Diskuze

Ve Fukušimě hledají, kde tsunami vytvořilo v obalu reaktoru díru

Zkoušená japonská jaderná elektrárna Fukušima stále není zcela pod kontrolou. Když už se podařilo zvládnout ohřívání paliva, objevil se nepříjemný únik radioaktivní vody. Co to znamená a co se bude dít dál?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Labaro

30. 3. 2011 14:47
Vyspělost japonské techniky je chiméra?

Člověk žijící pod mediálním tlakem má hodně zkreslené představy o okolním světě. Na jednu stranu se objevují senzační zprávy, co všechno dokážou Japonci vyrobit (mám na mysli třeba roboty, poměrně nedávno jeden "vystupoval" i v Praze a komunikoval česky), máme automatické výrobní linky, bezpilotní letadla, výbušniny nám je schopen zlikvidovat pyrotechnický robot, pod vodou uříznout kus ponorky, sbírat vzorky na jiných planetách, ale zřejmě neexistuje žádná technika, která by dokázala nahradit člověka v radioaktivním prostředí a zjistit, případně opravit mechanické závady. Dost mě zaráží, že ani třetí týden po katastrofě jsem zatím nasazení podobné techniky v JE nezaznamenal. 1. Buď to lidstvo takovou techniku ještě nedokáže vyrobit (to se mi nechce věřit) 2. Nikdo s nasazením podobných strojů nepočítal, takže se prostě nevyrobily - asi proto, že by to bylo drahé (tady bych viděl hlavní příčinu a současně i oblast pro konstruktivní působení ekologických aktivistů)

0 0
možnosti

Labaro

30. 3. 2011 14:47
Re: Vyspělost japonské techniky je chiméra?

3. Rozsah poškození je už znám, ale je to takovej průser, že se s tím nikdo neodváží jít na veřejnost a my se pravý stav věcí dozvíme, až se nějakým způsobem podaří situaci stabilizovat.

0 0
možnosti

stepandix

30. 3. 2011 16:04
Re: Vyspělost japonské techniky je chiméra?

Ja myslím, že situace ve Fukušimě je několik problému dohromady. Chladící čerpadla na rektorovém bloku jsou pořádní mackové a nahradit je kalovkama z Hornbachu jaksi nejde. Vyhrabat čepradla ze suti a uvést je do provozu taky dneska roboti nedokažou. Elektřina na napájení těchto čepradel taky není ze zásuvky a mobilní elektrocentrály na to nestačí. Všechno jaksi vyžaduje přítomnost lidí a to především specialistů, tam to robotický vysavač nezachrání.

Pořád se tu mluví o zamlčování následků... vždyť jsou veřejně přístupné hodnoty z měřících stanic nejen na elektrárně samotné, ale i v jejím bezprostředním okolí, měření provádí blízko položené státy (ba co prakticky celý svět)... co máte namysli, že se podle Vás neustále zatajuje.

Jedno je jasné, havarie je nadprojektová, tyče jsou roztavené, průšvih obrovský... přesto dopad na Českou republiku je minimální.

0 0
možnosti

Host

30. 3. 2011 16:58
Re: Vyspělost japonské techniky je chiméra?

on je dopad i na Japonsko bude relativně minimální. Plutonium je toxické, pokud se dostane do organismu, takže kdo není v elektrárně, nemá co řešit. I131 má poločas rozpadu 8 dní, takže za měsíc po něm nebude ani stopa. I v moři. Jen to cesium je problém, protože má poločas rozpadu 30 let, ale toho je zase relativně málo. A u nás se stopy v ovzduší zjistí jen citlivými měřáky, přičemž vliv na lidi je nulový.

Takže největší vliv na svět bude "jen" výrazné zdražení elektřiny poté, kdy hysteričtí politici pod vlivem hysterických voličů přikáží vypnout jaderné elektrárny......;-€

0 0
možnosti

Host

30. 3. 2011 18:25
Re: Vyspělost japonské techniky je chiméra?

Radioaktivita elektronice nedělá dobře, nicméně roboti pro podobné situace existují (jejich vývoj je však pravděpodobně velmi drahý), Japonci chtěli takovéto roboty postavit, ale z plánu nakonec sešlo.

To co jsem napsal, vychází z http://www.washingtonpost.com/national/robots-designed-to-deal-with-nuclear-accidents-await-duty-in-europe-while-japan-asks-where-are-ours/2011/03/25/AF2A3ClB_story.html

Pokud umíte anglicky, tak zajímavé informace (také v diskuzi) lze najít na http://arstechnica.com/science/news/2011/03/plutonium-no-worry-yet-at-fukushima-but-beware-the-puddles.ars kde se rozebírá ona situace s plutoniem.

0 0
možnosti