Diskuze

Užitečné aplikace pro každý den - díl 22.

Uvítali byste možnost přidat si oblíbené složky přímo do Start nabídky? Chcete znemožnit virům, spywaru či dalším osobám vypnout integrovaný firewall ve Windows XP? Přijde vám přepínání mezi okny pomocí ALT+TAB neohrabané? Myslíte si, že znáte odpověď na otázku, zda je těžší tuna železa nebo tuna dřeva?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Lalala

11. 10. 2004 19:33
otázka???
Hele neví tady někdo kdo vymyslel fyziku????Všichni mluví o tom jakej to byl chytrák ale já si myslim že nebyl vůbec chytrej.V dějepisu jsme se učili že když byl někdo dřív vědec tak ho za takové názory popravovali a tak já osobně bych držela hubu aby mě někdo nepřefik hlavůů.Tobych si ji radši nechala i když ta moje k ničemu moc neslouží.Z ní se tak max. dozvíte jak se dělá pirueta a otočka co jedemiplie velký a malý grán(JO TANEC TO JE NĚCO PRO MĚ :))))
0 0
možnosti

no ploste nekdo

6. 10. 2004 15:08
Fg Měsíce.Slunce a Marsu
Ja nefim jakou maji gravi.sílu.Ví to nekdo????
0 0
možnosti

Necroman

26. 9. 2004 23:16
Já bych to popsal takto

Zkusím vyjádřit svůj názor z pohledu nezaujaté osoby, která si přečetla veškeré předchozí reakce. Nejprve si řekněme fakta, které známe: v programu Tuna autor porovnává "jednu tunu" různých látek a určuje, "která je těžší". Ve fyzice se setkáváme mj. s těmito jednotkami:

hmotnost: m [g] = V [cm3] r [g/cm3] ;

gravitační síla: Fg [ N ] = [ m g ] ;

vztlaková síla: Fv [ N ] "těleso je nadlehčováno hmotností kapaliny nebo plynu, který vytlačuje"

tíha [ N ] je vektor, který vznikne složením různých činitelů: gravitační síla, vztlaková síla, odstředivá síla

tíhové zrychlení [ g ] na Zemi 9,80665 g m s-2, obvykle zaokrouhlována na 10 ;je různé na Zemi, Měsíci; v různé vzdálenosti od středu těles, viz Keplerovy gravitační zákony

 

Dále berme v úvahu tyto fakta: pokud jsem to správně pobral, tak se řešilo, "jestli je těžší 1 kg látky A a nebo 1 kg látky B". Pokud budeme opravdu měřit tíhu látek A a B, dojdeme k závěru, že autor programu má vskutku pravdu, neboť vztlaková síla hraje docela důležitou roli při běžném vážení na povrchu Země, za přítomnosti vzduchu a zkrátka za úplně běžných podmínek Musí tedy platit, že jeden kilogram dřeva je při vážení na zemi těžší než jeden kilogram železa a to proto, že dřevo má nižší hustotu, větší povrch, a je tudíž více nadlehčováno => musí ho být více, aby se tento handicap hustoty vyrovnal.

 

Na druhou stranu, pokud se zeptáme: Má větší hmotnost 1 kilogram dřeva či 1 kilogram železa, odpovědí bude vždy a všude: stejná hmotnost.

 

Btw. To, že na přesných váhách navážíme tunu železa, tunu dřeva, dáme to na "kupecké váhy" a ono to bude vyrovnané ještě neznamená, že hmotnost těchto entit je stejná !!!

 

Nechť mne fyziky lépe znalí opraví či doplní, díky.

 

0 0
možnosti

Necroman

26. 9. 2004 23:21
Sorry za to formátování, já to vložil z Wordu.
0 0
možnosti

Petr

26. 9. 2004 12:07
Tuna
souhlasím s autorem, podobný příklad byl ve fyzikální olymiádě. Nevím jestli čísla souhlasej, ale tak nějak se to tam taky vysvětlovalo.
0 0
možnosti

Viki

25. 9. 2004 19:18
Kilo je kilo a tuna je tuna

Podle mě je to všecho jinak. Jde o rozdíl vážení ve dvou prostředích.

