Diskuze

EU mění předpisy. „Omylem“ schválila modifikovanou kukuřici

V Evropské unii budou platit nová pravidla pro pěstování geneticky modifikovaných (GMO) plodin. Jejich pěstování musí schválit Brusel, jednotlivé státy však mohou povolenou plodinu na svém území zakázat. Důkazy k tomu nejsou zapotřebí, stačí politické rozhodnutí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
SD

To je zajímavé! Není to ani deset let, co stejný pan Petr publikovar v Respektu svůj text, v kterém informuje o množství modifikovaných vodních živočichů kteří přišli do styku s vodou z polí hnojených gmo. A náhle - když se politická situace nachýlila a Dnes patří jednomu z největších znečišťovatelů půdy, díky kterému máme sinici v Máchově jezeře, ve Vranově i v Orlické přehradě, tak náhle tam ještě potřebujeme mít pulce s dvěma hlavama a žáby bez žáber. Pan Petr by měl být alespoň natolik objektivní "vědec" aby připustil, že každý si ve svých studiích vypočítá co chce a pokud on zrovna pobírá plat od příznivců GMO, je třeba se smířit s tím, že dotace, které pobírá, jsou ze stejné kapsy u stejných kalhot, na které jako ratlík štěká. Pokud čtenář neví, tak stále česká republika patří k zemím s největším výskytem rakoviny tlustého střeva. Kde jsou ti všemocní vědci, kteří zachrání za miliardy investované do výzkumu člověka s vývodem stolice do pytlíku vedle postele? Mortalita je stále stejná, navzdory miliardám investovaných do výzkumů podobných vědců, kteří svým jménem zaštítí cokoli. I to, že jíme kuřata, která jsou plná gmo krmiva. Proč? V druhém příspěvku Cituji jiného vědce, jiného zeměděleského inženýra, ing. Vacka, http://www.izephy.cz "

0 1
možnosti
EV

Vskutku by mě zajímalo kdo autora za tuhle propagandu platí. Nebo tomu opravdu věří? To by byl ještě smutnější případ.

Mimochodem, když je to tak neškodné, proč se výrobci tak strašně brání povinnosti označovat ty svoje GMO sra*ky.

1 1
možnosti
JK

tak to zrovna moc argument neni, vyrobci je neradi oznacuji, protoze spotrebitel to nechce kupovat.

2 0
možnosti
JK

Ad bramborová krize v Irsku: brambory se sem přivezly z Ameriky. Byly brambory někdy napadeny v takové míře v Americe?

Ad pšenice v Africe: napadá tato houba také pšenici u nás v Evropě? Je to přirozené pěstovat v Africe zrovna pšenici, tedy vyskytuje se tam přirozeně nebo byla nějáká její skvělá-výnosná-odolná odrůda dovezena?

0 0
možnosti
JK

Docela by mě zajímalo, jak na tom jsou evropane s populací. Už několikrát jsem slyšel, že bílí Evropané, vymírají. Přistěhovalci se množí a množí. Tak naco GMO? Aby se mohli nepřírozeně množit dál, protože je pořád někdo krmí a krmí? Druhá věc je, jak se v článku píše, že 40% nějakých potravin pro zvířata se musí dovážet. Jakto, že není EU samostatná? V ČR si taky dovážíme potraviny a často nekvalitní a zároveň je tu velká nezaměstnanost - tak proč stát nepodpoří zemědělství, když tím sníží nezaměstnanost a potravinovou závislost ČR? Navíc je to lidská činost od nepaměti.

0 0
možnosti

Pročetl jsem si diskuzi a mnozí poukazují na to, že používání GMO bude znamenat pro firmu Montanto zisk z patentů. Nuže, vězte, že EU chystá něco podobného a Montsanto k tomu nepotřebuje: připravuje se směrnice, podle níž by zemědělci mohli používat pouze certifikované osivo, přičemž certifikaci bude provádět pouze několik vybraných firem, které tak získají určitý monopol. Takže už žádné nechání si části úrody - pěkně nakoupit certifikované osivo. GMO k tomu vůbec nejsou potřeba.

