Diskuze

Podívejte se, jak se vyrábí solární panely ve Velké Británii

Společnost Sharp je jedním z největších dodavatelů solárních článků na světě. Měli jsme možnost se podívat, jak vypadá jejich výroba.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Petr Pan

18. 10. 2007 20:48
Vyplatí se to nebo teda ne?

Ahoj všichni,

ve firmě přemýšlíme o instalaci fotovoltaických panelů na střechu budovy na cca 100 - 150 m2. Cena okolo 3 mil Kč, návratnost prý do 5 let (příští rok se má výkupní cena zvedat na sazbu někde okolo 15 Kč/Kw). Máte s tím někdo konkrétní zkušenosti?

Díky za každou radu.

0 0
možnosti

havranez@seznam.cz

31. 8. 2007 17:55
Fotovoltaika - Jsem či nejsem podnikatel ???

Rád bych vybudoval fotovoltaický systém (sluneční elektrárnu) na střeše RD o výkonu do 5 kWp, který a) bude veškerou vyrobenou elektřinu dodávat do DS (distribuční sítě) b) budu vyrobenou elektřinu používat pro vlastní potřebu a přebytky dodávat do DS c) bude používán a zapojen pro Ostrovní provoz. Nic víc nic míň. Pro provoz musím samozřejmě dostat licenci od ERÚ atd. Nyní jsem fyzická nepodnikající osoba! Zjistil jsem, že pro udělení licence je zapotřebí přidělení IČ od ČSÚ. Co to tedy pro mne v budoucnu bude znamenat? Stane se ze mne fyzická osoba podnikající dle zvláštních předpisů? Budu tedy muset být evidován a platit sociální a zdravotní pojištění? Jak tedy postupovat? Díval jsem se i do příslušných zákonů, ale moudrý z toho nejsem. Pokud by se ze mě stala po instalaci FVS o výkonu 5 kWp podnikající fyzická osoba tedy podnikatel tak se člověk dostane do stavu, kdy to co by měl zaplatit na daních tak ani systém nevydělá. Dále pak např. nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti atd.

0 0
možnosti

Petr

21. 6. 2007 11:45
Výroba solárních panelů u nás

Výrobu solárních panelů lze vidět i v Rožnově pod Radhoštěm. Je to o něco blíž než Velká Británie. Stačilo mi tam zavolat a domluvil jsem si prohlídku. Bylo to zajímavé.

0 0
možnosti

ekspertyza

10. 6. 2007 22:20
energeticka a financni navratnost clanku

ohledne energeticke navratnosti (energy payback) u solarnich clanku prosim zapomente na 1000x omilany nesmysl, ze clanky nevyrobi za svoji zivotnost tolik energie, kolik bylo potreba na jejich vyrobu. Clanky (resp. moduly, panely) maji zivotnost 30 let a energeticky se "zaplati" priblizne za 2,5 roku. Pro hnidopichy, energeticka navratnost atomovych elektraren je cca 2 mesice. Fotovoltaika neni vyhodna bez investicnich dotaci ze statniho rozpoctu nebo fondu EU (50% fyz. osoby, 30% pravnicke osoby), vykupni cena je pro solarni systemy stanovena ERU na 13,46 kWh a garantovana na 15 let. Navratnost bez dotace je prave na urovni tech 15 let, s dotaci se lze dostat na 7-10 let pri 30 lete zivotnosti. Pokud si elektrinu spotrebovavate, napriklad u instalaci na rod. domky, mate narok na tzv. zeleny bonus (12,75Kc/kWh), tedy si sami vyrobite, sami spotrebujete a jeste dostanete zaplaceno 12,75. Pripoctete si k tomu cenu energie, kterou byste museli nakoupit (uspora) a jste klidne na 17Kc/kWh.