Stejná hmotnost dvou látek ve stejném prostředí bude stejná KILO je KILO. Pokud ale vezmu kilo dřeva, dám ho do vákua a zvážím dostanu hmotnost vyšší o tu hodnotu co ji nadnášel vzduch nebo voda podle prostředí, kde jsem vážil původně. Hmotnost bude vyšší.

Pokud bych takto postupoval u železa i dřeva výsledek by byl tak jak uvádí program. Za předpokladu, že jsou čísla správná.

0 0
možnosti

Jan

25. 9. 2004 0:52
Vzkaz zmýlenému autorovi "Co je těžší."

Tak otázka kolem té tuny je naprostá blbost. Navíc autor nezná Archimédův zákon.

Milý zmýlený autore, na chvilku se posaď, uvolni se a dovol mi prosím, abych se pokusil naučit tě používat "zdravý selský rozum". Snaž se prosím sledovat následující souvislosti, slibuji, že budu "VELICE" názorný:

Pro větší názornost si představ třeba kilovou ocelovou kuličku. No bude to spíš pěkná koule, ale představ si jí prosím. A teď si ještě představ kilovou polystyrenovou kuličku, bude to takový větší míč, balón z polystyrenu. Takže máme dvě tělesa, jedno z oceli a druhé z polystyrenu, každé o hmotnosti 1kg.

A teď si ještě představ, že máš zahradu a na ní bazén! Stíháš? Určitě ano. A teď pozor, do toho bazénu, který je plný vody, ponoříš ocelovou kouli. Zbluňk, je tam! A teď tam ponoříš ten polystyrenový míč! Ponoříš, nebo neponoříš? Netrap se, správná odpověď je za bé! Neponoříš! Leda že bys vynaložil značné úsilí, abys tu jeden kilogram těžkou polystyrenovou kouli dostal pod hladinu. Vtip je v tom, že "Těleso je NADNÁŠENO váhou rovnající se hmotnosti kapaliny(plynu) tělesem vytlačené". Takže již jsi jistě pochopil, že co je objemnější, je více nadlehčováno, nikoliv tlačeno směrem k zemi! Kapišto?

A teď druhá a zásadní věc. Dokážu Ti, že jedna tuna dřeva váží stejně, jako jedna tuna železa.

Představ si takové klasické "kupecké" váhy, které mají dvě misky na rameni. Taková "houpačka", jak to máš nakreslené ve svém programu. Na levou misku položíš jednotunové cejchované měrné závaží. A teď na pravou misku položíš tolik železa, aby se váhy vyrovnaly. Takže váhy jsou v rovnovážné poloze, vlevo máš přesně tunové závaží a vpravo železo o jaké hmotnosti? "Bílý" - není správná odpověď. Vpravo je železo o hmotnosti přesně jedna tuna.

Teď to železo s té pravé misky na chvilku polož stranou a na misku místo něj dej dřeva tolik, aby se váha opět ustálila v rovnovéžné poloze. Je-li tak učiněno, pak na pravé misce nyní máme přesně jednu tunu dřeva.

A nyní pozor! Z levé misky sundej ono přesné tunové závaží a místo něj tam dej tu hromadu železa, co byla před chvílí sundána z pravé misky. Co se stane s váhou? Hleď - bude opět v rovnovážné poloze! Tedy NIKOLIV tak, jak jí máš nakreslenou na obrázku Ty, ve svém programu. Chápěš to? Jestli né, tak mi prosím alespoň věř, že to tak je. Vždy platí že: 1t železa= 1tuna dřeva. (Samozřejmě obě hmotnosti jsou uvážovány ve stejném prostředí. Jinak bys mohl říct že 1tuna železa na vzduchu je težší, než jedna tuna železa pod vodou.)

