se pak objevily první výsledky z rozboru získaných vzorků, které ukazují, jak rychle se na zdevastovaná místa vracel život.

Loď Myrtle, ze které probíhal vrt do centra kráteru Chicxulub. | foto: University of Texas

Impaktní kráter Chicxulub byl objeven na konci 70. let minulého století americkým geofyzikem Glenem Penfieldem a jeho mexickým kolegou Antoniem Camargem, kteří v té době pracovali pro státní mexickou naftařskou společnost Petróleos Mexicanos (PEMEX).

Loď Myrtle, ze které probíhal vrt do centra kráteru Chicxulub.

Tato ohromná kruhová struktura o průměru asi 170 – 240 kilometrů představuje v současnosti třetí největší známý astroblém (kráter vzniklý dopadem meteoritu, pozn.red.) na povrchu Země a podle nezpochybnitelných dokladů z mnoha vědních oborů byl vytvořen dopadem asi 10 až 15 kilometrů velkého chondritického asteroidu v době před 66 miliony let (chondrity jsou kamenné meteority, které vznikly doslova sedimentací oblaku, ze kterého pak vznikla naše soustava. Jde o nejběžnější typ meteoritu vůbec, pozn.red.). Kráter s rozlohou Moravy a Slezska (dohromady asi 25 450 km²) je i dnes ještě viditelný z oběžné dráhy - navzdory tomu, že ho zakrývá 600 až 1 300 metrů mladších hornin.

První stopy po jeho existenci odhalily již vrty prováděné Pemexem na počátku 50. let, ale tehdy byla tato struktura považována spíše za produkt běžné sopečné činnosti nebo tzv. kryptovulkanismu. Příběh odhalení impaktního kráteru je poměrně dobře znám a byl zpracován i v několika knihách. Od počátku 90. let byl kráter podrobován opakovaným nájezdům výzkumných expedic z celého světa, přičemž výsledkem je podstatně lepší pochopení vzniku a struktury tohoto útvaru.

Geologové Annemarie Pickersgilová a Auriol Rae si prohlíží jeden vzorek z vrtu do kráteru Chicxulub.

Dnes tak máme poměrně jasno ohledně doby impaktu i průběhu událostí, které jej doprovázely, ale díky pracím provedeným v posledních měsících se nyní začínáme dozvídat spoustu nového. Teprve nyní například můžeme poprvé určit, jak vypadala obnova ekosystémů přímo v oblasti dopadového kráteru a jaké fyzikální efekty impakt provázely (dosavadní modely jsou založeny pouze na hrubých fyzikálních odhadech). Dokážeme tak snad přesněji zjistit, jaké energie byly při dopadu uvolněny, jakým způsobem se zformoval kráter, jaký objem materiálu byl vyvržen nebo jak přesně velké byly vzniklé vlny tsunami. Tato zjištění by nám měla pomoci pochopit význam dopadů mimozemských těles na historii života na Zemi i na formování povrchu jiných těles ve sluneční soustavě.

Co se stalo? V dubnu a květnu roku 2016 poprvé proběhl vrt v blízkosti středového vrcholku kráteru, provedený v rámci expedice ECORD (zkratka organizace s doslovně přeloženým názvem „Evropské konsorcium pro výzkumné vrtání oceánu“). Tato expedice byla zároveň součástí většího projektu International Ocean Discovery Program.

Vrty měly mít původně hloubku až 1 500 metrů, reálně bylo dosaženo hloubky 1 335 metrů pod dnem Mexického zálivu. Projket už dnes nepokračuje na moři, ale v laboratoři Střediska pro studia mořských ekosystémů MARUM při Univerzitě v Brémách. Právě na tuto německou instituci jsou v současnosti upřeny zraky všech zájemců o problematiku impaktu K-Pg. Získané vzorky jsou natolik cenné, že mnohé instituce celého světa se doslova předhánějí v žádostech o jejich zaslání pro vlastní výzkum.

