Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Vědecký sloupek: Německo prochází revolucí. Co máme dělat my?

Německo chce zrušit využívání jaderných elektráren a výrobu elektřiny zajistit kombinací fosilních a obnovitelných zdrojů. Fyzik Vladimír Wagner se ptá: Co můžeme udělat, aby nás německá změna neohrožovala, co nejlépe jsme ji využili a zajistili si levnou elektřinu?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JK

návrat k fosilním palivům je jednoznačně krok vzad

0 0
možnosti
JK

návrat k uhelným elektrárnám je jednoznačně krok zpět

0 0
možnosti
Foto

Souhlas s článkem, jen malé připodotknutí, rozhodně ne ve zlém: Autor říká, že pro výstavbu přečerpávacích elektráren nám krajina nedává dost možností. Myslím, že kdyby byla elektřina z přečerpaček tak antitržně podporovaná, jako z FVE, pak by se vyplatilo vybudovat u nás umělá pohoří s nádržemi na vrcholech.;-);-D

1 0
možnosti
VW

Doplňující aktualita. Německo v tomto roce spustí největší výkon nových uhelných elektráren za posledních 20 let. Zprovozní výkon 5300 MW a uzavře pouze 1000 MW starých uhelných zdrojů. Produkce emisí v minulém roce stoupla o 1,6 %. Letos se tak pravděpodobně tendence přechodu k uhlí popsaná v předchozím příspěvku zrychlí. Ještě více se rozevřou nůžky mezi situací u nás, kde produkce elektřiny z fosilních paliv klesá a v Německu, kde spíše roste.

0 0
možnosti
JN

J72a21n 46N57o17v74á66k

3. 3. 2013 16:59

Tak mám z reakcí na můj předchozí příspěvek, že někteří lidi je prostě rozhodli, že "to nejde". Chci připomenout, že i když se na tom, že to nejde schodnou odborníci z oboru, najde se obvykle nějaký nezodpovědný b..eček, který to udělá.

Kdo zná Stopařova průvodce galaxií, si třeba vzpomene na historii generátoru nekonečné nepravděpodobnosti. Tam je to vyloženě ze života.

0 1
možnosti
PK

Ano... ovšem dokud se nějaký ten nezodpovědný b..eček nenajde tak je naprosto nezodpovědné předpokládat že nějaká taková technologie bude vůbec někdy existovat... může existovat zítra... a nebo to někdo může vymyslet až za 500 let.

Jakékoli plány a činnosti které dnes děláme musí používat jenom a pouze to co existuje DNES... a ne to co možná bude existovat zítra. "Pokrok" se vyskytuje v náhodných balíčcích. Spoléhat se na něj nedá.

A mluvíte o naprosto nemyslné knize o které by nebít ještě nesmyslnějšího filmu ani pes neštěkl. Doporučil bych se podívat opačným směrem... zkuste Hvězdnou pěchotu. Prodává se v pohodě už 50 let.

2 1
možnosti
JN

J28a17n 73N75o92v21á94k

2. 3. 2013 7:14

Celý problém FV/větrníků je v tom, že dnes ještě neumíme ve VELKÉM skladovat elektřinu. Ať už ve formě baterií/kondenzátorů/stlačeného vzduchu/přečerpávacích elektráren. Osobně to považuju za druhou největší technologickou výzvu současnosti (po řízené jederné fúzi). Ale tuším, že právě v Německu (a nejen tam) se do tohohle výzkumu investují v současnosti obrovské peníze.

Jestli se tam povede technologický průlom, tak budou naopak Němcům všichni závidět a ty politicko-ekonomické důsledky, to bude fičák. Arabové se budou muset znova učit prohánět velbloudy pouští :-)

0 1
možnosti
PK

Problém je v tom že ona akumulace energie v podstatě jde proti přirozené tendeci vesmíru dosáhnout toho aby hustota energie v prostoru byla co nejmenší.

Jde to obecně jenom v energetickém gradientu a nikdy to nebude 100 procentně účinné.

