Diskuze

Generační lodě povezou lidi k planetám jiných hvězd tisíc let

Technologický pokrok umožní lidstvu vyrazit v průběhu tohoto století za hranice Sluneční soustavy. Jak by mohla první mise do nejbližšího mezihvězdného sousedství vypadat?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JN

Něco takového jsem už dlouho nečetl. Mělo být publikováno 1. dubna.

0 0
možnosti
TK

Koho problematika opravdu zajímá, zkuste: http://www.hvezdolet.cz

0 0
možnosti
RJ

Rád bych se pletl, ale člověk se za hranice tohoto solárního systému určitě v tomto tisíciletí nedostane. Touto technologií to totiž nelze. Letět někam nazdařbůh a doufat, že tam něco najdeme, to je fakt jen scifi. Nejprve by se tam musela vydat automatická sonda, zjistit co a jak a pak teprve může nastoupit člověk. Ta sonda by navíc musela být plně automatická s vlastní inteligencí, což je také zatím čirá fantazie. A poznámka o tom, že se vývoj neustále zrychluje - není pravda, pokrok naopak ustrnul, to na čem stavíme naší technologii vymysleli vědci již před 1-2 stoletími, od té doby to jen zdokonalujeme. A současnou technologií a pohony založené jen na zákonu akce a reakce se tam dostaneme rozumně těžko. I když zdokonalíme iontové motory, tak rychlosti světla se určitě moc nepřiblížíme.

Jen tak mimochodem - dokud bude člověk takové nátury, že mu jde jen o ovládnutí druhých a o moc, tak bych se radši nikam nevydával neměl. Mohlo by se taky stát, že tam už nějakou civilizaci najdem a taky by se mohli bránit. A ani bych za tohoto stavu nedoufal, že pokud tu již nějací mimoňové jsou, tak se nám ukážou. To by byl totiž taky náš konec a oni to určitě vědí. Nejdříve si musíme zamést před vlastním prahem. A o ekologii bych se taky neopíral, to je zase jen další snaho o ovládnutí jiných.

1 0
možnosti

Hlavní problém taky je, že nedokážeme zajistit, aby člověk dlouhodobě přežil ve vesmíru bez gravitace. Stačí si přečíst, jaké problémy mají už po nějaké krátké době na oběžné dráze (a třeba o kolik cm vyrostou za pár měsíců). Naprosto souhlasím, že v tomto tisíciletí to nebude.

0 0
možnosti
MZ

Dobrý článek:-) ....Asi jako ten,že v roce 2010 bude Virgin vozit turisty do kosmu:-) ....rok 2014 a zatím nic.A to je proti letům k jiným planetám jako hodit vlaštovkou.

2 0
možnosti
JK

Isté je len jedno - nakoniec to bude všetko úplne inak. A o 100 rokov sa ľudia budú usmievať nad tým, ako si ľudia v roku 2014 predstavovali kolonizáciu planét. 

Aké to bude? Ťažko povedať. Teoreticky sa dá cestovať aj nadsvetelnou rýchlosťou. Rýchlosť svetla sa totiž viaže len na svetlo, netýka sa priestoru. Priestor sa šíri možno nekonečnou rýchlosťou. Fyzika pripúšťa také riešenie, že cestovateľ vlastne zostane stáť na mieste a pohybovať sa nadsvetelnou rýchlosťou bude priestor okolo neho. Je to ťažké a absurdné si predstaviť, ale pred 100 rokmi bola kvantová fyzika ešte absurdnejšia - vôbec totiž neexistovala.

Zaujímavá aj tzv. kvantové previazanie častíc. Ak sú dve častice vzájomne previazané, môžu byť od seba vzdialené milióny svetelných rokov, ale zmena u jednej sa okamžite prejaví aj u druhej. To je u fyzikov všeobecne známy fakt. ale na praktické využitie tohto poznatku si ešte musíme počkať. Na nejakého Einsteina 21. storočia.:-)

3 0
možnosti
PZ

Tam by vám vznikal velký problém, v první řadě byste rozbil vše okolo, protože sílu nesou částice, tyto částice se pohybují rychlostí světla. Tedy, pokud byste hýbal prostorem, tak se tento prostor okamžitě rozpadne. Když jsem to poprvé viděl kdysi dávno v seriálu Futurama, také se mi ta myšlenka líbila, ale bohužel...

Další problém by samozřejmě bylo dilatace prostoru při přesunu takového množství hmoty takovou rychlostí, tedy, jednoduše řečeno, dost možná byste tak umožnil cestování časem.

Pokud jde o kvantové provázání (quantum entanglement), tak to se dá použít například na přenos informací, tedy například za účelem teleportace, což už opět mnoho Sci-Fi používá. Proč tam pomalu cestovat s lineárním nárůstem  doby, když se mohu teleportovat konstantní za čas...

0 0
možnosti
FN

Odhlédněme od faktu, že generační lodě letící kamkoliv jsou absolutní nesmysl jak po stránce technické tak po stránce "lidské". Když už by technika fungovala stovky let a posádka by se navzájem nepozabíjela, co by taková výprava řešila ???

1 0
možnosti
Foto

Třeba by se mohli těšit na setkání s lidmi, kteří sice na dotyčnou vzdálenou planetu vyrazí mnohem později, ale díky lepší technice tam budou dřív?

3 0
možnosti
VP

O tom, jak taková cesta dopadne, hovoří populární naučně-vzdělávací seriál "Červený trpaslík". :-)

5 0
možnosti
JM

Generační lodě nejsou ani potřeba.

za prvé vezmemeli v potaz jak rychle se vyvíjí technologije a celkově nepředvídatelnost vyvoje klidně se může stát že do konce století budememít nadsvětelný pohon.

Lze postavit mnohem levnější loď která poveze lidské vědomí uložené v počítači a vorky DNA a terpve po příletu vytvořit lidi. Takováhle loď může cestovat tisíce let a naštívit mnoho planet, než vybere tu na které by mohli lidi žít. A jako bunus lidé kteří poskytnou vědomí a DNA mohou v klidu dožít na zemi.:-)

1 0
možnosti
RM

vozit dna a matrici rozumu po vesmíru taxíkem jaksi postrádá smysl toho, proč by se to mělo celé konat.

1 0
možnosti
VK

Mno - jen zločinec by odsoudil své děti k celoživotnímu letu vesmírem bez šance na vlastní rozhodnutí!

2 0
možnosti
TJ

Asi tak, ve třetí až čtvrté generaci by ty děti ani nevěděly proč tam jsou. Narodíš se na lodi uprostřed vesmíru a zemřeš uprostřed vesmíru to je tvůj tvůj úděl. Myslím, že taková cesta je bez Kriospánku naprosto nereálná.

1 0
možnosti
JM

Ten to článek na mě působi dojmem že ho napsali někdy v devadesátých letech a dnes tam přidali jen správu o sondě s Iontovím pohonem a reklamů na film:-)

0 1
možnosti