0 0
možnosti

fritzek

11. 6. 2007 3:38
Re: energeticka a financni navratnost clanku

Ja jen dost dobre nechapu, jak je mozne, ze jakozto koncovy uzivatel PRE

zaplatim za kWh asi 3 kc(a mene). V tech

trech korunach je pritom zapocitana vyroba energie, ztraty pri

distribuci a v neposledni rade i naklady a zisky dodavatele. Kdyz bych prodaval "nezelenou" energii, tak by se tech deset korun rozdilu muselo nekde zaplatit. Vysvetli mi prosim nekdo, v cem delam chybu v mych jednoduchych poctech?

0 0
možnosti

Delirium Tremens

10. 6. 2007 11:47
Solární panely

Už tomu bude 15 let, co jsem na VŠ dostal jednoduchoučkou doplňující otázku, která mi evidentně měla pomoci k jedničce. Zněla nějak jako "Alternativní výroba elektřiny - aktuální situace a výhled do bodoucnosti". Vše vypadalo dobře do chvíle než jsme se dostali k solárním článkům. Pana (tehdy vlastně ještě soudruha) profesora vytočilo, když jsem jejich význam bagatelizoval a význam sluníčka spojil maximálně s ohřevem vody. Rezolutně se ohradil a vzrušeným hlasem mluvil o obrovských plochách nevyužitých pouští a savan a já byl ve finále rád, že jsem dostal alespoň tu dvojku. Nevím, zda onen profesor ještě žije, ale já pořád marně čekám, až konečně dojde na jeho slova ...

0 0
možnosti

mpixel

10. 6. 2007 20:34
Re: Solární panely

Problém je v tom že lidé na této planetě jsou většinou "Dementi". Místo aby si za čistou elektřinu malinko připlatili, tak tu pálí fosilní paliva, které se na zemi vytářely desti tisíce let. Mimochodem na faktuře kterou platíš za el. energii připadá na 1kW 3/4 ceny na distribuci. Tzn. kdyby se měla solarni energie vyrabet i 3x draž, tak cena kterou lidi zaplati je jen o 50% vyšší. Takže kdybych na faktuře místo 500Kč za elektriku platil 750Kč za čistou energii a žil bez uhelných elektráren, bez smogu CO CO2 SO4 a dalších splodin. Ukládání jaderného odpadu atd., tak se to vyplatí.

0 0
možnosti
PD

Dangor

9. 6. 2007 23:41
...

Energetická rentabilita, jak již zde nekdo zminil se pohybuje v radu nekolika let, klasicky je 2-5 roků. Precte te si odbornou literaturu na toto tema.

A pokud jde o ekonomickou rentabilitu, tak napr. panel o vykonu 4100 kWp v nasich podminkach vyprodukuje rocne cca 4000 kWh .Vykupni cena (bez zeleneho bonusu) je 13,4 Kč/kWh. Cili rocne ziskate 53600 Kč. Zivotnost panelu je cca 30let, pricemz ucinnost systemu klesa rocne maximalne o 1% => celkove za tech 30 let utrzite cca 1366800 Kč. Maloobchodni cena tohohle solárního panelu je 640 000 (nezapocitavam dotaci 200 000 od SFZP). Je to vsechno pocitano bez inflace, bez rustu ceny energie, bez oprav atd. Vysledek je, ze investice se vrátí 2x

Cena teto energie? 640 000/(4000x0,85x30).....4000 je vyprodukovana energie;0,85 reprezentuje snizeni ucinnosti;30 je pocet let... po vypoctu je cena za 1 kWh 6,27...ano energie z obnovitelnch zdroju je drazsi nez ta klasicka...teda aspon zatim je

peace

0 0
možnosti

fritzek

10. 6. 2007 0:07
Re: ...

Nepotrebuju odbornou literaturu na to, abych videl, ze je to cele trochu jinak. Selskym rozumem se da usoudit, ze kdyby to bylo takove terno, tak do toho investuje kazdy.

