Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Styl rozmlátit všechno na kusy se už nenosí. Bomby inspirované dětskou hrou

K tomu, aby byl cíl zničen, nestačí jen přesný zásah. Důležité je zvolit zbraň, která má na cíl zničující účinky. Vývoj přitom pokračuje několika směry. Na plošné cíle jsou vhodnější bomby obsahující submunici, zatímco na bodové cíle se hodí větší ráže.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
ST

syn truhláře

19. 1. 2012 19:59
A také se zapomnělo

na nedávnou válku v Jugoslávii: Amici tam rozmlátili co se dalo: Např závod Crvena hvjezda - fabrika na výrobu osobních automobilů, což jim nestačilo, tak rozmátili ještě továrnu Gorenje, kde se vyráběly např ledničky (sloužila nám více než 30 let!!!) Takže řečičky o cílených útocích...

0 0
možnosti
RP

ice67

28. 3. 2012 16:37
Re: A také se zapomnělo

Naše Meopta také vyráběla například promítačky ... ale například také zaměřovače ... už ti zapíná mudrlante s třicetiletou chladničkou ? :-/

0 0
možnosti
SB

KOMON

21. 12. 2011 19:38
Pěknej závěr článku

autor se nebojí jít s kůží na trh R^

1 0
možnosti
N

nuro

5. 2. 2012 13:14
Re: Pěknej závěr článku

autor sa nebojí strápniť pseudofilozofickými kecmy. irving tvrdí že londýn nebol zámer, chachacha, ved vieme o akého historika ide, a londýn bol bombradovaný kvôli navigačnej chybe ale to briti nemohli vedieť, čím sme spoľahlivo preukázali, že londýn bol bombardovaný zámerne. ;-D

0 0
možnosti
P

perendab

25. 11. 2011 19:44
Co tady řešíte?

Vítěz bere vše. A tak je to správné.

0 0
možnosti
VTK

Více takových Kožených

23. 11. 2011 14:18
Nějak jste v tom podrobném článku

pozapomněli na Laos a Kambodžu. Pěkně jste přeskočili toto období, kdy na hlavy skutečných civilistů bylo vysypáno víc bomb, než kolik jich bylo použito za celou WW2.

0 0
možnosti
RP

ice67

24. 11. 2011 15:22
Re: Nějak jste v tom podrobném článku

Myslíte ty nešťastné Rudé Khmery na jejichž řádění se nemohli dívat ani soudruzi z Vietnamu a jeli to tam srovnat?

1 0
možnosti
CO

good_luck!

21. 11. 2011 16:37
Myslím, že se zde hádáme o nepodstatné hlouposti

pokud já vím, američané byli humanitární hlupáci, kteří se snažili ve Vietnamské válce uchránit vietnamvské civilisty... Kam to vedlo, všichni víme. Holt válku prohráli.... Bohužel vítězství ve válce (pokud jsou síly vyrovnané) znamená v první řadě zničit zázemí protivníka/vyčerpat jeho zdroje - ať lidské, tak materiální. Z tohoto pohledu "vedlejší" ztráty "civilního" obyvatelstva nepřítele jsou pro vítězství nutné....

... a zpět k tomu Vietnamu. Amerika byla velmi silná a vítězství nebyl problém. Ovšem jejich humanita vedla k tomu, že nepřítel byl schopen vytrvat dostatečně dlouho a mezitím morálka amerického zázemí šla rapidně dolů, tzn. "podpora" bojových linií šla byla taková, jakoby bylo zázemí rozbombardováno nepřítelem (stalo se - ale propagandou nepřítele, ne bombami, výsledek ovšem pro bojující jednotky i výsledek války stejný)

1 0
možnosti
PK

Atol

23. 11. 2011 17:03
Re: Myslím, že se zde hádáme o nepodstatné hlouposti

Zásadním problémem americké účasti ve Vietnamu byla od základu špatně zvolená strategie a cíle. Amíci se snažili bránit Jižní Vietnam před agresí Severního Vietnamu aniž by eliminovali agresora jako takového. Čili došlo ke špatnému politickému rozhodnutí.Pokud chtěli zachránit J.V. před komunistickou expanzí tak jediným řešením byla pozemní ofenzíva proti S. Vietnamu s cílem úplného zrušení komunistického režimu na severu. Operací LINEBACKER II měl jejich vstup do Vietnamu začít a ne skončit. Navíc politici neměli armádě mluvit do práce, dát jim volnou ruku a na bojiště nepouštět žádné levicové novináře.

Více zde: http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=3173

Pokud tuto cenu nechtěli podstoupit tak by pro ně bylo lepší se Vietnamu vyhnout a nechat jih napospas komunistům ze severu, k čemuž nakonec stejně došlo.

Odpor veřejnosti proti válce v USA byl dalším faktrorem se, kterým S.V. nemusel doma potýkat a tak to šlo jedno s druhým.

1 0
možnosti
F

FiS95

19. 11. 2011 22:41
Hezké.

Konečně to nějaké mainstreamové médium řeklo naplno. Válka není žádná skautská soutěž o vlajku za nejlepší chovaní a raději deset mrtvých Němců, než jeden mrtvý spojenecký voják. Koneckonců ten voják je branec a ze všeho nejradši by byl také civilista Němci si začali.

2 0
možnosti
CO

good_luck!

21. 11. 2011 16:27
Re: Hezké.

ano, dějiny píše vítěz.... takže z tohoto pohledu si němci začali. Z pohledu němců si začali spojenci, kteří nespravedlivě řešili 1.WW....