0 0
možnosti

AZOR

25. 9. 2004 12:23
Re: Vzkaz zmýlenému autorovi
"Těleso je NADNÁŠENO váhou rovnající se hmotnosti kapaliny(plynu) tělesem vytlačené". Takže již jsi jistě pochopil, že co je objemnější, je více nadlehčováno, nikoliv tlačeno směrem k zemi! Kapišto? -------------------------------no tak to naprosoto chápu a souhlasím s tebou, objemeější těleslo je více nadhlečováno ... a o TO MUSÍ VESKUTEČNOSTI VÁŽIT VÍCE, ABY SE TO DOROVNALO DO té jedné TUNY http://www.quido.cz/fyzika/27fyzika.htm MRKNI NA TENHLE ODKAZ - s tim nemám nic společného, jen jsem to našel na gooogle a je to tam vysvětleno lépe než to umím já :-)
0 0
možnosti

AZOR

24. 9. 2004 20:28
Tuna
ahoj jsem autorem toho tuna.exe a) nenezval bych to program , je to pár blbejch řádků :-) b) jde o to že obě tuny jsou nadlehčovány/vytlačovány vzduchem a o to jsou pak ve skutečnosti těžší. - no a ta látka s menší hustoutu, má větší objem proto je více vytlačována :-) [a to musí bejt těžší :-)] Alespon jsem to opráskl z knihy Zajímavá fyzika [1959], je v poděkování ok ok, v tom programu je to napsáno dosk kostrbatě. slibuju ,že to napravím :-) Jsem pospíáchal :-) Jinak v té knize je napsáno, že 1t dřeva je těžší o 2,5kg než tuna železa --- podle typu dřeva se tak nějak pohybuju v těcho mezích, takže by to mělo souhlasit :-) ---------------------------- lol vubec je to překvapení, taková kravina a jak si to lidi stahujou :-). díky AZOR
0 0
možnosti

Jiří Vomáčka

24. 9. 2004 16:13
Snadný výdělek přez internet
Na stránkách http://snadnyvydelek.wz.cz/" target="_blank" rel="nofollow">http://snadnyvydelek.wz.cz a http://snadnepenize.wz.cz/" target="_blank" rel="nofollow">http://snadnepenize.wz.cz jsou informace jak si vydelat az 7000$ za dva tri mesice. Opravdu to funguje a seky chodi!!
0 0
možnosti

...

24. 9. 2004 18:52
Re: Snadný výdělek přez internet
leda hovno debile, votravuj jinde a ne tady
0 0
možnosti

Anunnaki

24. 9. 2004 13:00
JE TO BLBOST
Hele, autor to myslel takhle, ze postavi hromadu dreva na vahu, presne 1tunu. Ovsem tam neni tuna ale tuna - vzduch a jinz bordel ve dreve. Ovsem pokud otazka stoji ze co je tezsi... ci tuna DREVA nebo tuna ZELEZA, je tim mysleno uplne cisty drevo (v realu neexistuje) teda bez vzduchu a dalsich jinych zlozek...teda tuna 100%cisteho dreva = tune 100%cisteho zeleza (ovsem tady se bavime o ciste papirove, protoze realne vzdy a vsechno bude obsahovat nejaky % cudzich latek s jinou hustotou a to prave sbusobuje jinou zavislost ve vesmiru bez rgaviteca a vzduchu a tadz na zemi :) (tedy pokud jsem to dobre pochopil :)
0 0
možnosti

Martia

24. 9. 2004 13:37
Neni to blbost.....
Ty hlavo, hned jak jsem se kouknul na obrazek, tak mne to napadlo. Vse se toci okolo gravitace. Jestli mas kilo dreva a kilo zeleza, musis souhlasit, ze kazda kostka  ma jiny objem-rozmer. A gravitacni sila prece pusobi jinak v 20 cm nad zemi nez napr. v 90 cm. Takze v zavislosti na velikosti kostky se meni i jeji hmotnost (pamatuj, ze vse je relativni). Vysledne "kilo" bude zaviset na volbe latky a jeji merne hmotnosti. Cim vetsi cislo merne hmostnosti, tim bude kostka mensi a tim vice se bude blizit opravdovemu 1 kg. 
0 0
možnosti

mista iks

24. 9. 2004 10:18
DC++
U toho ALT+TAB programu je tam ikona DC++, chech TECHNETE ty jeden pirate! :))))
0 0
možnosti