Diskuze

Konec války nebyl koncem umírání. Šest krvavých teček za druhou světovou

Na pozadí posledních válečných dnů se odehrálo množství více či méně známých krvavých příběhů. Vybrali jsme šest z nich. V hlavních rolích se objevují politici, vojáci i umělci.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MK

Myslím, že bychom se asi chovali stejně, někdo hůř a někdo o něco lépe, ale prošlo to celou Evropou stejně, nikde to nebylo jiné, jen tam, kde nepřišli s Němci přímo do styku.

0 0
možnosti
KD

K70a40r59e81l 24D61r59d11a

13. 5. 2014 7:44

Nesouhlasím s poválečným lynčem omlouvaným odkazy na válečná utrpení. Nebyli jste pánové na vojně? Šikanovali jste bažanty? Co si vzpomínám, nepotkal jsem moc pánů s charakterem, kteří by se šikaně vyhnuli. A motivací rozhodně nebyla předchozí zkušenost "utrpení bažanta". Bylo to o zneužití moci nad druhým. Takže motorem jakéhokoliv lynče je moc svěřená do ruky zpravidla spodině.

  To podle mě platí na vojnu v 80. - 90. letech i na poválečný lynč českých Němců a kolaborantů. Omluvy takového chování nějakou tou "spravedlivou odplatou" jsou jen výmluvy vhodné do učebnic historie vítězů pro školní dítka. 

  Ostatně, hodně se lze přiučit z ovlivňování chování ruských vojáků. Lynč, organizované rabování, popravy, znásilňování... do toho "školení mužstva o slušném chování" a popravy za nekázeň. Češi na tom byli stejně.

2 0
možnosti
KD

K53a22r66e38l 74D23r25d14a

13. 5. 2014 7:50

Běžel včera v TV Občanský průkaz. Ten záchvat bráchy, co přišel na okamžik z vojny. Zcela přesné! Blbost, agrese, nekontrolovatelný vztek. Zelený mozek na pochodu. O tom byla vojna. A s takto pozměněným chováním a realitou dostanete pravomoc tepat bažanty. Nepřežijí do rána. :-)

1 0
možnosti
Foto

Není se čemu divit. Válka si nevybírá. Společnost po ní se jen těžce zotavuje. Mimochodem i sám Konrád Henlein při formování své strany před válkou vzkazoval: "Když se kácí les, létají třísky."

0 0
možnosti
KD

K92a60r69e36l 60D57r93d14a

12. 5. 2014 7:57

Běžel v TV fiktivní dokument, jak se Československo vojensky brání Německé říši a postupně prohrává až padne. Zmiňovali tam hrdinskou roli generála Luži. Pro fandy válčení, pěkné.

  Generál byl za protektorátu v ilegalitě. Vydal rozkazy čs. armádním důstojníkům pro situaci konce války, kdy za neúčast na povstání a odboji vyhrožoval vojenským soudem. Vydal pokyn, že čs. důstojníci se musí případnému zatčení okupanty bránit se zbraní v ruce. A to za situace, kdy čs. armáda stála fakticky po boku Wehrmachtu v Itálii.

  Generála náhodně zastřelili čeští četníci při kontrole a následné přestřelce. Následovala poprava přítomných českých četníků odbojem. Odboj si uvědomil "kolaboraci" českých četníků a v rámci přípravy povstání konce války rozhodl o opatření jak pacifikovat "přehnanou" aktivitu českého četnictva. Na konci války proto následovala série přepadů četnických stanic a odstrašující střílení českých četníků.

  Jen mi přijde, že skutečně nic není černobílé. Připomíná to spíš pravidlo být ve špatnou dobu na špatném místě. A pokud jde o legionáře, odboj, gardy... docela odvaha brát spravedlnost do svých rukou a rozhodovat o vině druhých bez soudu a důkazů. Bylo by fajn, pokud by "krvavé tečky" vyznívaly jako apel proti svévolnému lynči s důrazem na potřebu právního státu za všech okolností. Chránilo by nás to všechny před budoucími revolucionáři. ;-)

0 0
možnosti
JH

Likvidace četníků ze stanice mající na svědomí generála Lužu a jeho pobočníka je známá věc. Ale které další stanice měly být přepadeny za účelem odstrašujícího střílení českých četníků?

Fakt se mi to nezdá, neslyšel jsem o dalších případech, už jen proto, že četnictvo rozhodně nebylo sbor kolaborantů. Byli tam lidé "loyální, neutrální, ale také spolupracovníci odboje.

Tou čs. armádou myslíte vládní vojsko, které bylo z obav před povstáním převeleno do Itálie, kde ho ovšem za pár týdnů museli Němci odzbrojit, protože stovky jeho příslušníků už stačily mezitím přejít k partyzánům?

0 0
možnosti
LV

L26á97ď49a 83V94r49a68n12ý

11. 5. 2014 13:47

Nic není černobílé. V mé vesnici měl vilu vinárník z města. V té vile měl vinný sklípek. Když Němci přijeli na kontrolu dodávek a chlívků, tak vzal Němce do svého sklípku. Oni pak už do vesnice nešli. Tím byla vesnice značně chráněna a lidé měli na černo hospodářská zvířata.

Po válce ho dav začal linčovat. Naštěstí se našlo dost lidí, který přiběhli mu na pomoc. Zuby mu už ale nenarostli.

Pak se zjistilo, že dav vedl člověk co měl u toho vinárníka obrovské dluhy, sebral pár ožralů a šlo se na věc. Navíc dva z těch ožralů byli později odsouzeni za kolaboraci s Němci.

16 0
možnosti
VR

Je strašné, co dokáže anonymní dav. Ale je smutné, že neustále ukazujete na dav PO druhé světové válce. Myslím, že by se dalo najít bezpočet jiných případů PŘED touto válkou. Přesněji myslím šarvátky před okupací Sudet a po něm. To je také naše historie, tak proč se o ní nemluví?

2 0
možnosti
VC

V13a53s40i95l 63C10e25r16a47l

11. 5. 2014 10:17

,,Co byste chtěli po lidech, kteří během války tolik zkusili? Měli s Němci hrát fér, když oni se tak nechovali? "

1 0
možnosti
AV

Za všechno mohou fašisti a Hitler.

1 0
možnosti
Foto

V článku se popisuje lynčování známých představitelů okupace, tehdy německé. 6 roků okupace nestačilo změnit Čechy. Jinak to bylo po 40 letech okupace ruské, ani velezrádcům, signatářům zvacího dopisu do Moskvy se nic nestalo. Třeba Italové by je pověsili jako Mussoliniho za přirození.

Ale i těsně po II. světové umírali odpůrci nacismu. Vězni, propuštění z koncentráků, byli na své, mnohdy ještě pěší,  cestě domů vražděni ještě třeba bavorskými sedláky, kteří se jich báli. O tom se ale zatím v literatuře nic nedozvíte.

9 0
možnosti
AW

Prazaky  byl cechum cert dluzny:-/

0 8
možnosti
JD

Čechům čert a říše zla hlavně škodí ruskými kolaboranty. Viďte. :-)

0 1
možnosti