Diskuze

Kdy se rozmohly zubní kazy? Už před více než 10 tisíci lety

Většina vědeckých poznatků naznačuje, že zkažené zuby jsou jedním z důsledků přechodu k zemědělství. Ale jak ukazuje práce německých vědců, kteří zkoumali pozůstatky lovců a sběračů z Maroka, tak jednoduché to není.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Já mám jen takový drobný dotaz k článku, na Technetu není korektor, který by opravil alespoň takové ty největší hrubky? Trnou mi z toho zuby. Např.:

Žili nejméně několik tisíc let předtím, než do oblasti dorazilo skutečné zemědělství, ale !!živily!! se z velké části vegetariánsky.

Zdroj: http://technet.idnes.cz/zubni-kazy-sacharidy-0ry-/veda.aspx?c=A140108_145228_veda_mla

a hned o kousek dál nějak nechápu, kterápak je lepkavá (po tepelné úpravě). ŽE BY BYLA LEPKAVÁ JÍDLO?8-o

5 1
možnosti
LG

Evidentně nemá jediného korektora celý iDnes.

Úroveň pravopisu má permanentně sestupnou tendenci nejen na Technetu. Možná začal Babiš šetřit a takové "zbytečnost" odmítá platit.

0 0
možnosti
AN

skoda, ze se uplne nevytezil potencial tematu... kuprikladu mne znamy nejstarsi doklad zubniho kazu a abscesu (ktery byl tak rozsahly, ze mohl byt pricinou umrti daneho jedince) je nalez lebky patrici Homo heidelbergensis, je to lebka z lokality Broken Hill 1, take se uvadi jako lebka z Kabwe... to je vcelku zajimavy paleoantropologicky nalez, ktery by mozna stalo za to zminit.... zubni kazy byly objeveny i u starsich populaci, nez ty, ktere jsou v clanku uvedeny, ale soudim, ze cilem bylo podtrzeni skutecnosti, ze k masivnimun arustu jejich vyskytu doslo se zavedenim na sacharidy bohate stravy, coz s neolitickou revoluci dosti souvisi.. vcelku zajimave jsou pak poznatky o lecbe a plombovani zubu, ktere nam archeologicky zaznam poskytuje, mne treba dosti zaujala informace, ze k plombovani (a tedy i nutne predchozimu osetreni kazu na zubu) se pouzivali polodrahokamy a drahokamy...kdesi na prednim vychode nasli v zubu zasazeny tyrkys...bohuzel, ma pamet uz mi selhava natolik, ze si zaboha nevybavim jmeno autora te publikace.....

2 0
možnosti
AN

jeste me napadlo, zubni kazy meli i neandrtalsi.... a ti rozhodne nebyli na "zemedelske" strave....naznacuje to, ze i oni se ale museli setkavat s nejakymi kariogennimi pozivatinami... coz je v obdobi, kdy nad Evropou vladnul vcelku slusny chlad, take zajimave :)....a jeste je zajimave, ze jsou v nalezech neandrtalci s odhojenymi zranenimi zubu apod. kterym ostatni clenove jejich spolecenstva s "kousanim" pomahali...zkratka a dobre jim nekdo tu flakotu z mamuta predzvykal :))))  asi bych uvitala sirsi pojednani na toto tema, je to vcelku dost zajimave!

1 0
možnosti
PM

Když už nezpevnit sklovinu nějakou nanovrstvičkou proti kazivosti, tak alespoň začít používat laserové zubní vrtačky.

0 0
možnosti
JZ

J63i53ř73í 84Z31ý92k21a

11. 1. 2014 12:40

nechápu jednu věc ... víme-li jaká bakterie za kazovostí zubů stojí, proč ji nelikvidujeme "účinnější zbraní" než je primitivní zubní kartáček? Co jsem tak četl, tak se tato bakterie zdržuje pouze v dutině ústní a přenáší se z dospělých na děti (kontaminací příboru, předžvýkáváním potravy, ale i jejím chlazení - foukáním). Takové ty ústní vodičky (např. Listerine), všemožné zubní pasty na to evidentně nestačí.

0 0
možnosti
PF

P13e22t12r 36F28r14ý42d63e54k

11. 1. 2014 13:09

Protoze to neni tak jednoduche. Nachylnost zubu ke kazivosti zpusobuje (velmi zjednodusene) take jejich demineralizace, ktera je nasledkem konzumace cukru a bileho peciva atd atd.

0 0
možnosti
JP

J10a73n 58P94a19v85e37l65k86a

11. 1. 2014 11:58

Nebude to včelařstvím?

0 0
možnosti
DK

Včely mají tu zvláštní vlastnost, že jsou užitečné.

Proto je milujeme a bojíme se jich.

Tomáš Kůs - Milujeme včely - film Zoufalci 2012

0 0
možnosti
RH

To, že nacházíme lebky bez předních zubů, vůbec nemusí znamenat, že si je předci trhali, ale to, že si dávali často po držce. :-)

11 0
možnosti

Nesmysly! Člověk zde není žádné miliony a statisíce let. Člověka stvořil Bůh před zhruba 6000 lety.

0 14
možnosti
OI

O75n55d53ř63e50j 95I37l39e52k

11. 1. 2014 10:36

Neboj, tady je řeč o dávných předlidech, kteří posléze stvořili boha. ;-D

14 1
možnosti