Diskuze

Obří letadlovou loď Enterprise v bitvě zachránil malý dýchací přístroj

První křest ohněm zažila letadlová loď Enterprise u ostrova Guadalcanal v roce 1942. Japonský nálet těžce poškodil toto plovoucí ocelové město třemi přímými zásahy. Po útoku byla loď děravá doslova jako řešeto a na cestě už přitom byla druhá vlna japonských letadel.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

martin1234

9. 5. 2009 19:19
Hahaha,

myslím, že zhruba polovina nesmyslů vzniká při předkladu z originálu do češtiny. Takový dokument dají třeba nějaké ženské, která dosud dělala pořady o vaření, a hned jsou nesmysly, jako "střelný prach", "zuhelnatělá sliznice" apod. na světě. Nevím, co to přesně je, tak vezmu první význam ve slovníku, a je to. A že by to nebylo poprvé ;-D

0 0
možnosti

karelsa

8. 5. 2009 20:11
"Akční seriál" z USA

;-(Vydržel jsem se dívat na seriál o stíhacích pilotech,ale dalo mi to zabrat. Tento seriál jsem to už nevydržel,i když jsem byl zvědav. Natočen a prezentován byl typicky "akčně americky".to znamená,že pro neustálé střihy a opakování nezbyl čas na fakta.Tak jsem to po třičtvrtě prvního dílu vzdal a díval se na "Ošklivku Katku".Stejná kravina,ale lépe jsem usnul.

0 0
možnosti

Petr K

7. 5. 2009 13:15
Další nepřesnost

Ke komentáři k seriálu – další určitá nepřesnost se týkala zranění známého japonského stíhacího esa Saburo Sakaie. On sám uvádí ve své knize „Zera nad Pacifikem“, že byl zasažen při útoku na formaci torpédových letounů Grumann TBF Avenger, nikoliv Douglas SBD Dauntless. Okolnosti střetu byly popsány v podstatě správně, při útoku ze zadní polosféry si je spletl se stíhacími Wildcaty, střelecká stanoviště japonský stíhač zahlédl až na poslední chvíli a rozhodl se zteč dokončit. Jednoho z amerických letounů údajně dokázal sestřelit, ale soustředěná palba ostatních zadních střelců se mu málem stála osudnou.

0 0
možnosti

liberal shark

6. 5. 2009 14:37
oprávněná kritika

Musím souhlasit s tím, že dokumentární úroveň tohoto seriálu je naprosto ubohá, o jazykové stránce pořadu ani nemluvě. Hubáčkovy knihy jsou proti tomuto slabomyslnému blábolení  vzorem vědecké čistoty a korektnosti.

0 0
možnosti

Atol

6. 5. 2009 11:15
HODNĚ NEPŘESNOSTÍ

V tomto dílu opět padlo hodně nepřesností i vyložených nesmyslů, které musí udeřit člověka i s podprůměrnými znalostmi o válce v Pacifiku.

Tvrdit, že Japonci stavěli letiště na Guadalcanalu proto, aby sloužilo jako odrazový můstek k invazi do Austrálie chce hodně bujnou dávku fantazie. Myslí si snad autoři seriálu, že Japonsko chtělo vojensky obsadit a následně okupovat  Austrálii? Už to logicky nesmysl. Japonci chtěli blokovat lodní spojení mezi Austrálií a ostatními bojišti v Pacifiku a ztížit její využití jako základny pro spojence bojující proti nim.

Ústup od Guadalcanalu po vylodění nebyl na rozkaz vrchního velení, ale jednalo se svévoli adm. Fletchera.

K popisovanému útoku na Enterprise z 24.8. 1942 se mi jeví jako nadsazený počet 160 letadel útočí na E. v 1. vlně.Šokaku a Zuikaku měly nosnost po 84 letadlech, která však nemohla odstartovat naráz, na to byly jejich letové paluby příliš krátké. Padla sice zmínka, že později se do útoku zapojila i 2. vlna, ale jen velice okrajově.

0 0
možnosti

kolemjdoucí

5. 5. 2009 22:07
jakkoliv se z tohoto

seriálu zdá, že bytí či nebytí USA  záviselo na této jediné lodi Enterprise CV-6, respektive ostatních pěti, se kterými Američané v té době diponovali, tak vězte, že do konce války Američani natřískali dalších 34 letadlových lodí které byly ve 30 případech stejně velké nebo ještě větší. Japonci byli najivní, když si mysleli, že mohou porazit Americký průmysl čtyřicátých a padesátých let. Sami od roku 1943 nevyrobili jedinou letadlovou loď a najivně si mysleli, že když jim rozbijí v té době veškeré existující loďstvo ( ani to se jim nepovedlo ) tak mají vyhráno, omyl, jen je nasrali.

0 0
možnosti

Wara

5. 5. 2009 22:42
Re: jakkoliv se z tohoto

slovo naJivní vypadá fakt divně, to jen malé rýpnutí na začátek :)

sami Japonci dobře věděli, že se s Amerikou nemohou měřit v průmyslové síle, sám I.Jamamoto slíbil císaři šest měsíců vítězné války, s tím, že tou dobou musí donutit USA ke kapitulaci... když si spočítáme, že útok na Pearl Harbor přišel na začátku prosince (7.12.1941) a bitva u Midway (braná jakožto bod obratu) se uskutečnila na začátku června (4-7/6/1942), tak bylo jeho proroctví přesné...

0 0
možnosti

David

5. 5. 2009 21:39
SAUNA :D

No Vám se to ve 100st. sauně pánové nestalo, že Vám zuhelnatí sliznice? ;-D;-D;-D

0 0
možnosti

Karel-Martel

5. 5. 2009 20:11
tedje to v televizi

doufám že američani vyhrajou jinak by byl konec světa8-o;-D

0 0
možnosti

Břídil břídivá

5. 5. 2009 14:43
Fanatičtí obdivovatelé válečné techniky

Prostě se hoďte do klidu a uvědomte si, že 99,999% populace ví o II.WW úplný prd a drobné chybky, nad kterými tady hořekujete, je rozhodně nerozpláčou. Jedná se sakra o pozvánku na sledování dokumentu, ne o vědecké pojednání o tom, jak... Jestli se chcete v něčem šťourat, využijte například vlastní stolice.

0 0
možnosti

nibor

5. 5. 2009 17:34
Re: Fanatičtí obdivovatelé válečné techniky

Právě, že jde o dokument (pro tvoji informaci, dokument je zachycení skutečnosti), nikoliv o umělecké dílo, kde jsou odchylky od reality normální. Jestli jsi se na kritizovaném šlendriánu podílel, tvojí reakci se ovšem nedivím.

0 0
možnosti