Diskuze

Vesmír ukazuje hmotu rychlou téměř jako světlo

Vědcům se poprvé podařilo změřit rychlost kosmických explozí, které jsou doprovázeny záblesky gama. Ukázalo se, že materiál je při nich vyvrhován rychlostmi blížícími se rychlosti světla.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

jschneider

8. 1. 2008 13:33
příspěvek k diskuzi

Nejlepší by bylo kdyby nebylo žádného pozorovatele. Ubyl by problém kdo kam se dívá. Všechny objekty ve Vesmíru se pohybují složenými rychlostmi, a protože ty ( mám na mysli gravitační hmotu ) tvoří viditelný vesmír nelze tvrdit, se cokoliv pohybuje nějakou rychlostí vůči vesmíru.

Cokoliv se pohybuje nějakou rychlostí vůči každé části z níž se vesmír skládá.  Dokonce se mohou objevit i relativisické rychlosti vyšší rychlosti světla.

0 0
možnosti

martixyw

23. 6. 2007 9:49
Hmmm

Tak četl jsem tady, že se prostor pohybuje násobky světla...to se pohybuje do čeho? do ničeho? ale přece nic je neexistence, takže jak se tam něco může pohybovat? to je jako když řeknu, že po smrti se vědomí bude pohybovat dál do ničeho......v tom ničem by to totiž nic nemělo být   ani čas ani prostor..prostě nic......takže nic je něco? smrt je něco?

0 0
možnosti

Streit

21. 6. 2007 22:22
Re Vojcek - pokračování

Kdybych to domyslel, aby vůči žádné soustavě se pozorovatel nepohyboval rychleji než „c“, musel bych vyhodnotit relace v celém vesmíru, a tím pádem bych v rozporu s TR stanovil absolutní vztažnou soustavu.

0 0
možnosti

Vojcek

22. 6. 2007 1:33
Re: Re Vojcek - pokračování

to že není možné se pohybovat rychlostí c vůči žádné vztažné soustavě ani náhodou neimplikuje že existuje absolutní vztažná soustava. Naopak, všechny inerciální vztažné soustavy jsou si rovné. Nechápu co znamená "vyhodnotit relace v celém vesmíru".

0 0
možnosti

Streit

21. 6. 2007 22:18
Re Vojcek 21.06.2007 11:23

Z konstrukce Lor.faktoru přece vyplývá, že jelikož nelze dělit 0, bylo by třeba nekonečné energie. Lor.faktor však implicitně předpokládá, že „v“ je menší než „c“, takže předpoklad předurčuje výsledek. Je jasné z konstrukce vzorců pro relat.sčítání rychlostí, že rychlost světla soustavy v „součtu“ nemůže přesáhnout rychlost světla; rychlosti světla je dosaženo,když alespoň jedna složka rychlosti dosáhne „c“. Jenže tato situace u hmotných těles nemůže nastat, takže jste se zabýval případem mimo realitu. Já jsem však psal o situaci,kdy srovnávám soustavu pozorovatele  s nějakou 2. vztažnou soustavou,vůči níž jde třeba o rychlost blízkou „c“,takže energie pro další urychlení by byla obrovská. Kdyby souběžně se soustavou pozorovatele se pohybovala 3. soustava nepatrně rychleji než pozorovatel,Lor.faktor by vyšel blízký 1,takže urychlení by bylo snadné. Co ale když toto nepatrné urychlení vůči 3. soustavě by mělo znamenat překročení „c“  vůči 2. soustavě? A třeba i nějaké 4.,50.,miliónté?

0 0
možnosti

Vojcek

22. 6. 2007 1:37
Re: Re Vojcek 21.06.2007 11:23

Lorenztův faktor nic implicitně nepředpokládá, odvození Lorentzova faktoru se zakládá čistě na předpokladu, že rychlost světla je stejná vůči všem soustavám.A ikdyž sčítáte kolik chcete vztažných soustav, třeba milión a každá z nich by se pohybovala 99.9999999 rychlosti c, nikdy, opakuju NIKDY nedostanete rychlost větší než c. To že ovšem tvrdíte něco jiného opravdu dokazuje, že buď ty vzorce neznáte a nebo s nimi nejste moc kamarád, protože je neumíte používat.

0 0
možnosti

martixyw

20. 6. 2007 21:59
Hmmm

a ty abstrakce...co si mám představit, když světlo je částicí i vlnou..dvě různé věci najednou?...a co ta vlna je? :-)

0 0
možnosti

martixyw

20. 6. 2007 22:05
Re: Hmmm

ale matematické abstrakce fungují.....ale názorně???

