Diskuze

První soukromý vesmírný náklaďák vyrazí k ISS na konci dubna

Po měsících odkladů bylo stanoveno další datum pro let první soukromé rakety k ISS. S Dragonem, jak se vesmírný dopravní prostředek firmy SpaceX jmenuje, se počítá jako se soukromým dopravcem pro NASA.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
J

JurijGagarin

6. 4. 2012 15:38
Nohoru a dolů

Škoda že v článku není popsán jeden ze základních přínosů lodi Dragon. Nedávno o tom mluvil nějaký pán z České kosmické kanceláře, že není až tak problém dopravit něco na ISS, ale (zejména po ukončení letů raketoplánu) je problém dostat materiál dolů na zemi. V současné době může snášet dolů materiál jenom ruský Sojuz, kam se vejde několik kilogramů experimetů. A právě podle výše jmenovaného pána je to jeden z hlavních problémů, kdy jsou některé výsledky experimentů na ISS již nekolik let a není kapacita je dopravit vědcům na zemi. Proto je se s takovým očekáváním čeká na operační nasazení lodí Dragon.

0 0
možnosti
MF

kenx

6. 4. 2012 19:46
Re: Nohoru a dolů

ESA bude za dva roky vypouštět experimentální loď IXV, ta to bude umět. Mimochodem vzhledem k nutnosti návratu atmosférou jde o docela pohlednou loď. O IXV se zajímá i japonská agentura JAXA. Je tragikomické sledovat vývoj těchto pěkných technologií vědci a konstruktéry v zemích, kterými cloumají ekonomické problémy, ať už jde o Itálii nebo Japonsko. Efektivitu NASA nemá smysl komentovat, ta připomíná víc než cokoliv jiného klasický byrokratický úřad, kde většina lidí vykazuje činnost bez efektu.

0 0
možnosti
MF

kenx

6. 4. 2012 7:44
SpaceX

SpaceX v jejich úsilí fandím, daří se jim létat s výrazně menšími náklady. Jenže vývoj je to pomalý a NASA nemůže spoléhat jen na ně. Proti původním plánům nabrali už velké zpoždění. Je třeba si uvědomit, že v článku uvedená věta je nepřesná "Dosud zásoby na stanici dopravují ruské vesmírné lodě Progress nebo evropská plavidla typu ATV.". Nejen, že už 3 nákladní lodi vyslala k ISS Evropská vesmírná agentura, ale dokázali to již také před už téměř 3 lety Japonci s jejich H-II Transfer Vehicle (HTV), loni letěli podruhé a v červenci plánují třetí let. ATV i HTV jsou zatím používána při návratu k likvidaci odpadu z ISS (shoří v atmosféře), ale ve vývoji jsou už verze s bezpečným návratem.

0 0
možnosti
A

Ardan

6. 4. 2012 8:51
Re: SpaceX

Tak zatím doprava k ISS visí na Sojuzech a Progresech se vším všudy. O HTV i ATV létají jednou za uherský rok  (ani to ne) a jsou to náklaďáky. Pokud frekvence Dragonu bude jeden let za rok tak ISS půjde nejspíš rychle k zemi.

0 0
možnosti
R

repulsive

6. 4. 2012 1:25
první soukromý?

jak tomu máme rozumět? jak sami píšete, o start se postará NASA, a technologie přece vždy dodávali kontraktořim tedy soukromé firmy.

0 0
možnosti
P

petr____22

6. 4. 2012 10:30
Re: první soukromý?

Technologie ano, jenze rakety i moduly vzdy patrily NASA. Ted cela kosmicka lod patri soukrome firme ktera zajistuje jeji provoz.

0 0
možnosti
PK

dolch

6. 4. 2012 0:45
Představa grafika

Víte, jak se liší představa grafika od reality? V prostředí bez atmosféry v podstatě neexistuje plynulý přechod světla z osvětlené části tělesa k neosvětlenému. Prostě na určité části světlo je a na druhé už není. Přesně, jak to vykreslí nějaký primitivní ray-tracer. Grafik NASA nám ale chce ukázat, že mu firma koupí pořádný software, který umí i radiosity.

0 0
možnosti
S

Stoura

6. 4. 2012 1:21
Re: Představa grafika

Je to trochu složitější, než píšete.

1. Na oblých površích ubývá na osvětlené části odraz z bodového zdroje plynule (zhruba sin(x), kde x je úhel od hranice stínu směrem k osvětlené straně).

2. Na nízké oběžné dráze  je téměř polovina okolí vyplněna poměrně jasným povrchem Země. Ta funguje jako obří odrazná deska, výrazně změkčující stíny na straně, přivrácené k ní.

3. Dalším zdrojem světla je pro některá místa i samotná stanice, respektive odraz světla na ní.

Na druhou stranu máte ale pravdu, že světla a stíny nesedí - takhle by to správně nastavený soft neudělal.

0 0
možnosti