Diskuze

Podívejte se, co všechno letos poletí do kosmu. Velký přehled startů

Indické, čínské, korejské, ruské, americké, japonské i vietnamské družice se letos vydají prozkoumávat vesmír, naši planetu i Mars a Měsíc. Přinášíme obsáhlý rozpis jejich startů.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Škoda, že v článku není více informací o českých aktivitách na misích, které se v něm popisují. Na družici Proba-V například poletí detektory záření Timepix připravené pro tuto misi Ústavem technické a experimentální fyziky ČVUT. A pro tři družice Swarm byl v ČR vyvinut a vyroben mikroakcelerometr, který bude na každé z nich umístěn. Na tomto velkém projektu se podílelo celkem 15 českých pracovišť (vedoucím pracovištěm byl Výzkumný a zkušební letecký ústav).

0 0
možnosti

Zase ty čínské názvy!

..."Šen-čou 10 (v přepisu pchin-jin Shenzhou)"...

V redakci jsou buď naprostí kašpárci, nebo v tom mají totální guláš a vůbec netuší o čem píší. Pominu, že pouze v tomto případě řeší redakce nějaký přepis. U "Tiangong" si s tím hlavu nedělá a píše rovnou pinyin bez dalšího vysvětlování, že to je vlastně česky Tchien-kung.

Proč není napsáno: "Shenzhou (v českém přepisu Šen-čou)"? Když už tedy má redakce potřebu uvádět zcela zbytečný český přepis, který celou věc pouze komplikuje?

0 0
možnosti

Je to krása, ale uhlíkovou daň za rakety zaplatí nakonec domácnosti...

0 1
možnosti

Ona "obri raketa Falcon 9" je pri nejlepsi snaze stredni nosic.

Jinak bude zajimave, jestli konecne pohnou s Antares 110 z MARS ... stejne nepochopim, proc si Americane jeste neporidili sve vlastni Kourou nebo aspon Sea Launch.

0 0
možnosti

Autor pozapomněl na nesmyslný projekt raketoplánu v barvách společnosti Axe, který mediálně podporuje. Ten by měl z ranveje odstartovat rovnou do vesmíru - byl by tak první, u něhož by se takový manévr podařil. Bohužel neexistuje tak výkonné palivo, ani tak silný motor.

1 0
možnosti

Upřímně, jako nesmírně zajímavý počin poslední doby mi přijdou takzvané cubesat. Jsou tak malé a tak levné, že si prakticky každá univerzita může nějaký dovolit. Nemluvě o tom, že jich naprostou většinu vypouští agentury zdarma, v rámci nějakého grantu.

0 0
možnosti

Škoda,že si takhle tříští finanční a vývojové síly.Bylo by lepší kdyby se sloučily do co největšího celku kam by proudil tok financí a mozků.Je mi samozřejmě jasné,že politická rozdílnost je pro to zatím velká.

1 4
možnosti

Nesouhlasím, největší rozvoj kosmických (ale i všech jiných) technologií nastal v době, kdy se urputně soutěžilo mezi velmocemi. Od té doby, kdy spolu tyto země spolupracují a "o nic nejde", se pokrok radikálně zabrzdil, pokud ne rovnou zastavil.

4 0
možnosti

Díky za skvělý přehled. R^

5 0
možnosti

Dobrý a velmi podrobný článek. R^

3 0
možnosti