Diskuze

Fotoaparát poznáte podle šumu. Může být jako otisk prstu, tvrdí studie

Jedinečný jako otisk prstu by mohl podle výzkumníků být šum, který vytváří fotoaparát. Snímky tak mohou prozradit, na jakém konkrétním fotoaparátu byly pořízeny, ať je schovaný v mobilu, nebo je to zrcadlovka, a obrázky byly nahrány třeba na Facebook. Zatím se úspěšnost této metody pohybuje v řádech desítek procent.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řešení se nabízí samo: Poznat "podpis" svého čipu. Při editaci provést "součet" fotografie a negativu podpisu. Má to dvě výhody: Zbavíte se šumu a to nejkvalitnější mysllitelnou metodou. Druhá: Foto bude anonymní.

0 0
možnosti

Šum jde do fotky přidat i odstranit. Tak nevím...

0 0
možnosti

J51a41n 58N56o72v28á36k

18. 6. 2014 12:49

no nevím na online službách jsou už fotky většinou zmenšené, zkomprimované, a upravené. Už nemají skoro nic slolečného s origiální fotkou. A navíc moc nevěřím tomu, že by byl šumový vzor unikátní pro každý foťák jednotlivý.

0 0
možnosti
Foto

Šum fotky se skládá z více složek.

Ta první závisí na přesnosti výroby čipu, nestejné fotodiody a další obvody způsobují vznik nestejné úrovně výstupního napětí při stejném osvitu = šum. Otázkou je, nakolik je dán náhodnými fluktuacemi při výrobě a nakolik například přesností osvitových masek - může se klidně stát, že základní šum čipu bude víceméně stejný z čipu ze stejného místa různých waferů.

Další složkou je tepelná závislost citlivosti fotodiod, zvýrazněná ohřevem čipu při používání. Tento šum je víceméně stejný při stejném stupni zahřátí, jen se postupně pomalu zhoršuje používáním čipu. Delší expozice znamená delší zahřátí a zesílení této složky šumu. Jeho extrémním výstupem jsou tzv. hotpixely.

Další druhy šumu už jsou náhodné, jde o tepelný a indukovaný šum z externího rušení, vzniklý v různých místech datové cesty, počínaje obvody na snímači a konče obvody A/D převodníku.

Obecně lze říci, že značná část šumu výsledné fotky je víceméně stále stejná při stejném ISO a při stejném zahřátí čipu (závisí na snímacích časech a okolní teplotě) a tyto složky šumu při změně zesílení (ISO) nebo teploty sice mění svoji intenzitu, ale zachovávají stejný nebo velmi podobný základní vzor.

Jak velká je ta část v poměru k celkovému šumu, závisí na mnoha okolnostech, počínaje kvalitou návrhu všech obvodů a konče podmínkami fotografování

0 0
možnosti

Aha, takže pod bohulibou záminkou se bude tvořit další databáze komplementující uživatele a jeho fotoaparát pro budoucí páchání dobra. Úžasné..

0 0
možnosti

To dřív někdo přijde s tím, že u každé digitální fotky bude zašifrováno výrobní číslo foťáku.... dost bych se divil, kdyby to už dávno nebylo.

0 0
možnosti

J81a15n 40J92e83ž32e56k

18. 6. 2014 10:46

> U každého z uživatelů byly požity snímky...

Mňam.

0 0
možnosti
Foto

D95a17n 32R87u56b44í36n

18. 6. 2014 10:15

Ten Canon podle testů ISO je tedy pěkný šunt. R^

0 0
možnosti

Taky je mu dobrych 8 let, nevim proc tam slouzi jako priklad.

0 0
možnosti

Dobrá ptákovina.

Pracuje se s takovým množstvým proměnných, že výsledek naprosto nelze brát vážně.

Zase si někdo udělal výzkumný grant na nesmysl. :-/

0 0
možnosti

Vzhledem k odšumovacím algoritmům, ztrátové JPEG kompresi a mnohdy i dodatečné úpravě snímku v editoru, nelze z obrázku rekonstruovat dostatečné množství šumu ukazující na to, že 2 obrázky zbavené EXIF metadat mohou být z toho samého foťáku, leda by ten foťák měl vyloženě shitový snímač plný vadných (sub)pixelů a fotilo se v noci s dlouhým expozičním časem.

1 0
možnosti

Jinak statický šum a třeba i bokeh se dají kompenzovat maskou (vyfotí se středně šedá a vzniklé deviace mohou právě posloužit jako maska), stejně tak grafické editory mohou mít nástroj na eliminaci chromatické aberace.

0 0
možnosti

Mě něco podobného napadlo u scanneru, tam to je rozložení nečistot. Nedivil bych se, pokud by dostatečně paranoidní lidé už nyní přes to házeli nějaký blur filter.

3 0
možnosti