Diskuze

Oddělte důležitá data od systémových, abyste je mohli zachránit

Moderní pevné disky dosahují obrovských úložných kapacit. Pokud dojde k poškození Windows, pak se dostat k vašim datům může být opravdovým oříškem. To však neplatí v případě, že budete myslet dopředu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

pele mele

17. 2. 2008 17:06
AHA

Nekdo prisel s krizkem po funusu ja mam 2 HDD delam na to od sameho pocatku 386 az po dnesni system 4 jadrovych procesoru Doposud se me zhroutil 1 jediny HDD a to jsem vyresil tim ze jsem sehnal stejy a vymenil mu elektroniku vyslo to dnes to radim na dva backup a je vyreseno takze moc reci kolem toho. krome jineho pokud mas neco fakt duleziteho pak to vypalit na DVD a je pokoj POchopitelne tim neresim zalozni system banky a podobne ale jen soukrome HDD

0 0
možnosti

Oldis_rab

16. 2. 2008 21:09
Cekal sem neco jineho

Spis navod jak we wydlich takove ty slozky jako dokumenty a podobne na jiny disk, bud v uz nainstalovanem systemu a nebo pri instalaci :D, rozdeleni disku samo o sobe je naprd, jo a pokud mate napriklad jen cd k notebooku tak samozrejme novou instalaci prijde te o rozdeleni disku a spatrite jen jeden :D

0 0
možnosti

gilhad

16. 2. 2008 17:25
Delit

Ja pouzivam klasicke deleni na systemovy disk, swap a home pro uzivatelska data.

Je hned mnohem jasnejsi, co je kdy potreba zalohovat (jestli zalohuju system, nebo data), co tam patri a nepatri a neni problem obnovit jen jedno, nebo druhe, pokud je to zapotrebi.

Delim samozrejme uz pri instalaci a nechavam systemu nejakou rezervu, takze i kdyz se uzivatel "splasi" a zacne treba stahovat miliony megasouboru, tak proste po case narazi na hranici prostoru a system pritom muze jet vesele dal.

0 0
možnosti

Honza13

15. 2. 2008 18:53
Ještě lepší

je používat 2 fyzické disky. Disk s daty pak lze snadno umístit do jiného PC. A cenná data (fotky, práce) mám vždy na třech nezávislých médiích na různých místech (vzdálenost několik km). Pokud stoupne při poruše napájecí napětí, shoří všechno. Povodeň, požár nebo zloděj taky může zničit všechno.

Zálohuji denně, díky internetu lze cenná data rozeslat do úložišť okamžitě.

0 0
možnosti

Racky

14. 2. 2008 23:11
Názor

V celé diskusi se horlivě mluví o zálohování a využití více logických jednotek. Co se týče zálohování, tak si myslím, že běžný uživatel pc zálohu řešit nepotřebuje. Vždyť na disku je pár filmů, nějaký mp3, obrázky.. a to zálohu nepotřebuje. Je to bezcenné. Zálohovat by měl člověk, který tvoří něco hodnotného a ne každá puberťačka.

Pro obyčejného uživatele je podle mě dostačující mít na 1 fyzickém disku více (2) logické jednotky. C=system, D=data. Když se mu to podělá (puberťačky to mají věčně zavirované páč kliknou na cokoli) tak přijde chytrej kamarád a jen předělá system a pár blbostí typu office.

Tenhle model by mohl, myslím, vyhovovat 80% lidí.

0 0
možnosti

stoural

15. 2. 2008 9:09
Re: Názor

Kupodivu by ses divil, pro jakou spoustu lidi jsou mp3, filmy a fotografie (tvoje fotografie) velmi dulezite. TO, ze je to bezcenne pro tebe, tady nikodo nezajima.

0 0
možnosti

McMurdock

14. 2. 2008 9:21
Nerozdělovat????

Rád bych viděl ty chytráky zde, kteří píší nerozdělovat, až jim v neděli večer hápne HDD a oni budou hledat nějaký PC, kam dát disk aby mohli dodělat práci (obnovit data), kterou mají mít v pondělí ready. Není lepší mít na C: systém, který během 30 min obnovím a na D: data, která tam z 99% zůstanou. Za život jsem nainstaloval a opravil dost PC a HDD byl celý včudu max ve 2-3 případech. Většinou logické disky přežijí. takže DĚLIT. A velikost oddílu vždy dělitelná 1024, pamatujte :) nebo zbytečně budte přicházet o kapacitu.

0 0
možnosti

erwerfwrw

13. 2. 2008 18:51
wewewe

:-©:-©:-©:-©

0 0
možnosti

negociátor

13. 2. 2008 17:03
Dělit x Nedělit

Celková diskuse vyznívá ve prospěch dělit. Cože mě velmi překvapuje a v dnešní době to shledávám jako anachronické. Osobně jsem dělil vždy od cca roku 96, takže jsem zpoznal a důkladně se seznámil se všemi výhodami/nevýhodami dělení disku a od roku cca 2003 jednoznačně nedělím. A používám jeden fyzický disk jako jeden logický disk. Je to dáno vývojem.

Tak jako jde vývoj v jiných oblastech dopředu, např. benzínové a dieslové spalovací motory u aut, kde zkrátka dogmata, která platila před 15, 20 lety už neplatí a to co bylo tehdy výhodně dělat se již dnes dělat nemusí, nebo naopak je to nežádoucí. Jsem toho názoru, že tak rychle, jak lidé přešli např. na USB flash disky přejdou časem na naprosté nedělení disků, nic nedrobit a mít pěkně jeden velký, rychlý disk.

0 0
možnosti

stoural

15. 2. 2008 9:11
Re: Dělit x Nedělit

Ja delim taky. C: je pro system, D: pro data. A vyhoda? Kdyz chci preinstalovat OS, jednoduse zformatuji cele C. A mam zarucenou naprosto cistou instalaci.

Jenom idiot, ktery o tom vi dost a nedeli, muze napsat neco takoveho.

0 0
možnosti

ppeta

13. 2. 2008 14:06
A co fdisk a mkfs?

0 0
možnosti

Sadie Mae Glutz

13. 2. 2008 14:21
Re: A co fdisk a mkfs?

samozrejme taky moznost

jen pro zajimavost - man fdisk:

 fdisk  doesn’t  understand  GUID  Partition  Table  (GPT) and it is not

       designed for large partitions. In particular case use more advanced GNU

       parted(8).

0 0
možnosti

Sadie Mae Glutz

13. 2. 2008 13:53
LVM

ma nekdo zkusenosti s LVM? vyplati se to podle vas na domaci PC?

0 0
možnosti

zafik

15. 2. 2008 13:58
Re: LVM

Vyplatí, ale z dlouhodobého hlediska. Do LVM jdou časem přidávat další disky a natahovat partition, ale i naopak, jdou postupně odebírat disky staré. Třeba přidám jeden 750GB disk a vytáhnu 2 staré 250GB. A na rozdíl od RAIDu 5 není třeba, aby byly disky stejné velké, případně měly stejně velké oddíly.

Popis je na:

http://vychodil.inf.upol.cz/publications/white-papers/lvm/

0 0
možnosti