Diskuze

Jaké zkušenosti s bateriemi máte vy?

Víte, jak se starat o své baterie a akumulátory, které používáte v digitálních fotoaparátech, MP3 přehrávačích a jiných zařízeních? Chcete vědět, jaký je rozdíl mezi primárním a sekundárním článkem?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zbyňa

13. 5. 2005 11:41
pam.efekt
kutil.zbyna@tiscali.cz Jak již někteří psali připojuji se k nim.Paměťový efekt sice existuje ale v nepatrné míře.Bohužel se toto tvrzení že vám paměťový efekt zničí vaše články rozšířilo i do návodů spotřební elektroniky. Problém brzkého odchodu NiCd a NiMh accu je zejména: 1. nezanačkový šmejd akumulátor 2.nedodržení nabíjecích režimů (nevhodná nabíječka)3.vybíjení pod kritickou mez 4.dlouhodobé skladování ve vybitém stavu 5.rychlonabíjení.Je toho mnohem víc.Dále: baterie (nabíjecí) je složena z více článků zapojených v sérii to každý snad ví...důležité je vybrat články stejného výrobce o stejné kapacitě nejlepší je vybrat pomocí měření vybíjecích charakteristik stejné kousky.Jeden vadný článek v baterii =vadná baterie.Zkuste si rozdělat vadnou NiCd baterku s mobilu většinou je vadný jen jeden článek .I pro to Lion baterky do mobilů vydrží déle (je to jen jeden samostatný LiOn článek)je to tak na knihu...už se mě nechce psat.dovětek:kupte si kvalitní nabíjecí accu a vhodnou nabíje
0 0
možnosti

Tomcaj

23. 5. 2004 21:30
To je tedy clanek...

V clanku je cela rada pover a v diskusich to neni o mnoho lepsi.

Radim priste at si autori ci lepe uzivatele prectou novou knihu "Hermeticke akumulatory v praxi" z nakladatelstvi IN-EL, ktera nedavno vysla.

1. Pametovy efekt jak se vyklada, tedy pokles kapacity zpusobeny nabijenim nevybitych clanku, NEEXISTUJE. Co existuje, je mirny SKOKOVY pokles napeti pri vybijeni takovych clanku a nastava za velmi specifickych podminek, v "beznem zivote" u satelitu na obezne draze.

Jinak je to blud snazici se zakryt nedostatky nabijecek (siri vyrobci nekterych nabijecek atd...) Priklad: Nabijecka X pouziva casovac k ukonceni nabijeni. Aby se nevybite clanky neznicily pri nabijeni prebijenim (cas je porad stejny - nastaven pro vybite clanky), musi se pro nabijeni TOUTO nabijeckou pred nabijenim vybit. Nebo prodejci, aby prodali vice clanku, radi je vybijet uplne. Je totiz dano, ze pri uplnem vybiti ma clanek zivotnost mene cyklu nez pri castecnem vybijeni.

2. Nekomentuji, ze clanky Nixx a LiXX hodil autor do jednoho pytle a prohlasil jim jmenovite napeti 1,2 V.

3. Nekdo napsal, ze nabijeci alkal. cl. jsou lepsi akumulatory nez Nixx, ktere maji jen"1,2" V. At se podiva na vybijeci krivky....

4. NiCd clanky jsou mozna pase v mobilech, ale jinak maji vlastnosti, ktere je cini vhodnejsimi pro dana pouziti. Viz aku naradi, elektrolety, klimaticka odolnost ... atd. Co se ekologie tyka, jsou recyklovatelne a obecne jakykoliv akumulator je "sajrajt" a do bezneho odpadu nepatri, at je uvnitr cokoli.

5. Formovani clanku je mozne za provozu, proste nabiju, pouzivam,(vybiju), nabiju... ale neni kvuli tomu nutne akumulator vybijet neuzitecne . Uplnym vybitim se snizuje pocet cyklu clanku rychleji nez castecnym vybijenim.

6. "Nekvalitni nabijecky nemaji kontrolni obvody" ... mineno pro ukonceni vybijeni... Tedy to ale vubec nemusi byt znak nekvalitni nabijecky. Proste starost o spravne nabiti akumulatoru je na uzivateli, ktery si ma radne precist navod a dobu si spocitat a pohlidat...holt lace neco stoji...

0 0
možnosti

Tomcaj

23. 5. 2004 21:39
Re: Jeste dovetek...

Snaha o uplne vybiti viceclankove baterie muze vest a casto vede k prepolovani nektereho (nekterych) clanku, coz je jejich jista brzka smrt. A zase se to svede na pametovy efekt...

Modelari, kdyz potrebuji rychlonabijet sve packy, vybijeji clanky kazdy zvlast, casto maji sve baterie sestavovane individualne a k tomuto uzpusobene. Pri rychlonabijeni se hlubokemu vybiti kazdeho clanku (pred nabijenim) "nelze ubranit", nebot pri nejakem pulhodinovem nabijeni akupacku, kde nektery aku je nabity o poznani drive, by to nemuselo dopadnout dobre...Navenek to automatika nemusi poznat...Idealni by bylo nabijet kazdy clanek zvlast nebo pri nabijeni energii vestavenymi obvody prerozdelovat podle potreby...

