Diskuze

Myslíte si, že jsou vaše data na CD v bezpečí? (3. díl) - Praktické rady

Jak nepřijít o data uložená na CD-R? Jak se správně k vypáleným cédéčkům chovat? Přinášíme vám několik rad, jak předejít poškození nebo dokonce ztrátě obsahu CD-R.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Ladik

6. 6. 2006 1:35
Zkušenosti!
Mám já když na své vypalovačce CD-RW ASUS CRW-4012A, vypaluji rychlostí 8x, tak se ty cédéčka daj v pohodě přečíst, a když je vypálím 40x rychlostí tak se skoro přečíst nedaj, takže pak možná stačí je jen malinko poškrábat a už jsou v čudu!
0 0
možnosti

Antosh

1. 4. 2005 8:21
čištění mechaniky
Jak mám čistit mechaniku jednou za půl roku při rozebrání, když na ní mám 3 roky záruku a rozebráním ( poškozením plomby ) bych o ní přišel ??????????? Nic jinýho než čistící CD nezbývá !!!!!!!!!!!!!
0 0
možnosti

Unde

5. 9. 2005 13:25
Re: čištění mechaniky
Kupuj komp u firem ktery ti ji bud v zarucne dobe bezplatne jednou za cas vycistej. A nebo u firem, ktery si opisou vyrobni cisla komponent a PC ti nezaplombujou :-).
0 0
možnosti

Jirka

23. 6. 2004 9:30
čistící cd
Jaké máte zkušenosti s čistícími cd, myslíte, že skutečně můžou poškrábat čočku?
0 0
možnosti

franc franc

22. 6. 2004 22:57
A co fyzika?

Clanky v posloupnosti po sobe globalne chvalim. Cosi mne ale nesedi. Autor clanku mj.resi problem zivotnosti mechaniky v zavislosti na rychlosti vypalovani. Dle meho soudu mechanika pri rychlem modu vypalovani sice vydrzi kratsi dobu, ale je schopna zpracovat vice CD. Je to jednoduche : k vypaleni CD je potreba stejne prace, a ta bude z fyzikalniho hledika vykonana budto pomalu (nizka rychlost vypalovani+dlouhy cas=maly vykon) nebo rychle (vysoka rychlost+kratky cas=velky vykon), nicmene zivotnost mechaniky zustane (samozrejme v jistych mezich) zachovana, protoze celkova prace, kterou bude nutno spotrebovat v vypaleni "X" CD se nezmeni.

Zdar!

0 0
možnosti

sdfsd

22. 6. 2004 23:50
Re: A co fyzika?
kokote je rozdil mezi cd-r a cd-romNidko nesrovnaval zivotnost cmechaniky ale CD
0 0
možnosti

TechMaster

22. 6. 2004 20:44
CDR

ad všichni

Nejlepší co se tohohle týká je CDR server. http://www.cdr.cz" target="_blank" rel="nofollow">http://www.cdr.cz

0 0
možnosti

jirka

22. 6. 2004 17:44
ad jerry
ad jerry : mám zkušenost, že nevyžívání rychlosti pálení na maximum dává lepší spolehlivost. A to docela markantně. Poznáte to nejen na datových CD (moderní mechniky umí umí vytáhnout neuvěřitelné) ale hlavně na audio "samopalech" které si pak pouštíte na CD přehrávači, který je třeba v posledním tažení. Mám dojem, že maximální rychlosti jsou reklamní záležitost. Ta mechanika to umožňuje (a technici to udělali, protože si to přáli manageři :o), ale mám dojem, že kontrast stopy není ideální... Máte k tomu někdo zkušenost???
0 0
možnosti

Jerry

22. 6. 2004 23:18
Re: ad jerry
Mozne to je. I diky tomu, ze ten laser postupne slabne. Ale chtelo by to nejake poradne mereni. A mnohem vic nez na rychlosti vypalovani, zalezi na kvalite media. Mam doma nejake 8let stare vypalene noname CD a postupne odchazeji do vecnych lovist. I kdyz na ne nikdo nesaha a jsou v suchu a krabickach, stejne se odrazova vrstva odlupuje.
0 0
možnosti

