Diskuze

Na Měsíc nepoletíme, Obama udělal chaos. Co nás bude do kosmu vozit dál?

Budeme létat na ISS s Boeingem nebo až na Mars s plavidlem SpaceX? Proletí se vesmírem kosmická loď s romantickým názvem Pronásledovatel snů? To všechno jsou otázky, na které zatím nikdo nezná přesnou odpověď.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Host

10. 7. 2011 13:26
Je jasne, co se stane s lidmi a odborniky propustenymi....

...ted z NASA. Dostanou nabidky od cinskych firem, kde nechybi penize, ale zoufale potrebuji vedecke mozky a know-how. Nez americke administrative dojde, ze Cina skupuje vedce, inzenyry a vyzkumniky, bude uz pozde a Cina ohlasi pevne datum cesty k Marsu a dal. Obamova vlada je v podstate konkurznim spravcem zbankrotovane a zadluzene Ameriky a NASA je jen jednou z dlouhe rady obeti.

0 0
možnosti

kenx

11. 7. 2011 8:12
Re: Je jasne, co se stane s lidmi a odborniky propustenymi....

Možná jo a možná ne. V Číně je zdá se neřešitelný problém sehnat kvalitní materiály a vyrobit něco opravdu přesně. Už to řeklo dost zástupců firem, co tam vyrábí a byl to v některých případech i důvod k odchodu. Ve státech je situace jiná, potřebné díly tam není problém sehnat a právě toho využívá spousta podnikatelů zkoušejících své vlastní raketové nosiče nebo výrobu satelitů. Evropa je na tom podobně, kromě EADS je tu Thales Alenia, CNES apd. Navíc bacha, Číně selhává centrální plánování, jsem zvědavý, co udělají se současnou realitní krizí. Na konci roku hrozí nějakých 100 milionů volných převážně nových bytů a investice do infrastruktury posledních let byly potěmkinem, stavěla se třeba dopravní infrastruktura, která je teď minimálně využívaná. Na srandičky typu vesmírný program nemusí najednou být prostředky ani politická vůle. Lidi se mohou začít bouřit a nějaké rakety jim budou ukradené, budou chtít vyšší životní úroveň.

0 0
možnosti

kenx

9. 7. 2011 19:00
Čína, Indie ...

V článku mi chybí zmínka o čínském vesmírném programu, který už zvládl vynesení člověka do vesmíru a výstup do volného prostoru. Dříve či později očekávám nabídku na vynášení satelitů a sond za velmi výhodnou cenu. Čínský kosmický program vychází z ruského a objemem prostředků začínají připomínat zlatou éru sovětské kosmonautiky. Pak tu je Indie, opět vychází z ruské techniky, ale spoustu věcí už také zvládají sami. Nejsou tak daleko jako Čína ohledně letů s lidskou posádkou, ale potenciál tam je a dramaticky narůstá počet zainteresovaných lidí a firem. Závěrem se vrátím k evropské ESA. Tam budou velmi zajímavé starty soyuzů koupených od rusů z vesmírného přístavu v Kourou. Dále se samozřejmě rozvíjí ATV, každý nový kousek je další evolucí. Konečně tu do dvou let má být IXV, experimentální nákladní loď, která se na rozdíl od ATV dokáže bezpečně vrátit zpět na zemi. Důležité je to samozřejmě proto, že od IXC je to už na dohled ke kapsli s lidskou posádkou.

0 0
možnosti

Host

9. 7. 2011 0:42
Co s tím raketoplánem pořád máte?

jeden start 1,5 mld dolarů, 1 starý dobrý Sojuz 63 mega.Tedy 23 startů Sojuzu 1 start raketoplánu. Když si k tomu vezmete že půlku své kariéry létali raketoplány tzv. na sucho-tedy plnili úlohu raket vynášeli různý šrot a byly bez stanice zase takový průšvih to není.

0 0
možnosti

Host

9. 7. 2011 1:47
Re: Co s tím raketoplánem pořád máte?

Kolem 1 milardy maximane a jeste mene casto - a k tomu 7 lidi a 20 tun nakladu.

" raketoplány tzv. na sucho-tedy plnili úlohu raket vynášeli různý šrot "

Provedeli se v nich vedecke experimenty a ty USA stacili misto nakladneho udrzovani vlastni stanice. Pokazde letela specializovani vedci krome profesionalnich kosmonautu coby posadky.

A oprava + vylepsovani Habbolova vesmirneho teleskopu k tomu.

1 0
možnosti

Censors will be assimilated999

8. 7. 2011 22:25
Na mesic nepoletime...

Prachy jsme utratili za "lety do Libye", podporu tamni AlKajde a vrazdeni civilistu. Taktez mordovani civilistu a AFG neni zadarmo a vrazi nutne potrebuji klimatizaci, ktera spolkne vic, nez celej budget NASA. Vas Building Hussein Obama von Kena..R^

2 0
možnosti

BrainWashingtonDreistein

8. 7. 2011 21:52
"Mnoho zajíců, psova smrt!"

Roztříštěné prostředky nepřinesou nic! Chybí jasná koncepce - Měsíc, Raketoplán. :-(

0 0
možnosti

Host

8. 7. 2011 17:55
ATV

Hezký článek, ale autor úplně pozapomněl na ATV. Alespoň za jednu větu by to stálo.

