Diskuze

Japonci na sobě experimentují. Vypnuli poslední jaderný reaktor

Japonsko v sobotu odstavilo svůj poslední reaktor a poprvé po 40 letech zůstane bez jaderné energie. Vyjde je to draho.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JK

JuraKot

13. 5. 2012 21:38
Smutné

Je to smutné, když tak technologicky vyspělá země, se dobrovolně vrací o několik desitek roků nazpět.

Mimochodem, naše jaderky mají narozdíl od japonských dva okruhy páry. Primární kde je radiace a sekudární, kde radiace není a tato pára jde do turbín.

Japonské jaderky mají radioaktivní i páru v turbínach.

0 0
možnosti
S

Stoura

13. 5. 2012 22:42
Re: Smutné

Varný reaktor měla mít i nespuštěná rakouská jaderka.

0 0
možnosti
VW

Vladimír Wagner

8. 5. 2012 16:23
Aktualita

Právě dnes shromáždění samosprávného shromáždění perfektury Gifu, které je blízko elektrárny Ohi, jednomyslně rozhodlo, že by státní orgány neměly (i když v principu mohou) prosadit spuštění reaktorů do komerčního provozu bez souhlasu místních samospráv a komunit. A hlavně by neměly se spuštěním spěchat bez splnění podmínek těchto místních samospráv. Podobný nazor mají i jiné perfektury a města.

Je tak podle mě vysoce pravděpodobné, že přes léto reaktory nepoběží a tak bude zajímavésledovat, jaký dopad to bude mít a jestli problémy, které to způsobí, místní komunity a samosprávy přesvědčí o nutnosti povolení k provozu vydat.

0 0
možnosti
VW

Vladimír Wagner

8. 5. 2012 11:42
Pár poznámek

Myslím, že je třeba zmínit, že struktura i fungování japonské společnosti je hodně jiné než evropské. Za velice důležité se považuje dodržování pravidel (psaných i nepsaných). Proto se tam kromě reaktorů přímo zasažených zemětřesením a cunami odstavil předčasně (než nastala jeho pravidelná odstávka) jediný reaktor. A to blok v elektrárně Hamaoka, která je blízko zlomu, který by mohl být ovlivněn dotřesy zemětřesení z minulého roku přímo na přání premiéra. Úctu k pravidlům ukazuje i příklad posledního odstaveného bloku, který je v Jaderné elektrárně Tomari. Ten se v době zemětřesení teprve spouštěl a přesto vypnut nebyl a běžel příslušných 13 měsíců až do pravidelné odstávky (podrobněji v části "Ostatní elektrárny tohoto článku http://www.osel.cz/index.php?clanek=5845 ).

1 0
možnosti
VW

Vladimír Wagner

8. 5. 2012 12:02
Re: Pokračování

Ovšem opětné spuštění má opět svá (psaná i nepsaná) pravidla. A mezi ně patří schválení příslušnými vládními úřady, ale také komunitami v místě elektrárny. Pro to první se musí schválit nová pravidla pro bezpečný provoz elektráren a elektrárny musí být podle nich posouzeny (do čehož spadají stress testy). Pro druhé musí být místní komunity přesvědčeny, že spuštění je nutné a bezpečné. První podmínka (schválení státními orgány) je zatím splněno pouze u dvou bloků elektrárny Ohi. A probíhá diskuze s místními komunitami. Pro japonskou společnost je důležité schvalovat věci v konsensu. Takže asi nemá cenu spěchat, protože konsensuálnost v tomto případě ovlivní postoj celé společnosti. A ustatních bloků zatím není stejně splněna první podmínka. V nejbližších dnech bude probíhat široké jednání v samosprávných orgánech perfektury a měst, kde elektrárna Ohi leží. A je dobré í pro svět, když se reálně uvidí, co pro Japonsko znamená být bez jádra.

0 0
možnosti
KD

péťovakobyla

8. 5. 2012 11:36
Japonci zažili 2. světovou válku, bombardování, tak se přizpůsobí.

0 0
možnosti
ED

fujojte

8. 5. 2012 5:54
Spíš by mohli šikulové zamakat

na spolehlivém chlazení, JE neuřídíte když nejste schopni 14 nahodit dieselagregátory ani nijak jinak vyrobit elektřinu.

1 0
možnosti
ED

fujojte

8. 5. 2012 5:55
Re: Spíš by mohli šikulové zamakat

14 dní

0 0
možnosti

Mražená spermie

7. 5. 2012 22:43
***

Měli by využívat jemnohmotnou energii. Internet je plný plánů na její zpracování a využití.

0 0
možnosti
MK

Krokodýl

7. 5. 2012 20:27
Svobodné, leč hodně drahé rozhodnutí.

Země jako je Japonsko, nemá ve výrobě el. energie moc na výběr. A vzhledem k faktu, že Japonsko nemá takřka žádné vlastní surovinové zdroje, je hodně závislé na dovozech surovin.

Jaderná energetika byla pro ně dobrou a vcelku levnou alternativou.

Problém je jinde, problém je v tom, že o energetické koncepci zase rozhodují laici a politici pod tlakem veřejnosti. A navíc v období všeobecné paniky. A takové rozhodnutí může Japonsko do budoucna hodně srazit k zemi.

0 0
možnosti

vransen

7. 5. 2012 21:54
Re: Svobodné, leč hodně drahé rozhodnutí.

Prakticky všechny průmyslové země jsou hodně závislé na dovozech surovin. Jak už tady zaznělo, jádro v rámci EU vykryje jen asi 15% cekové spotřeby energie a my nejsme vyjímka.

0 0
možnosti
PHH

hariprasad8

7. 5. 2012 19:22
Pokud se týče klimatizace

Když je vedro, tak většinou slunce svítí. To je úplně ideální pro FV na střechu. Ceny jdou dolů, tak tenhle problém by mohli vyřešit docela elegantně. Pak tam máme všude moře, pan Lázňovský vůbec nezmiňuje vlnové a příbojové elektrárny na kterých se hodně pracuje. Opět je tu problém s tsunami, ale pokud vím, tak čím dál od břehu a hlubší voda, tak tím je elevace vlny menší. Jelikož tam skoro nemají šelf a voda je už blízko od břehu hluboká... Pane Lázňovský, chtělo by to pečlivější přípravu. Děkuji.

0 0
možnosti
JV

vaclavj1

7. 5. 2012 19:38
Re: Pokud se týče klimatizace

Tusite, jak vypada prilivova elektrarna?

0 0
možnosti
X

xexyn

7. 5. 2012 18:43
Japonci jsou machři

Věřím, že to vládnou a držím jim palce.

0 0
možnosti
A

Ardan

7. 5. 2012 20:53
Re: Japonci jsou machři

Nezvládnou. 30 % spotřeby si vycucají z prstu jo? Nebo každý bude honit ebonitovou tyč?;-D

0 0
možnosti
SK

Smilodont

7. 5. 2012 18:31
Japonci se svobodně rozhodli,

že nebudou používat atom. Vpořádku.

Rozhodli se, že si připlatí za život "beze strachu". Rozhodli se, že se budou škrábat levou rukou za pravým uchem? Vpořádku.

Všechno je to kšeft - trh funguje vždy a všude - absolutně všude. A to je fajn. Dokonce moc fajn. Protože jinak by neexistovaly zpětné vazby. A zpětná vazba se dá v tomto případě snadno odhadnout.

0 0
možnosti

vransen

7. 5. 2012 18:45
Re: Japonci se svobodně rozhodli,

Předpokládám, že máte na mysli nástup českých odborníků do Japonska, abysme jim ukázali, jak se to dělá...

2 0
možnosti