Uskladněné vzorky z projektu ECORD ve skladu Střediska pro studia mořských ekosystémů MARUM při Univerzitě v Brémách

Dá se čekat žeň zajímavých vědeckých výsledků, protože podle jednoho z vůdčích vědců projektu, profesora Seana Gulicka z Univerzity v Texasu, dokážou výzkumníci velmi přesně zrekonstruovat situaci v prvních 10 tisících let po dopadu. A už první výsledky jsou zajímavé. Christopher Lowery z Texaské univerzity v Austinu 21. března na konferenci Lunar and Planetary Sciences („Věda o Měsíci a planetách“) v Houstonu představil nová zjištění týkající se obnovy života v místě dopadu.

Ten vyhubil i ty nejodolnější mikroorganismy ve vzdálenosti několika stovek kilometrů od epicentra dopadu, kde byl tedy doslova vyhlazen veškerý život. Což jsme tušili, ale zatím jsme nevěděli, jak dlouho trval životu návrat. Očekávalo se, že i v případě mikroorganismů, které již dokážeme rozeznat ve fosilním záznamu, to muselo trvat nesmírně dlouho, vždyť i jinde na Zemi, mnoho tisíc kilometrů od místa dopadu, se život vzpamatovával po celé desítky nebo i stovky tisíc let, větší živočichové dokonce možná i po miliony let. Ve vrtných vzorcích získaných během loňských prací však nyní vědci objevili mikrofosilie nanoplanktonu, který se vrátil na toto „ground zero“ až překvapivě rychle.

Mikrofosilie dírkonožce z vrtu projektu ECORD

Lowery prováděl výzkum 800 metrů „hlubokých“ vzorků a pátral po dvou typech mikrofosilií – dírkonožcích (foraminiferách) a vápnitém nanoplanktonu schopném fotosyntézy. Zatímco fotosynteticky aktivní nanoplankton se na místě objevuje znovu až po celých pěti milionech let, foraminifery jsou přímo v sedimentech nad kráterem zmapovatelné již nejpozději asi 30 tisíc let po dopadu.

Velkou otázkou nyní je, odkud se tyto „katastrofické druhy“ foraminifer vzaly. Existují v podstatě dvě možnosti: buďto sem byly připlaveny z jiných částí oceánu, nebo existovaly již dříve v nově zformovaných hydrotermálních průduších, které se v rozžhaveném dně kráteru po jeho opětovném zaplavení postupně formovaly. Více informací by měl v příštích měsících a letech přinést další výzkum Loweryho týmu. Fanoušci paleontologie se mají ještě na co těšit.

Článek vznikl spojením dvou textů z Dinosaurusblogu Vladimíra Sochy a byl redakčně upraven. Originální texty najdete jeden zde, druhý zde.

Autor:
  • Nejčtenější

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

v diskusi je 110 příspěvků

14. března 2024

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí...

Nejsilnější raketa úspěšně prošla prvním testovacím letem do vesmíru

v diskusi je 138 příspěvků

14. března 2024  12:12,  aktualizováno  15:31

Společnost SpaceX poprvé dostala svůj Starship do vesmírného prostoru. Po dvou předchozích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svět uznal nároky Beneše. Československo vyhrálo spor s Polskem o Javorinu

v diskusi je 42 příspěvků

12. března 2024

Před 100 lety se Československo dočkalo mezinárodního uznání ve sporu s Polskem o Javorinu....

Tato novinka ve vyhledávání Googlu lidi pěkně vytáčí. Máme řešení

v diskusi je 153 příspěvků

12. března 2024  10:45

Jedna z novinek, kterou přineslo evropské Nařízení o digitálních trzích, je změna v tom, jak Google...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 56 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Z letadla vypouštějí chemikálii do mraků. Takto v Emirátech vládnou dešti

v diskusi je 5 příspěvků

19. března 2024  10:40

Spojené arabské emiráty ve spolupráci s americkým Národním výzkumem atmosféry již třetí dekádu...

Kuličková myš, VHS a další technologické skvosty nedávné minulosti

v diskusi je 18 příspěvků

19. března 2024

S některými bylo možné se běžně setkat ještě před deseti lety, jiné je možné koupit a používat...

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 56 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

Zemřel astronaut Stafford, který si ve vesmíru „podal“ ruku s Leonovem

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  19:10

Ve věku 93 let po dlouhé nemoci zemřel někdejší astronaut Thomas Stafford, který byl zapojený do...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...