0 0
možnosti

martixyw

20. 6. 2007 21:41
Hmmm

Pro nick dezzo..přečti si něco o teoretické fyzice a teorii velkého třesku...tam se s inflací operuje ..prakticky z nekonečně malého body vznikl během prakticky nekonečně malé doby dnešní téměř nekonečně velký vesmír......takže světlo by si ani nešktrlo..jeho rychlost by byla téměř nekonečně menší ve srovnání s tzv. inflací....

o téměř nekonečnech mluvím v souvslsodti se vzdálenostmi a časem, kde exponentem jsou desítky 

to je uznávaná vedoucí teorie......pokud je to jinak, dám se o d tebe poučit...;-D 

0 0
možnosti

apu

22. 6. 2007 2:56
Re: Hmmm

hmm nevim proc ale pri cteni vaseho prispevku se mne vnukla presdtava o sve vlastni neexistenci :D ale mozna je to jen ma utvela predstava ale kdys clovek premysli o velkem tresku nebo o nem jem polemizuje musi poprit svou existenc jinak nedosjde k rozumnym vysledkum .... to je jedno neberte kdystak muj prispevek vazne;-D

0 0
možnosti

martixyw

20. 6. 2007 21:36
Hmmm

Čtu popularizační knihy o teoretické fyzice..např. Stručná historie času od Hawkinga......a připadá mi, že se mluví neustále o balastu okolo..ale že se nevysvětluje jádro problému...připadá mi, jako by se centrální problémy obcházeli....

0 0
možnosti

dupatko

20. 6. 2007 23:15
Re: Hmmm

to proto, abys tomu aspon trochu rozumel, kdyby ti tam napalili matematicky aparat, ktery se pouziva k popisu asi by sis moc nepocet, pokud tedy nemas v maliku tenzorovy pocet, parcialni dif. rce a podobne

0 0
možnosti

mablung

20. 6. 2007 12:50
ehm

V diskuzi se mluví dost o rychlosti světla a jejího překonávání. Mě napadla jedna dětská otázka. Já vím, na to se blbě odpovídá, ale zkusím to.

Co způsobuje že se těleso při přibližování se hranici rychlosti světla začne prodlužovat a těžknout? Například auto na zemi je bržděno odporem vzduchu a a valivým odporem pneumatik. Je tu určitá vztažná soustava která rychlost limituje. Čím vyšší rychlost, tím vyšší odpor vzduchu a tím více energie je nutno vynaložit. Ale ve volném vesmíru žádnou podobnou vztažnou soustavu nevidím.

Předem díky za odpovědi a vynecháhí urážek

0 0
možnosti

televize

20. 6. 2007 13:42
Re: ehm

Nevím jak mainstreameři, ale pro mě není volný vesmírný prostor prázdný, každý hmotný těloso s něčím interaguje a nejen že to něco hrne před sebou jako auto vzduch ale cucá to do sebe, to má za následek že i po přerušení dodávky tlačné energie těleso pokračuje dál, když by se podařilo udělat aby hmota toto něco necucala přišla by o setrvačné chování a limity rychlosti a zrychlování.

Taky bych měl dotaz.

Nositelem elektrické energie je elektron, světelné a interakční foton, co je nositelem sitrvačnosti ? jaká částice nebo jaký mechanismus ? při výpočtech se tělesu přisoudí hybnost a pohybový vektor ale to je jen abstrakce, čím je ve skutečnosti to na co se vztahuje tato abstakce ?

0 0
možnosti
MJ

spodní voda

20. 6. 2007 10:51
BART

Možná by stálo za zmínku, že jeden z rychlých robotických dalekohledů je instalován v Ondřejově. Po zprávě z družice si odšoupne střechu (pokud neprší a je noc, samozřejmě), najede na zaslané souřadnice a samostatně začne fotit. Jmenuje se BART, vážným zájemcům doporučuji:

http://lascaux.asu.cas.cz/cz/

JO, a pro případnou flame bych doporučil informaci, že systém je řízen operačním systémem Linux. Osobně jsem kouknul přes rameno človíčkovi, co nám to ukazoval a na (k dalekohledu připojeném) notebooku mu běžel Linux Ubuntu.

0 0
možnosti

Vojcek

20. 6. 2007 18:03
Re: BART

Je to pravda, do Ondřejova taky pravidelně jezdí Ústav teoretické fyziky MFF na soustředění.

0 0
možnosti
JK

voj. Kouba

20. 6. 2007 8:08
Otazka:

jakou rychlost mel vesmir kdyz explodoval??

0 0
možnosti

martixyw

20. 6. 2007 12:41
Re: Otazka:

Prý skoro nekonečně větší než světlo větší než světlo...dostal se na svoji velikost  skoro z nekonečně malého bodu na současnost prakticky během nekonečně malého okamžiku.....tzv. inflace. 

0 0
možnosti