0 0
možnosti
VW

Děkuji všem diskutujícím za zajímavé komentáře a diskuzi. Dovolili bych si jen pár komentářů a doplnění jako reakci na příspěvky paní Aleny Silonové. Území Německa je sice velké, ale den a noc jsou tam pořád ve stejnou dobu a i povětrnostní útvary související s vhodnými či naopak nevhodnými podmínkami pro provozování větrných a fotovoltaických elektráren zasahují velká území. Máte pravdu, že fluktuace způsobené změnami počasí a denní doby dokáží fosilní zdroje vyregulovat, ale znamená to, že velkou část potřeb elektřiny pak musíte pokrývat právě těmito zdroji. Krásně to ukazuje to Dánsko, které má 60 % elektřiny z fosilních zdrojů. Německo odstavené jaderné zdroje musí nahrazovat i fosilními. I to je zdroj stavu, kdy tam opět začíná růst emise CO2. V roce 2012 stoupla o 1,6 %. Tato emise byla v minulém roce 931 milionů tun CO2. Pokud by Německo neodstavilo osmici reaktorů, mohla být emise pouze zhruba 897 milionů tun CO2, tedy nejnižší hodnota za velmi dlouhou dobu. I to ukazuje, jak ekologická je prosazená zelená revoluce. Podrobněji viz: http://www.world-nuclear-news.org/EE_Energiewende_sees_emissions_rise_2602131.html .

Paní Aleno Silonová, Vaše představa, že v Německu jsou menší dotace do OZE je scestná. Jsou daleko vyšší a způsobují, že cena elektřiny pro spotřebitele je dvakrát větší než u nás. V Německu jsou sice průměrné platy téměř čtyřikrát větší, ale přesto jsou dopady této ceny hlavně na sociálně slabé vrstvy německého obyvatelstva už teď docela dramatické. A i bohatý německý spotřebitel to nemusí vydržet dlouho. Podrobněji:  http://neviditelnypes.lidovky.cz/evropa-speje-elektroenergetika-ke-krizi-fd7-/p_ekonomika.asp?c=A130225_204617_p_ekonomika_wag .

3 0
možnosti
PO

Mně by zajímalo, proč má někdo pocit, že když Němci vydělávaj trochu víc, že radostně cpou prachy do nesmyslů. Z mé zkušenosti jsou Němci zhruba stejně spokojení, jako Češi, sice nejezdí feliciema, ale golfama, jenže je považují za stejnej šrot a závidí platy Švýcarům.

0 0
možnosti
KS

Časté téma v diskuzi je uložení energie dostupné v létě na zimu. Tak by měl zajímalo, jestli někdo víte o pokusech využít jako akumulátor stlačený vzduch? Vzhledem k tomu kolik mám dolů by neměl být problém najít vhodné místo jako zásobník...

0 0
možnosti
JM

J55a93n 71M24e23r81t20a

28. 2. 2013 16:50

Použití stlačeného vzduchu není výhodné kvůli nízké účinnosti, stlačením se vzduch zahřívá a energie ve formě tepla uniká.

1 1
možnosti
PO

Velmi zajímavý byl (je?) projekt DESERTEC. Když jsem o něm slyšel poprvé, tak mi jako hlavní nikoliv technickoekonomický problém připadla dlouhodobá závislost na politické situaci na severu Afriky. Nerad konstatuji, že jsem dostal za pravdu. A to se tam nalila nějaká hromada peněz. Jenže co jsou zájmy Evropy na globálním hřišti, kde ještě pořád dominují USA, že.

2 1
možnosti
VW

Projekt DESRTEC je zajímavý, ale jako projekt rozvoje Středozemí. Tedy elektřina pro výrobu a rozvoj oblasti, kde budou elektrárny stát.  Dodávky elektřiny pro Evropu opravdu moc výhodné nejsou a situaci v Evropě s elektřinou tím opravdu nelze řešit (řadu desetiletí určitě ne a i v dlouhodobějším horizontu o tom pochybuji). Hlavní problém je, že elektřinu potřebujete neustále a nemůžete udělat zásoby jako u plynu a ropy. A riziko přerušení nějakého klíčového vedení není příliš malé. Takže by si každá oblast musel stejně držet veškerou zálohu. Takž kromě samotných slunečních tepelných a větrných elektráren na Sahaře (dražší než klasické zdroje) by muselo existovat velmi dlouhé vedení a zálohovací klasické zdroje v daném místě Evropy. Podrobněji, proč na DESERTEC nelze spoléhat je zde: http://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vladimir-wagner-muze-opravdu-cesko-a-evropska-unie-postavit-svou-energetiku-na-zdrojich-ze-sahary-a-severniho-more .

1 0
možnosti
  • Nejčtenější

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 10 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Před 100 lety padl světový rekord v délce letu vrtulníkem

v diskusi je 1 příspěvek

20. dubna 2024

Duben 1924 přinesl další mírný progres lidských schopností v oblasti létání. Světový rekord v délce...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 10 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...