Jerry

22. 6. 2004 12:37
Clanek je uplny nesmysl!
1) Lasery jsou samozrejme zkalibrovany tak, aby nejlepsi vysledek podavali pri rychlostech, na ktere jsou staveny, tj 40x-52x. Vypalovani pri nizsich rychlostech naopak muze vest k horsi kvalite zapisu, protoze laser pali s vyssim vykonem nez je potreba a CD "prepali". Nektere vypalovacky proto uz ani neumi rychlosti 1x a 2x. Proste uz ten laser nejde na tak pomalou rychlost zapisu nastavit. Takze klidne vypalujte jak vam to mechanika a CD dovoli. 2) Hlavni duvod, proc nepokladat CD na potiskovanou stranu je ten, ze data jsou od ni asi 0.1mm, zatimco od spodni zapisove strany CD asi 1mm. Jinak receno, kdyz skrabnene odrazovou vrstvu CD, neprijdete o data, akorat se bude laseru hure ostrit, zatimco kdyz skrabnete tu horni stranu CD, casto si poskodite data, ktera uz pak casto nepujdou dopocitat z korekcnich algoritmu.
0 0
možnosti

sat037

22. 6. 2004 12:50
Re: Clanek je uplny nesmysl!

Clanek neni nesmysl, zato prvni cast vaseho prispevku by se tak dala nazvat. To chcete rici, ze vykon laseru je pri vypalovani konstatni bez zavislosti na rychlosti vypalovani ??  To snad ne !!!

Je prakticky dokazano (a lze si to overit i v domacich podminkach), ze pomalejsi zapisova rychlost na pozitivni vliv na chybovost media.

Jasne ze jde palit na max. rychlost co vypalka a medium da, ale clanek se zabyva bezpecnosti dat na CD a z hlediska bezpecnosti je jednoznacne lepsi volit pomalejsi zapisove rychlosti.

0 0
možnosti

BFU

22. 6. 2004 10:17
CD mechanika
Nevím jak ostatní, ale já mám takovou zkušenost s CD-romkami, že jakmile začne mechanika "blbnout", je to začátek konce a mechanice nepomůže ani svěcená voda, natož líh a vatička na špejli. Kdysi jsem četl návod, jak na vyčištění čočky použít PRONTO spray proti prachu. Zkusil jsem to na mé "umírající" mechanice. Dopadlo to dobře, ještě jsem stihl koupit novou mechaniku těsně před zavíračkou v nejbližším krámu s PC.
0 0
možnosti

Pecolik

22. 6. 2004 14:44
Re: CD mechanika
Je to jedna z metod opravy, jak píšeš, "blbnoucích mechanik". Problém nemusí být nutně jen na čočce, potažmo vůbec optice. Často bývá kromě čočky zaprášený i unášecí kotouč, který taky doporučuju čistit. Někdy je čočka rozkalibrovaná (opakovaně roztáčí a brzdí CD a poté jej nenačte) a někdy může být zdroj laseru slabý (díky prachu, či poškození), apod. Nejde tedy vždy jen o prach na čočce.
0 0
možnosti

Hugo

22. 6. 2004 9:51
nesmysl

Myslim, ze pokladani CD potiskem nahoru je nesmysl. Jaka je pravdepodobnost, ze se z potistene strany udela tak vyznamny skrabanec,aby ponicil odrazovou vrstvu? Urcite mensi nez, ze se poskrabe strana nepotistena a tam se nemusite dostat nijak hluboko a mate problem.

Samozrejme ani jedno neni idealni a CD patri do obalu, ale kdykoliv tam neni, vzdy ho polozim potiskem dolu a v zivote jsem odrazovou  vrstvu neponicil. Mimochodem, kolik mate poskrabanych potisku???

0 0
možnosti

McGv

22. 6. 2004 11:28
Re: nesmysl

Nemohu s Tvym tvrzenim souhlasit, tak jak je uvaden v clanku, byl prezentovan jiz nekolikrat a pokazde ho zverejnovali jine zdroje...

z vlastni zkusenosti bych doporucoval ukladat cd obalem nahoru...

0 0
možnosti

mybear

22. 6. 2004 7:33
líh?

Nechci  polemizovat s autorem, ale líh a vatu na čočku laseru bych tedy nedoporučoval z vlastní draze zaplacené zkušenosti.

1. vata má tendenci nechávat drobná vlákna v přístroji

2.líh - pomalu se odpařuje voda obsažená v lihu ta zanechává fleky na čočce

Od servisního technika fy.Sony jsem dostal radu: methanol ve spreji ( cca 180kč ) a nic víc.Tlak plynu ze spreje spolehlivě čočku omyje a nezanechá žádné stopy.

    

0 0
možnosti

Jakub

22. 6. 2004 11:20
Re: líh?
JJ, methanol ve spreji je dokonalé řešení. Rychlé, dobře čistí a navíc nehrozí mechanické poškození čočky. Používá se to i na jiná optická zažízení.
0 0
možnosti