1 0
možnosti
JK

Potraviny sú také lacné ako nikdy v histórii. Vyspelé štáty netrpia nedostatkom potravy, ale naopak ich prebytkom. Tak preboha načo ísť do rizika GMO? 

Tým, čo hovoria, že GMO je v podstate to isté ako klasické kríženie plodín, by som povedal asi toto: pri GMO je možné prírodu znásilniť a vytvoriť takú DNA, ktorú by príroda nikdy nedovolila. Je to podobné, ako keď príroda nikdy nedovolí skrížiť šimpanza a človeka. Ale na úrovni génovej manipulácia to nebude problém...

1 4
možnosti
PO

Přesně tak. Je to jako když ve scifi někdo cestuje zpět do pravěku a zašlápne tam nějakou mouchu - důsledky nemůžete dostatečně odpovědně předvídat.

0 3
možnosti
AG

Pan autor zminuje hladomory. Respektive strasi (!) , umreme hlady bez gmo. Ale co kdyz gmo kontaminuje jednu plodinu po cele planete. Nasledne se zjisti, ze obavy byli na miste a ze tato gmo rostlina lidskemu zdravi skodi a to natolik, ze jist ji znamena postih pro budouci generace (napr. sterilita v x-te generaci, autoimunitni nemoci, rakovina). Co s touto komoditou bude nasledne? Kdo ji bude konzumovat?

0 6
možnosti
FE

Na geneticky modifikovaných potravinách není nic špatného. Necpe se do nich tolik chemie. Jsou zdravé.

11 3
možnosti
JM

J95a39n 90M80o58h63y90l75a

23. 6. 2014 18:17

Tak zdravé jsou i ty "normální", ale tyhle se lépe pěstují.

3 0
možnosti
PHH

Ještě mám jednu poznámku. Proč se více nepropaguje a nepodporuje biologická ochrana, která je mnohem starší, levnější a propracovanější než celý ten cikus kolem GMO? Tady je například odkaz na přirozené parazity "škůdců", kteří se dají pěstovat a prodávat: http://rl.zf.jcu.cz/docs/ruzne/ruz-MOR-P4b-799e3c51d0.pdf. Asi proto, že z toho neplynou tak tučné zisky a že to není tak efektní.

1 2
možnosti
MK

Proč by se to mělo propagovat nebo podporovat, jestli to chcete prodávat tak si to propagujte sám přeci ne?

5 0
možnosti
PHH

Tak já nevím z jakých zdrojů onen pisatel čerpá svoje podklady, ale zatím nejrozšířenější odrůdy GMO (řepka, sója, pšenice) vyžadují velké množství herbicidů a pesticidů obecně. Jejich produkce a aplikace významně stoupá i s aplikací chybné strategie (plodiny potřebují herbicid, aby měly vyšší výnosy). Pokud GMO plodiny nebudou nepotřebovat žádné pesticidy, pak tomu tleskám, ale zatím romě několika málo příspěvků jsem se nesetkal s Bio produkcí GMO. Přikládám například manuál použítí nejběžnějšího herbicidu glyfosfát- Roundup, který se aplikuje i při pěstování GMO plodin přímo na rostliny, které jsou vůči herbicidu odolné, stejně tak jako na plodiny, kde je potřeba urychlit dozrávání (běžná pšenice před sklizní) http://www.agromanual.cz/cz/pripravky/herbicidy/herbicid/mon-79632.html. Rozhodnutí Bulharska ochránit včelstva prohibicí aplikace nežádoucích herbicidů je velmi prozíravé. Existují i biologické způsoby ochrany plodin.

1 1
možnosti
AK

A28l20e62x 40K76o59u87b60a

23. 6. 2014 15:52

Pleteme si pojmy... herbicid působí proti rostlinám, pesticid proti živočichům...

Zrovna glykofosfát je celkem neškodnej, přirozeně se rozkládá...pesticidy ze svýho principu vadí živočichům (včetně nás) podstatně víc :-P

3 1
možnosti