0 0
možnosti

Fyzik

9. 6. 2007 13:33
chyba ve sloupci " Co to znamená, když se řekne:"

Vážený autore, píšete "kilowatt (kW) je jednotka energie". Ve skutečnosti je kW jednotkou výkonu. Vy jste měl patrně na mysli jako jednotku energie Joule (J) či odvozené jednotky kWh či MWh.

0 0
možnosti

bzImage

9. 6. 2007 12:43
trocha kupeckych poctu

Podivejte se na vysledky realneho zarizeni: Experimentalni solarni elektrarna vybudovaná na MFF UK v Praze v Tróji. Instalovaný výkon 20 kW

Pořizovací cena 8 587 919 Kč

Roční produkce 20 MWh

Při výkupní ceně oněch 13 Kč /kWh,  o čemž pochybuji,  je  návratnost investice 33 let.

To je hranice životnosti. Nehledě nato, že tato výkupní cena je uměle zvýšna. Standardní prodejní cena elektriny pro domácnosti je cca 4 Kč/kWh. Takovýmto způsobem se žádný distributor energie chovat nemůže. Větší nasazení solárních elektráren tedy nutně povede na rapidní zvýšení cen elektrické energie. V odkazu je mnoho zajimavych grafu týkajících se střeního výkonu a mnoha dalších sledovaných parametrů. http://kmf.troja.mff.cuni.cz/elektrarna2/

0 0
možnosti

ig

9. 6. 2007 13:14
Re: trocha kupeckych poctu

To je snad jesné i školákovi že se na tomto nedá postavit celá energetika, sprostě řečeno se příliš mnoho bohaství přestěhuje z podoby například jídla a spotřebního zboží do podoby nějakých panelů a ještě ke všemu by to s nynější technologií vedlo k nedostatku energie.

Proto se usilovně pracuje na věcech 1)zlevnění výroby a samotných panelů 2)zvýšení ziskovosti konverze ze záření 3)Jiné doplňkové technologie a v neposlední řadě 4) Snižování spotřeby nejpoužívanějších zařízení.

Uplně nejvýhodnější by byla nějaká forma vlastní výroby elektřiny přímo v místě což by byl určitý návrat k tomu jak se s energií pracovalo vždy (teplo se získávalo na místě ze dřeva z lesa za humny a tak podobně).

0 0
možnosti
K

kernel32.dll

9. 6. 2007 11:05
2x mínus solární energie

Solární energie bude vždy jen podpůrným zdrojem ze dvou důvovdů:

Není možné vyrobit více enegie než 1,4kW/m2.

Solární články vyrábí stejnosměrný proud.

0 0
možnosti
MB

MychalB

9. 6. 2007 11:12
Re: 2x mínus solární energie

souhlas, jenom dodám, že těch 1,4kW/m2 platí pro sluneční záření všech vlnových délek před průchodem atmosférou, která nepropustí (naštěstí pro život na zemi všechny vlnové délky). V podmínkách ČR (50. rovnoběžka je holt 50. rovnoběžka) je to hustota dopadající energie max. cca 1kW/m2. Když započítáme citlivost snímače na různé vlnové délky a účinnost měniče pro připojení k určitému zařízení nebo k síti, je to bohužel špatné :(

0 0
možnosti

looney

9. 6. 2007 11:02
aaa

myslim ze je to dobre reseni, hlavne pro stredomorske staty, afriku apod. doufam ze se nadale bude u teto technologie zvysovat ucinost...pro CR je myslim vyhodnejsi spalovat biomasu (vselijake ty naletove rychle rostouci dreviny)...coz by pro nas mohlo byt vyhodne zvlast kdyz u nas lezi spousta pudy ladem, navic by to byl jisty zdroj penez pro zemedelce.......jinak asi nastvu ekology ale z "velkych" elektraren jsou mi nejsympatictejsi atomovky - samozrejme problematicka je tezba uranu, ktera muze byt delana straslive, ale pak je to myslim uz docela v pohode, pokud uskladneni vyhoreleho paliva bude mit jistou kulturu tak je to podle me idealni reseni.

0 0
možnosti