0 0
možnosti

lubos

21. 5. 2004 13:02
Vybijeni
"Akumulátorové články, by se měly před prvním použitím tzv. naformátovat" Jestli se to udela s Li-Pol, tak potes koste. Treba Ericsson pred timhle vyslovne varuje. Tyhle clanky jsou nachylne na uplne vybiti, muzou se tim zlikvidovat. Hlavne, ze pri prodeji u nejmenovaneho operatora mi tohle bylo doporuceno :(
0 0
možnosti

CHORUSS

21. 5. 2004 21:44
Re: Vybijeni
No esi se nepletu, tag Ericsony wydrzi ze fsech mobilu nejmin :))) I LiOn baterka by se mela pri prwnim pouziti zcela vybit. Pag se to uz delat nemusi, protoze pametovej efekt ma minimalni. Ale nesmi se nechat ftom wybitym stawu prilis dlouho, jinag odende. Na ctyrech nozickach.
0 0
možnosti

Franta7

19. 5. 2004 10:04
Náhodou super.
Já tomu rozumim, a pro běžného uživatele je to ideální. Že je to formátování, to je už dávno přenesené slovo, protože už jse to několikrát četl, a vím o co jde. To že se musí vybíjet proudem odvozeným z 0,1C, jak píší někteří níže nemusí být pravda. A určitě to nebude zajímat běžného uživatele mobilního telefonu s baterií NiCd jak nejlépe baterii vybít. Ale stačí když ho nechá vybít úplně.
0 0
možnosti

Akro

20. 5. 2004 14:48
Re: Náhodou super.
Sorry, ale mezi formováním a formátováním je asi takový rozdíl jako mezi holinkama a hodinkama. Taky můžeš tvrdit že oboje se natahuje.
0 0
možnosti

Fido

18. 5. 2004 16:01
Li-S
Docela me zaujala zminka o lithio-sirovych clancich. Zajimala by me jejich provozni teplota. Pamatuji se, ze jeden cas se zkousely sodiko-sirove akumulatory. Ty vynikaly obrovskou kapacitou ale jejich nevyhoda byla v provozni teplote 70 stupnu.
0 0
možnosti

Tomcaj

23. 5. 2004 20:54
Re: Li-S
No ja si z doby asi pred 15 lety pamatuji teplotu asi 300 st. C.
0 0
možnosti

CHORUSS

18. 5. 2004 15:06
ste paštiky
Autor ma pravdu, co tvrdi je pravda a ne 100 let za opicama. Pro ponauceni, jag zachazet s jednotlivymi typy to rozhodne staci. V druzicich se nepouzivaji NiCd, NiMh ani LiOn akumulatory :))))) Jo, cetl sem nahodou nedavno stranky toho Hlinky, dobry bludy.
0 0
možnosti

TomV

18. 5. 2004 16:49
Re: ste paštiky
Nerad haním nečí snahu, ale i v radách, jak zacházet s jednotlivými typy jsou elementární chyby. Pokud to víš líp, tak nás pouč. Určitě si to mnozí rádi přečtou. Btw, jaké akumulátory se používají v družicích ?
0 0
možnosti

Akro

18. 5. 2004 14:42
Je mě smutno
Autor tohoto článku by si měl hlavně přečíct základy elektrotechniky. Takouvou snůšku nesmyslů už jsem dlouho nečetl. Jeden příklad za vše " články se neformátují " ale FORMUJÍ, copak jsou disketa nebo pevný disk v počítači. Je mě skutečně smutno z toho co se člověk zde dočte. 
0 0
možnosti

Ing. Miroslav Balik, PhD.

18. 5. 2004 14:12
Bludy

Jeden by neveril, co vsechno se muze docist na "Technetu". Je to pomerne dost troufale. Jeden nekde opajcuje teoreticky clanek, ktery byl poplatny tak pred 10 lety a prida neco "z novych technologi, viz. LiXX".

Vetsina informaci o clancich NiXX a LiXX je silne zavadejici, coz je slabe slovo. Je mi jasne, ze autor nebude praktikem v dane oblasti, kazdopadne je to ostuda.

0 0
možnosti

yarco

19. 5. 2004 8:20
Re: Bludy
Viete poradit (najlepsie webovy) zdroj silne nezavadzajucich informacii ohladne NiXX a LiXX? Vdaka!
0 0
možnosti

JaDa

18. 5. 2004 12:30
Taky se nejak zapomnelo na Zn-Cl, cili zinko chloridove, ktere stoji stejne jako ZnC a maji vyssi kapacitu. Jinak moc pekne clanky na toto tema vysly ve Stereu&Videu, ale uz pred par lety, provadeli i testy baterii.Pokud si dobre pamatuju,tak Duracell propadly a nejlepsi GP.
0 0
možnosti

Jan

18. 5. 2004 11:48
Overeni kapacity

Lze nejak zmerit skutecnou kapacitu akumulatoru? Koupil jsem pres web Li-ion baterii, ktera mela byt 1350mAh, avsak pod prelepkou jsem nasel dalsi stitek s informaci 700 mAh. Rad bych vedel zda jsem se napalil

Jan

0 0
možnosti

TomV

18. 5. 2004 16:44
Re: Overeni kapacity
Samozřejmě lze. Akumulátor se musí plně nabít (kolem 4.2V/článek) a připojit na zátěž. Po dobu vybíjení měřit čas vybíjení, vybíjecí proud a napětí na akumulátoru. Když dosáhne minimálního bezpečného napětí (teď nechci kecat, z hlavy to přesně nevím; mělo by to být někde kolem 3V/článek), vybíjení zastavit a z proudu a času spočítat kapacitu v mAh. Ideální je, pokud máš ve svém okolí někoho známého, kdo modelaří. Modeláři používají často inteligentní procesorové nabíječe, které tu kapacitu umějí hravě změřit s mnohem větší přesností.
0 0
možnosti