Němce sice v "míru" nebombardovali, ale napálili jim takové povinnosti a reparace, že umírali hladem...

Jo, a za tu 1.WW mohli Srbové, Němci a R-U válku chtěli úplně stejně, jako ostatní mocnosti, které velmi ochotně Srby šly bránit.

0 0
možnosti
;

;-)

18. 11. 2011 10:56
emotivní výlevy

První část článku je dobrá a věcná, bohužel druhá je jen snůškou iracionálních výlevů. Chápal bych je jako emotivní nepřipravenou reakci na bláboly nějakého popírače holokaustu, ale samy o sobě působí také dost demagogicky a nevhodně. Civilní nevinné oběti jsou prostě ve válce nevyhnutelné a tak to bylo, je a bude, ale tvrdit, že každý je vinným zločincem již svým občanstvím či místem pobytu, protože venkovský holič přece holí rolníka, který pěstuje rýži a vozí ji do města na trh a tam ji prodá obchodníkovi který u kterého ji koupí armáda. Umíte si představit, že by vůbec někdo odmítl se na takovém řetězci podílet? Tvrdit, že kdo nebyl aktivní odbojář, byl také zločinec je nesmysl. Zejména v Japonsku byla válka od civilistů vzdálena za mořem a o válečných zločinech v číně nebylo povědomí.

0 0
možnosti
;

;-)

18. 11. 2011 10:58
Re: emotivní výlevy

Smutným paradoxem je, že při Tokijském procesu byly válečné zločiny v číně vyloženě okrajovým tématem rozsudky padaly hlavně za troufalost napadnout USA a koloniální mocnosti.  Tím se situace hodně lišila od Evropy. Nebo si snad umíte představit, že by se řeba Mengele a spol dohodli s USA, že jim předají výsledky svého výzkumu a za to dostanou zaručenou beztrestnost a Mengele se pol etech stal ředitelem nemocnice ve státech? .....možná si spojenci více vážili židů než číňanů, možná byly zločiny v evropě více na očích a nešlo je tak snadno přejít......a možná mělo význam, že japonské pokusy na lidech byly extrémě brutální, ale vědecky velmi přínosné a využitelné v nadcházející studené válce.

0 0
možnosti
P

petr____22

17. 11. 2011 20:17
Bombardovani prehrad

Pri bombardovani prehrad ztratili anglicane tolik letounu, ze to zdaleka nevyvazilo tech nekolik prehrad ktere se jim skutecne podarilo zasahnout. Na fotografii prehrady jsou videt i protiletadlove baterie (Nemci moc dobre vedeli jak jsou prehrady dulezite, jen necekali ze utok prijde ze strany kde je voda). Jak nejcuinejsi se ale ukazalo na naletavajici bomarder (nizko nad hladinou) namirit svetlomet z hraze - pilot uz havaroval sam....

0 0
možnosti
O

Oodi

17. 11. 2011 21:14
Re: Bombardovani prehrad

konkrétně při náletech na Möhne, Eder a Sorpe ztratili osm letadel... ohledně účinků operace Chastise odcituji server valka.cz:

Škody, napáchané německému průmyslu pouhými 19 letouny, byly nedozírné. 330 milionů kubických metrů vody zaplavilo vše do vzdálenosti 80 km. Byly strženy důležité mosty, zaplaveny doly, města, továrny i vojenské objekty. Zničeno bylo 125 továren, odplaveno 3 000 ha orné půdy, 25 mostů strženo a 21 těžce poškozeno, utonulo přes 6 500 hospodářských zvířat a 1 294 osob, z čehož bylo 750 zajatců a válečně nasazených. Dlouhodobá ztráta produkce asi 100 000 dělníků na několik měsíců. Po náletu Němci přehrady opravili a zabezpečili proti dalším útokům, ale bylo již pozdě. Na přehrady už zaútočeno nikdy nebylo.

1 0
možnosti
MH

MartyKO

17. 11. 2011 16:15
Charles Pickard

Jen upřesním, že Charles Pickard (DFC, DSO) nebyl v 311. peruti instruktor, ale squadron leader...

0 0
možnosti
RP

ice67

17. 11. 2011 16:22
Re: Charles Pickard

Byl i instruktor ;-)

http://forum.valka.cz/viewtopic.php/t/41889

0 0
možnosti
KN1

katalog no 1

17. 11. 2011 14:47
A o čem je v této diskuzi jako řeč?

Článek zpočátku dobrý. Nakonec se zvrhl v "nějaké" zdůvodňování", která strana musela to či ono a která strana byla lidštější. Proč to skončilo "o ničem"?

Mělo se zde psát jen o bombách - podle nadpisu. Jinak válka je vždy jen politika - doplatí na ni jen člověk. Ale o tom by měl být jiný článek.

0 0
možnosti
O

Oodi

17. 11. 2011 14:49
Re: A o čem je v této diskuzi jako řeč?

ono j e to třeba i proto, že rozhodnutí o použitém způsobu bombardování (taktické/strategické/atomové) je otázka více politická, než vojenská.. jasně že by bylo jednoduché srovnat Basru a Bagdád se zemí atomovkami včetně všech velitelství, ale politicky se to tak úplně nehodilo, i když by to bylo vojensky nejpřímočařejší.

2 0
možnosti
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 135 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 27 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi nejsou příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi nejsou příspěvky

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Snadno s fotkami už i ve Windows. Aplikace Fotografie vyrostla na novou úroveň

v diskusi nejsou příspěvky

24. dubna 2024

Premium Aplikace Fotografie, která je pevnou součástí Windows, slouží nejen k prohlížení obrázků. Stejně...

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 134 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...