Diskuze

Atomový věk začal přesně před 70 roky. Reaktorem ze dřeva

Druhého prosince 1942 v 15 hodin 36 minut chicagského pásmového času, se poprvé rozběhla nepohasínající řízená štěpná řetězová reakce v člověkem sestrojeném nukleárním zařízení. V reaktoru s kostrou z dřevěných trámů.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Před polednem zapracovala příliš citlivě nastavená ochranná soustava a zasunula do reaktoru havarijní tyč.

... Kéž by se tohle dalo napsat v závěrečné zprávě o vyšetřování nouzového odstavení rekatoru 26.4. 1986. Respekt k fyzikálním závislostem, jejich pochopení ... a žádné poručíme větru dešti.

0 0
možnosti

Nouzové odstavení se nevyšetřovalo, nouzové odstavení bylo vyřazeno z provozu.

2 0
možnosti

Pěkný článek, ale ten multiplikační faktor je popsán špatně. Ve skutečnosti vyjadřuje podíl neutronů v (n+1) generaci ke generaci (n). To znamená, že v tomto případě bylo v n-té generaci 10000 neutronů a v n-plusprvé generaci těch šest neutronů navíc, tj. 10006. Tak jak je to napsáno v článku by se i naplno rozjetý reaktor okamžitě odstavil. Za ustáleného chodu lze říci, že se z každého štěpení využije právě jeden neutron a ostatní se pohltí v dalších materiálech. Pokud chci pomalu výkon zvyšovat, tak musím mít ze 1000 štěpení využít třeba neutron nebo dva navíc.

0 0
možnosti

Máte pravdu, z textu to vypadalo jako kdyby reakce vyhasíla. Nepochybně to autor myslel dobře (a já jsem to automaticky předpokládal), ale formulace nebyl šťastná. Děkujeme za upozornění, text jsem nahradil.

1 0
možnosti

Pragmatičtí Američané si vždycky cenili jedinců nadaných

hledat a nacházet neprobádané cesty k poznání světa bez ohledu na jejich

politické přesvědčení či rasu nebo náboženské vyznání.

To nenapsal blbec, a to je i duvod nenavisti Evropanu k Americanum. Premysli uplne jinak nez evropsky proletariat. Nenavist k Amikum byla vrozena komunistum v Ceskoslovensku uz od dob vzniku KSC. Ceska mladez jde dnes s komunisty ruku v ruce.[>-]

16 5
možnosti

no....nad tou citací jsem se taky pzastavil....a nevím nevím...že by zrovna někdo, kdo by byl aktivním komunistou měl v USA na růžích ustláno

5 0
možnosti

Hezký a zajímavý článek, díky :)

32 1
možnosti

podle mě, Idnes získává křištalové lupy jen díky Technetu. Tento článek je toho důkazemR^

50 2
možnosti

Výborně, ale nad ideovým zaměřením pan redaktor Navara hořce zapláče:-PR^

3 6
možnosti
Foto

skvělý článek,díky za něj

23 1
možnosti

Díky za podrobný návod. Až našetřím pár milionů dolarů, tak si to zkusím postavit na zahradě :-)R^

14 0
možnosti

A68l95e38x 46K17o70u43b50a

2. 12. 2012 2:18

100 rentgen během 5-ti hodin má zdravý dospělý člověk velkou šanci přežít i bez intezivní lékařské péče... bude trpět nemocí z akutního ozáření, ale na LD50 je to stále málo...:-/

1 0
možnosti

Ono to zas není tak jednoduché, kdysi se uvádělo 500 rentgenů za 5 hodin, dnes, kdy jedním z předpokladů je, že se radiace zachycená organismem a poškození kumuluje, je smrtelná dávka 7 Sv bez ohledu na čas, ale od 4 Sv dochází k nevratným a těžkým poškozením a nemoc s ozáření začíná někde kolem 0,5 Sv. Z civilizačních zdrojů člověk ročně absorbuje kolem 2 mSv a nejvíce je to z radonu, 2-5 mSv za rok. V podstatě celoživotní dávka nepřekročí 150 mSv. Pro pracovníky s ionizujícím záření je stanoven limit 50 mSv za rok a maximální expozice, pak musí skončit.

V podstatě je to jen statiskika, protože jsou případy kdy už 1 Sv člověka spolehlivě zabil a jsou lidi, kteří jsou jak štíři. To máte, jak s chlastem, někoho zabije už 1 promile a někdo je schopen přežít i 6,5 promile. Odolnost proti ionizujícímu záření je velice individuální.

29 2
možnosti