Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Raketoplánem létáme do vesmíru 30 let a dost

Tak trochu ve stínu půlstoletí cesty prvního člověka do vesmíru zůstává 30. výročí prvního letu raketoplánu. I to připadá na 12. dubna.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Host

19. 4. 2011 0:05
Nevim nevim...

Kdyz zamrzne remen v aute a ten se v lepsim pripade pretrhne v horsim se znici hnaci hridel - je to konstrukcni vada kdyz se nekdo snazi nastartovat v -20?

Dale kdyz me hrebik prorazi pneumatiku a ta v horsim pripade bouchne, rafek se zasekne auto se prevrati a zastavi se az o strom a ten to auto rozpuli - je to konstukcni vada? Prezenem to, atomovka zrusi barak - je to chyba architekta?

Ve vsech pripadech u zniceni raketoplanu nebyla vada na raketoplanu, ty konci bo jsou moc drahe a US nema penize.

Pro nechapave dalsi priklad - nosna raketa proton M bouchne se satelitem Glonas - je vada na satelitu? Ne, bouchl nosic.

Kde byla vada kontrukce - soujuz 1 a sojuz 11(neprimo) - u prvniho vadny mechanismus rozkladani solarniho panelu (ve vyrobe, predesle funfovaly), u druheho to bylo zpusobeno chybou osadky, ktera se prave evakuovala ze saljutu 1 (prvni sveho druhu) kvuli zkratu a porazu na stanici.

0 0
možnosti

Host

19. 4. 2011 0:14
Re: Nevim nevim...

A jeste jsem zapomel na Apollo 1 - zkrat pri pretlakovych zkouskach s obohacenym kyslikem + vsude po lodi horlave suche zipy. Uhoreli kvuli dvojtym dverim, ktere naistalovali aby se neopakovalo predcasne odhozeni dveri jako se to stalo Grissomovi (mozna to odpalil sam kdo vi). Na Miru horelo i na Apollu 13 a nic, vsici prezili.

0 0
možnosti

Host

18. 4. 2011 15:14
Pro všechny ty chytráky

Uznat vaše vědomosti mi dělá problém a to skrze vaší negramotnost. Jakou vypovídací hodnotu má výplod člověka, který neví, jak se správně píše číslovka řadová plus si vymýšlí nesmysly typu "20ti", "18-ti" a podobně? Minimálně poloviční, neboť toto se učí na prvním stupni základní školy!

0 0
možnosti

Host

18. 4. 2011 15:16
Re: Pro všechny ty chytráky

A aby to bylo kompletní, tak ještě zapomínáte dělat mezery mezi číslovkou a jednotkou např. "5let".

0 0
možnosti

pavlik12

17. 4. 2011 21:14
Americký x Ruský (Sovětský) přístup

Každý má svoje výhody i nevýhody. Američané jdou technologicky dopředu, stát to stojí hrozné peníze ale soukromí dodavatelé dělají HDP a hlavně technologické špičky.

Rusové stále létají v Sojuzech na raketách principiálně z 50. let (pořád se to jmenuje R-7 jen písmenko na konci se liší) jen s menšími vylepšeními (naposledy náhrada analogového počítače za digitální).

Američan se diví proč používají starou techniku když je možné dělat novou a lesklou, rus se diví proč pořád zkouší nové věci když staré vcelku spolehlivě fungují. A to je tak i v jiných oborech.

0 0
možnosti

Host

18. 4. 2011 15:04
Re: Americký x Ruský (Sovětský) přístup

R^ to sedí

0 0
možnosti

me2di

17. 4. 2011 13:50
Tak obyvatele jedne bezvyznamne zeme

ve stredu evropy, ktera dala lidstvu jedno velky hnedy, se presto povazuje za mistry sveta amoleta, vseznalky...nejslozitejsi zarizeni na svete zhrnou slovy velky krap, to moje ochcavka je lepsi, na co vesmir, neni nad pivco

0 0
možnosti

Host

17. 4. 2011 20:56
Re: Tak obyvatele jedne bezvyznamne zeme

tosi vychytal. ;-D Ta oktávka je mimo jiné v fmetle, fplný palbě, na hlínách, na rozdíl odtoho vopadávacího křápu!!!

0 0
možnosti

Host

17. 4. 2011 12:00
Nejkatastrofálnější projekt v dějinách kosmonautiky II.

Reakce na některé připomínky:

1) K výroku: Na 100 letů průměrně 1 pád je přijatelný. Pro mne je to dost přitažené za vlasy, pokud to srovnáte s předpokládaným počtem startů. Předpokládala se frekvence až 200 misí ročně. Pak by tedy museli počítat s tím, že během dvou let přijdou o všechny raketoplány a 28 členů posádek. Což za třicet let dělá 60 raketoplánů a 420 členů posádek.

2) Co se týká motorů a firmy která je zkonstruovala. Pokud dělám motor pro raketoplán, který bude používán celoročně (200 misí) a vím, že mne námraza nemine, pak se nemohu vymlouvat na to, že při floridských klimatických podmínkách, mi těsnění netěsní (chápu klima severských zemí, ale Floridy?).

3) K poznámkám o středověku, a odbornících. Vaše znalosti o středověku jsou mizivé, jinak by Vám vědní pokrok evropských zemí ve středověku v porovnání s ostatními zeměmi mimo evropu byl znám. Člověk nemusí být odborník aby srovnal počet misí skutečných, plánovaných a neúspěšných a vyvodil závěr.

0 0
možnosti

Host

17. 4. 2011 14:00
Re: Nejkatastrofálnější projekt v dějinách kosmonautiky II.