0 0
možnosti

Host

8. 7. 2011 15:03
Po raketoplanu

Ukoncit vyvoj lodi Orion a nosnych raket Ares I a V bylo jedno z nejvetsich spatnych rozhodnuti v dejinach USA.Z neho uz se bohuzel velmi pravdepodobne pilotovana kosmonautika nevzpamatuje.Infrastruktura nez se neco(zatim nikdo nema ani predstavu co) postavi beznadejne zastara,lide - spickovy odbornici v danem oboru odejdou a sve jedinecne zkusenosti nikomu nepredaji (aspon v to doufejme).Nikoho nezajima kolik financi se vlozilo do jejich zaskoleni a praxe.Zaskolit nove lidi bude nemyslitelne ne-li nemozne (zacne se tapat jako v sedesatych letech) i v ere pocitacu nelze vse nasimulovat a pod.Mesic byl a bude vzdy odrazovym mustkem k letu kamkoli mimo zemi.Je to idealni misto pro testy vsech technologii a zkusenosti (placani se max.400 km nad zem.povrchem v uzavrenem obyvaku je jen velmi chaba nahrazka).Program Apollo jasne ukazal cestu jak by cesta ke hvezdam mela v podani statu vypadat.Finance do tohoto projektu at byl jakkoli drahy se do dnesni doby bohate vratily uvahy jsou 1 : 6!!!

0 0
možnosti

Host

8. 7. 2011 15:26
Re: Po raketoplanu

Naopak zrušení nosičů Ares byl dobrý krok, nevěřili mu ani v NASA a jejich vývoj byl zahájen jen díky silnému lobingu firmy Thiokol, hlavního dodavatele strategickým silám USAF a štědrého sponzora prezidenta Bushe. Modul Orion resp. MPCV může být za mnohem nižších nákladů vynášen stávajícími nosiči.

Stejně tak, je nesmyslné si myslet, že by NASA po zrušení raketoplánů a při pokračujícím programu Constellation uživila všechny stávající odborníky.

0 0
možnosti

Host

8. 7. 2011 13:52
Ekonomický propadák č.2?

Velmi zajímavý článek o plánech SpaceX je v posledním L+K. Aby se Falcon Heavy zaplatil, musel by startovat čtyřikrát ročně, což znamená že firma bude muset vyrobit pro Falcon 9 a Falcon Heavy dohromady 400 raketových motorů za rok!?!? Jen tak pro dokreslení, doposud se schopnost sériové produkce jakéhokoliv motoru pohybovala v řádech maximálně desítek kusů za rok.

Co mě ale zarazilo ještě víc, je tvrzení SpaceX, že trh se pro těžký nosič utvoří sám, jakmile začnou Falcon Heavy vyrábět, ačkoliv náklady na samotnou raketu tvoří jen deset až dvacet procent z celkových výdajů na start.

Tohle opravdu velmi silně připomíná podobně optimistické vyhlídky před čtyřiceti lety, ze kterých vzešel ekonomický propadák jménem Space Shuttle, s jediným rozdílem, že tentokrát je projekt soukromý.

0 0
možnosti

Host

8. 7. 2011 14:38
Re: Ekonomický propadák č.2?

No nezapominej na to ze SpaceX cely ten svuj motor merlin navrhla (na zaklade licencne poskytnuteho motoru) tak aby se dal vyrabet velkoseriove. Vylozene byl pouzit termin "bezici pas". Musk si vyvinul vlastni technologicke postupy.

Dalsi opravdu dulezitou veci je ze se snazi zachranit vsechny prvni stupne tak aby se dali znovu pouzit. Tohle je pro inzenyry spacex obrovska vyzva. Kazdy z prvnich stupnu ma vlastni navratovy system. Problem je ze hmotnost a objem pro tento system je konecny a neni mozne napriklad navysovat m2 padakove plochy ci vyrazne zlepsovat stabilizacni padak. Takze zatim se jim zachrana prvnich stupnu moc nedari ale je tam pozitovni prognoza. Musi se vylepsit zpusob siti/lepeni/skladani padaku aby se netrhaly.

Obrovsky uspech SpaceX je zatim absolutni spolehlivost celeho systemu Falcon9 a navratove lode Dragon. Uz prvni zkusebni start byl uspesny. Je videt ze zkusenosti a testovani je u spacex na vysoke urovni.

.

1 0
možnosti

Host

8. 7. 2011 12:30
Najděte hvězdnou bránu ...

... tady na planetě a je to vyřešené ...

0 0
možnosti

.;palič:

8. 7. 2011 9:54
Odumbo

řeční k davům: "Budem lítat na Mars." Dav skanduje: "Odumbo Odumbo."

"Budem lítat na Venuši." Dav znovu slaví: "Odumbo Odumbo."

"Budem lítat na Slunce." Nastane hrobové ticho. Jeden z poradců pošeptá Odumbovi:"Ale pane prezidente, to nejde, Slunce svítí a je žhavý."

"Nevadí", řekne Odumbo, "Budeme tam teda lítat v noci."

0 0
možnosti

Host

8. 7. 2011 12:02
Re: Odumbo

to není vtip ale realita

0 0
možnosti