Diskuze

Soudce se vám podívá přímo do mozku a pozná, zda mluvíte pravdu

Pomocí "funkční magnetické rezonance" je možné zjistit, které části mozku jsou právě v činnosti. Newyorský právník doufá, že se mu povede dostat tuto metodu poprvé před soud - chce dokázat, že svědek mluví pravdu. Byl by to revoluční počin v dějinách soudnictví.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

zpocený lenochod

10. 5. 2010 10:16
Příliš drahá technologie

na to, aby se něco zjistilo a potom se stejně nepotrestalo.

0 0
možnosti

TT777

7. 5. 2010 10:01
technologie uz je tak

Povinne nasadit pred volbama vsem politikum a vyzpovidat co maji v planu;-D

0 0
možnosti

Host

6. 5. 2010 14:55
100%

no, je zajimave, ze tu nikdo nerozebira jinou otazku...pravo prece nemusi zakonite znamenat pravdu...to, ze budu lhat neznamena, ze bych musel nutne prohrat, stejne tak mluvit pravdu neznamena, ze vyhraju...timto by se tak mozna mohlo, v pripade velke technicke uspesnosti, resit jen to, jestli to, co rikam je, ci neni pravda...ale nic mi to nezaruci...klidne muzou vsichni mluvit prece pravdu...jenze tak pak bude pouzita pro vysledek soudu "nejak" ve spojitosti se zakonem...

dalsi problem pak tedy bude, jestli soudce (porota,prisedici, ....) konaji a rozhoduji spravne...dale, jestli pochopili spravne tu pravdu jedne ci druhe strany, spravne ji pouzili a vyvodili spravne dusledky...

obavam se, ze to, co se snazili by nepomohlo...dyt pravnici obhajuji i "spatne" lidi, vedi o tom a chteji vyhrat :-) proste, dle mne by to bylo k nicemu...

ale jak tu nekdo psal, ve vysetrovani v pripade dobre uspesnosti by to bylo neco jineho...

0 0
možnosti

Host

6. 5. 2010 16:49
Re: 100%

Ukolem pravnika, ktereho si najme obzalovany je to, aby jeho trest odpovidal - tedy aby nebyl soudcem prehnany.

Na obhajubu ma pravo kazdy - je to jedno ze zakladnich lidskych prav.

0 0
možnosti

xprim01

6. 5. 2010 13:33
Nesmysl

0 0
možnosti

xprim01

6. 5. 2010 13:35
Re: Nesmysl

Každý mozek může fungovat odlišně při pátrání ve vlastních vzpomínkách. Navíc lékařství není exaktní vědou, takže to může být podpůrný prostředek, ale jako hlavní důkaz je to nepoužitelné.

0 0
možnosti

Host

6. 5. 2010 13:25
Pane Kasíku, není Vám stydno vykrádat cizí články?

původní text článku zveřejněn na http://www.wired.com/wiredscience/2010/05/fmri-lie-detection-civil/

tipuji, že zítra se zde objeví i parafráze pokračování této kauzy:

http://www.wired.com/wiredscience/2010/05/fmri-in-court-update/

už se těším, až si to přečtu v češtině... :-)

0 0
možnosti

Pavel Kasík - Technet.cz

6. 5. 2010 14:06
Re: Pane Kasíku, není Vám stydno vykrádat cizí články?

Všiml jste si, že texty, ze kterých jsem čerpal, jsou odkázané v článku? A že magazín Wired zmiňuji i v textu? Nebo že citace jsou jasně uvedné? Jak jste přišel na to, že by mělo jít o "vykradení" článku? To mi prosím vysvětlete ;-D

0 0
možnosti

Host

6. 5. 2010 10:08
Může to být skvělá věc při vyšetřování

Ačkoliv jako důkaz to asi nebude spolehlivé ještě hodně dlouho, může to velmi pomoci při vyšetřování. Spolehlivost 70-90 procet při více otázkách, které se navzájem mohou podporovat, vyvracet a vést jako indicie k dalším důkazů, není zase tak malá.

Jenže páni soudci podle mě mají strach, že přestanou mít právo ve svých rukou a že už nebudou moci být tak zkorumpovaní :-)

0 0
možnosti

Host

6. 5. 2010 10:02
Nehoráznost

Sledováním činností mozkových oblastí se získají celkem hezké obrázky, ale to je tak všechno. Takhle o činnosti mozku zjistíme totéž, co nočními snímky zeměkoule, zjistíme kde je rozsvíceno pouliční osvětlení a dál nic. Navíc je prokázáno že mozkové centra nejsou u všech lidí stejná a stejně rozmístěná, ale u každého jedince je to mírně jinak, takže nespolehlivost je obrovská.

0 0
možnosti

Host

6. 5. 2010 10:13
Re: Nehoráznost

jj. reagoval jsem uz v podobnem duchu. Asi to bude tak, ze vhodne zvolenymi otazkami zamerenymi pouze na patrani v pameti nebo na fantazii nebo nejak emocne stresove se lokalizuji timto aktivovana centra a pak se podle toho odvozuje, "cim pri odpovidani zpovidany premysli".

Nic ale myslim nebrani tomu, aby clovek vedome vyvijel pri odpovidani takovou mentalni cinnost, ktera bude stimulovat prave napr. centrum fantazie nebo patrani v pameti. Tim spis, pokud bude trenovany. A otazkou je, jestli to neni snazsi podvrhnout nez simptomy, ktere sleduje klasicky detektor lzi.

0 0
možnosti

Host

6. 5. 2010 9:50
Hlavně samotným soudciůmv ČR by se mělo podívat přímo do

mozku!!! To by ale v justici moc soudců nezbylo, protože by bylo zajímavé, kdo vůbec nikdy nebyl korumpován!!!![>-]

0 0
možnosti

Host

6. 5. 2010 11:51
Re: Hlavně samotným soudciůmv ČR by se mělo podívat přímo do

U kolika jste byl soudů? Asi u žádného nebo jen u toho vašeho (týkající se vaší věci či věci nějakého známého), který jste (či váš známý) prohrál. Ano v tom případě je z vašeho pohledu justice v ČR korumpovaná... Jinak byste přece vyhrál, ne?

0 0
možnosti

Host

6. 5. 2010 9:33
osaleni

Co mi brani, abych si pred kazdou odpovedi v duchu nezavzpominal, zafantaziroval a nevzpomenul na nejaky deadline v praci (stres, strach)?

0 0
možnosti

ab54321

6. 5. 2010 9:24
Paměťová sonda z RD

V Červenym trpaslíkovi to používali taky a fungovalo to!

0 0
možnosti