Diskuze

Nenechte se šmírovat. Data z disku nestačí smazat, musíte je skartovat

Prodáváte-li starý notebook či počítač, potom byste se měli postarat také o to, aby na něm nezůstala vaše osobní data. O jejich perfektní zničení se postarají elektronické skartovačky dat.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

No tak u flash disků, které bych chtěla prodat, bych to nedělala. Tam stačí zaplnit disk na maximum nesmyslnými údaji - např. zaheslovaným rarem, ve kterém jsou nesmysly. A pak zformátovat. Několikanásobný přepis disk znehodnotí. Kupující to může poznat nějakou utilitou, která mu sdělí, kolik dat na disk bylo zapsáno a z něj přečteno. Flash disk snese 1000 krát přepsání - pak je na nic.

0 0
možnosti

Od určitého roku 21 století všichni výrobců disků umožní překmitávání hlaviček mimo hlavní zápisovou stupu. Což znamená, že i "parazitní" zmagnetování mimo hlavní stopu je mazáno. Což stačí pro standardní přepis soukromých údajů. Certifikovaný SW to využívá. Používám např. certifikovaný DBAN. Nicméně certifikované disku NBÚ nelze nijak vyjmout z utajení, musí se fyzicky ničit.

0 0
možnosti
Foto

Všem hrabe? 7 a 35 násobné přepisy byly vymyšleny v době kdy disk měl 5.25" palce, kapacitu cca 100MB a Gutmann tenkrát sepsal svoji práci o přepisech. Od té doby uplynulo hodně vody a je to vysloveně zbytečné, skočte si někdy na nějakou přednášku soudního experta v oboru, VŠE na toto téma pořádá mimosemestrální kurzy a jezdí to přednášet expert z Rakouska. I Gutmannova práce byla od té doby opakovaně vyvrácena.

Stačí jednoduchý přepis náhodnými daty a z běžného 3.5" disku nebo nedejbože z 2.5" notebookového už nikdo nic nepřečte.

3 0
možnosti

Mno uprimne receno poslat disk z webserveru na reklamaci aniz bych ho 40x prepsal z dev/random, bych si nikdy nedovolil.

0 0
možnosti

Data z disku se dají obnovit klidně i po čtvrtém přepsání, co vím. To je důležité pro disky s citlivými daty. Vzhledem k tomu, že nejcitlivější data která většina z nás má na disku je sbírka porna, nechal bych tyhle starosti podnikům a některým živnostníkům a spokojil bych se s normálním smazáním.

7 0
možnosti

Pokud přepíšu disk náhodnými daty nepřečtese nic po prvním přepisu. Ale musí to být opravdu náhodná data. Ne pseudonáhodná z nějakého matematického vzorce.

0 0
možnosti

Rozdíl mezi přeformátováním + instalací OS a plným přepsáním disku viz příspěvek p. Adamce je veliký. Když byste dostal plně přepsaný disk náhodně generovanými daty, tak z něj běžnými prostředky zpátky nic nedostanete. Ano, specializovaný útvar by z toho asi něco dostal :-)

U SSD disku - tam je to složitější. Tam by obyčejné přepsání náhodnými znaky nemuselo stačit.

2 0
možnosti

???

SSD disk je v podstatě paměť. Ne sice binární - ale čtyřstavová - takže s větší hustotou záznamu. Ale nic mezi tím. Jak tam zapíšete něco a následně přepíšete něčím jiným- vymalováno. Už nikdy nezjistíte, co tam bylo před tím.

0 0
možnosti

Klidně můžete nechat i operační systém. Bohatě stačí promazat skryté soubory od důležitých dokumentů a potom disk naplnit až po okraj nějakým balastem. Třeba pořád dokola filmem Titanik. Když se nudíte, tak víckrát. Ale jeden přepis by měl stačit. Žádný speciální program na to není potřeba...

2 5
možnosti

Obávám se, že poněkud jednodušší i rychlejší je pustit erase volného místa, což je vlastně to samé. Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě, že?

4 1
možnosti

7 nebo 35 průběhů. To fakt někomu hrabe. Pokud to přepíšu 1x náhodně generovaným souborem různých znaků, tak není žádná šance. Pravda je trochu problém takový soubor vytvořit, ale jde to.

4 1
možnosti