"200 misí ročně"

Leda ve Sci-Fi - pouze 1 tydne maximalne - a pak je vhodne si uvedomit - ze havarie by mela - stejna jako skutecne male za nasledek zmeny konstrukce - stejne jako tomu u letadel - pokud by to neslo koncepce by nejspis byla upravnena - takze tyto vypocty jsou chybne.

"při floridských klimatických podmínkách, mi těsnění netěsní (chápu klima severských zemí, ale Floridy?)."

LEZ z neznalosti - byli tam velmi nizke teplot za nichz to neb.

Citace: "Odpočítávání proběhlo až na potíže na pozemním počítači vcelku normálně. Větší komplikace a možná počátek všeho neštěstí způsobily noční mrazíky na mysu Canaveral, kde bylo naměřeno až -4 °C. Přitom teplota spalovacích komor motorů SRB mohla poklesnout až na -14 °C"

0 0
možnosti

Host

17. 4. 2011 3:05
Major Magor

Sakra kdyby v NASA tušili že je u nás tolik odborníků na cestování do vesmíru tak by kosmodrom mohli postavit tady ;-D

0 0
možnosti

Host

16. 4. 2011 22:21
ŽASNU

Hlavně nad diskusí. Kdyby člověk takto přistupoval k technickému pokroku, tak bychom zde ještě měli středověk. Je třeba zamyslet se nad dobou, kdy projekt vznikl. Tenkrát bylo všude samé scifi a všichi mysleli, že v roce 2001 už budeme kroužit v hvězdoletech někde u Marsu. Projekt raketoplánů umožnil mnoho mnoho objevů a byl zásadní pro celou řadu objevů. Vždyť raketoplán není jen kabynou o pár metrech, jak klasické rekety, ale je to vlastně vědecká stanice sama o sobě. Opět naše skvělá mentalita bez zamyšlení prokazuje své světové názory. Není to jen cena, co rozhoduje a přínosu.

0 0
možnosti

Pepan Jepicza

16. 4. 2011 21:42
Jenze...

...ono je to uplne jinak, ze. MY raketoplanem do kosmu neletame. MY jsme nevymysleli ani zarovku. MY je velice podivny pristup k realite, jako treba ze -- MY jsme vyhrali Druhou svetovou valku.

Opravdu?

0 0
možnosti

Host

18. 4. 2011 23:27
Re: Jenze...

Podloz to argumentama a neplacej tu nesmysly.

0 0
možnosti

Host

16. 4. 2011 21:10
Nejkatastrofálnější projekt v dějinách kosmonautiky

je tu nekriticky oslavován. Zrekapitulujme si fakta:

1) Původně byly postaveny čtyři plánované raketoplány pro lety s posádkou.

2) Dva z nich spadly i s posádkou tedy plných 50% procent.

3) Pátý byl postaven jako náhrada za jeden ztracený. O Šestém náhradním už se ani neuvažovalo, přesto že by do toho privátní firmy podílející se na tomto projektu s chutí šly a i sebevrazi by se do těch emerickejch rachotin našli.

4) Rusové velice dlouho nechápali proč američané do takového projektu jdou. Ekonomické propočty jim vždy vyšly jako ztrátové. Nakonec se shodli na tom, že důvodem jsou vojenské cíle a tak rozjeli vlastní projekt Buran. Komouši prostě nechápali, co je kapitalismus. A že se na takovém projektu přiživí spousta soukromích firem vázaných na americký státní rozpočet. Ať ten projekt stál sebevíce životů, byl pro státní finance sebeztrátovější, soukromé firmy na tom vydělaly. A to byl pravý účel tohoto projektu.

0 0
možnosti

net.Xtreme bojuje s eXtrémismem

16. 4. 2011 21:39
Re: Nejkatastrofálnější projekt v dějinách kosmonautiky

No když se kouknu na historii letectví, tak první letadla také docela dost padala, jsem si jistý, že první lodě pluly tak dlouho, dokud senepotopily, ponorky to budou mít podobné, to samé vzducholodě a vůbec...prostě začátky jsou těžké a každý produkt jednou selže...při takto malých počtech se jedná o prototypy a ve hře je spousta neznámých.

0 0
možnosti

Host

16. 4. 2011 20:51
nový raketoplán

Možná se tak tváří, ale není to kdovíjak zasvěcený článek. Američané už delší dobu testují odlehčenou a moderní náhradu za raketoplány. Plánují spolupracovat v budoucnu se soukromým sektorem. Ono to stejně ani jinam nesměruje. A bude to o dost lepší. Představte si několik společností, které se budou předhánět v technologiích umožňující výlet do kosmu

0 0
možnosti

Host

16. 4. 2011 21:42
Re: nový raketoplán

Soukromým společnostem sklapne ve chvíli kdy se stane první průšvih s oběťmi na životech.

0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 45 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 22 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velký železniční KVÍZ: Máte-li dost páry, zkuste vytřít zrak Sheldonovi

v diskusi je 5 příspěvků

23. března 2024

Projeďte se aktivně historií železniční dopravy, ve světě i doma. Čekají na vás otázky rozmanité, z...

Za vyhynutím dinosaurům mohla být i doba temna

v diskusi nejsou příspěvky

29. března 2024

Dopad planetky je nyní většinou odborníků považován za hlavní příčinu vyhynutí zhruba 73 až 76 %...

Podívejte se na Boeing C-17 Globemaster, který do Česka přivezl nové vrtulníky

v diskusi jsou 3 příspěvky

29. března 2024

V sobotu 23. března dosedl v Praze nákladní letoun USAF, který vezl obzvlášť cenný náklad. Z...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Bude startovat naposledy

v diskusi je 5 příspěvků

28. března 2024  15:36,  aktualizováno  19:54

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 22 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...