Diskuze

Výroba energie, jak to dělá Slunce, je lidstvu o krok blíž

Vědci učinili další významný krok na cestě k praktickému využívání termonukleární energie. Výzkumníci z Massachusettského technologického institutu (MIT) objevili metodu, kterou lze pohánět a usměrňovat plazma v termonukleárním reaktoru.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Lukáš Prokopec

3. 5. 2009 16:52
Efektivita plus

Lidi, máte přehled o svém topném systému? Hlavně o jeho efektivitě?

Našel jsem funkcionalitu, která slouží právě k této kontrole. Dokonce

Vám vyhodí, takové hodnoty, jako možná roční úspora a nebo i konkrétní

návrh na modernizaci. Zadáte pár jednoduchých hodnot a hned Vám to

vyskočí - koukněte na http://www.efektivitaplus.cz a - tak hodně štěstí :o)

0 0
možnosti

Bronislav Bechník

21. 2. 2009 16:22
jak to dělá Slunce?

http://cs.wikipedia.org/wiki/SlunceHustota výkonu Slunce je pouhých 0,19 mW.kg-1

to by musel být ITER hooodně veliký

0 0
možnosti

Marek Staněk

7. 1. 2009 9:45
To jsou zase formulace

Výroba energie ... je blíž lidstvu namísto Lidstvo je blíž ..., a hlavně "pomáhá to potlačit vnitřní turbulence v plasmatu, což snižuje účinnost" je perla vskutku vysokého lesku (pro blbečky vysvětlím: účinnost snižují vnitřní turbulence, NEBO jejich potlačení?). To v redakci nemáte nikoho (třeba uklízečku), kdo by to po vás četl a za takovéhle patvary vás mlátil hadrem po hlavě?

A další otázka ... je děsně fajn vyrobit zdroj teplot v řádu milionů stupňů, který uvolní víc energie než je nutno k jeho udržení v chodu, ALE už se někdo zabýval otázkou jak tu uvolněnou energii dostat z reaktoru ven například v použitelné formě?

0 0
možnosti

x

7. 1. 2009 12:28
Re: To jsou zase formulace

Samozrejme, ze se zabyvaji - ten reaktor - jeho steny budou zrejme chlazeny vodou cimz dojde k vyvinu pary a pak jiz bezna vyroba elektriny pomoci turbiny jako dnes.

Ci to ma to teplo slouzit na vysokoteplotni rozklad vody primo an vodik a kyslik.

To je to co o tom vim.

0 0
možnosti

Unreal][

6. 1. 2009 2:25
Nedávno dávali film

Jmenovalo se to Řetězová reakce.... Ted nekdy to budou opakovat na HBO a je to vlastne o tom samym, o cem pise autor :-). Takže zase někdo objevil ameriku....

0 0
možnosti
LP

Iridium

7. 1. 2009 15:06
Re: Nedávno dávali film

to seš teda sekáči ale hooooodně mimo;-D

0 0
možnosti
VK

Vedoucí kolotoče

6. 1. 2009 0:37
Teller-Ulam fuzni model funguje!

A kdo rika, ze se clovek pri nem neohreje, tak sproste lze! ;-D Tak jake pak radiove vlny! :-)

0 0
možnosti
DO

oId fashioned Vince III..

5. 1. 2009 17:14
wtf is pidgin-czech

"...pohánět a usměrňovat plazma..."???8-o

0 0
možnosti
P

pennytalbot

5. 1. 2009 15:13
podkozni nemoc

a co vyuzivat prilivu a odlivu a nebo vlny na mori a i treba vetru a i i treba tepelneho zdroje pod povrchem zeme.i je mnoho moznosti ktere jsou zname nekolik let a inu se nekomu(velkym korporacim treba) nechce tim asi zajimat.ale je vzdy zacit od toho nejnizsiho clovicka na tehle planete aby se ukazal a rekl svuj nesouhlas.:-):-):-)

at zije EU :-©:-©

0 0
možnosti
LO

Lukke-Luk

5. 1. 2009 15:26
Re: podkozni nemoc

Myslíš, že těch pár wattů z vrtule či přílivu někoho spasí? Neblázni!

0 0
možnosti
WD

wildge

5. 1. 2009 14:53
Vyprodukoval vice energie

Samozrejme uz termonuklearni reaktory dokazi vyrobit vice energie nez spotrebovat. Ale jen po velmi omezeny cas a ziskana energie nikdy nebyla vyuzita k vyrobe elektricke energie.

0 0
možnosti

Tomáš Klobás

6. 1. 2009 14:23
Re: Vyprodukoval vice energie

to je pravda, taky sem koukal na tu blbost co autor napsal na konci článku. První tokamak s kladným ziskem už existuje několik let. Nehledě na to, že se to už v 80. letech povedlo v Rusku - puslní termonukleární reaktor (je vstříknuto jisté množství paliva a do toho prostoru směřuje intenzivní laserový paprsek, který zapálí reakci) s kladným ziskem. Problém byl v tom, že toho plusového zisku neblo příliš a bylo to značně komplikované.

0 0
možnosti

v.l.a.d

5. 1. 2009 11:46
Heureka

Je smutné sledovat, jak se lidstvo zabývá nesmysly. Život na zemi začíná i končí s existencí našeho Slunce. Dokud tu bude, bude produkovat dostatek energie pro všechny. Vždycky tomu tak bylo a mohlo by být i nadále, pokud by lidé neměli přehnané nároky díky své megalomanské povaze. Jakmile tu Slunce nebude, žádný fúzní reaktor nám stejně nepomůže (: Věřím, že kdyby lidstvo přesměrovalo náklady věnované na výzkum podobných nesmyslů jako je fúzní reaktor, směrem efektivního využití solární energie a "obnovitelných" zdrojů energie (solární mezi ně nepočítám, neb slunce jednou zanikne a nikdo ho neobnoví, stejně tak lidstvo; navíc to, co dnes nazýváme obnovitelnými zdroji, je stejně závislé na solární energii), byli bychom již dnes o významný krok dále v poznání a možná bychom oddálili zánik naší civilizace, který jednou nastane tak jako tak, nicméně takto by možná nastal bez našeho přičinění... what do you think?

0 0
možnosti

nihilistic.bird

5. 1. 2009 12:24
Re: Heureka

Co si predstavujete pod "obnovitelnym zdrojem energie"? Pokud mezi to nepocitate solarni, znate druhy termodynamicky zakon?

Mimochodem, znate hustotu zariveho slunecniho vykonu dopadajici na horni vrstvy Zeme na metr ctverecni? A tu samou prumernou hodnotu na povrchu Zeme?

0 0
možnosti
BB

Beldor

5. 1. 2009 10:59
hehe

""Teoretické zdůvodnění v tuto chvíli podle nich nehraje zas tak velkou roli, potřebná teorie se nakonec zcela jistě najde."" Tedy po tomhle souveti jsem padl do kresla a 30sekund v kuse jsem se smal;-D;-D;-D

0 0
možnosti
VK

eltazar

5. 1. 2009 13:43
Re: hehe

jj, řečeno je to velmi "poeticky", nicméně pravda to je :) ale co by autoři idnesu nevyplodili, pochybuju že by citovali nějakého fyzika z MITu :)

0 0
možnosti