Diskuze

Bez kadmia. Výroba tenkých solární článků může být ekologičtější

Typ solárních panelů s nejvyšším obsahem nebezpečných látek se díky jednoduchému objevu mohl stát podstatě ekologičtějším. Nebezpečnou sůl používanou při výrobě by mohla nahradit látka používaná i v potravinářství.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
RH

"Te" není tellurid, ale tellur.

2 0
možnosti
MV

To co ten novinář napsal o slunečních článcích z CdTe je naprostá pitomost.

Kdyby se zeptal odborníků, například z MFF UK, tak by nemohl zvolit takový nesmyslný titulek a psát nesmysly.

Chlorid kademnatý resp nově navržený chlorid hořečnatý vůbec nemění chemické složení článku, je používán jen jako prostředek na zvětšení a pasivaci zrn této polykrystalické látky, čímž se dosáhne podstatného zvýšení účinnosti článku.

Jen pro výrobní závod a jeho zaměstnance je nová technologie výhodnější (žíhání v parách CdCl2 je větší svinstvo než použití chloridu hořčíku). Ale výsledný panel je stejně (ne)bezpečný (nebezpečný není, je dokonale zapouzdřen, jen v případě požáru může být nebezpečný resp při rozbití a vyhození na skládku-ale to platí o jakékoliv věci obsahující kadmium), V Japonsku jsou tyto panely zakázány instalovat.

Naopak zcela převažující křemíkové panely jsou naprosto bezpečné a z výjimkou plastové folie uvnitř i na 100% a se ziskem recyklovatelné.

To co napsal autor o novém typu článků se strukturou perovskitu je OK, tam nahrazení olova cínem bylo nedávno úspěšně realizováno. Jinak největší záhadou pro mne je to, že taková publikace byla uveřejněna v Nature, někdo z autorů tam musí mít konexe.....

2 0
možnosti
JK

To bylo hysterie kvůli posypové soli - MgCl. A najednou se dozvíme, že se normálně používá při výrobě potravin a v některých je zcela běžně obsažena...

0 0
možnosti
BM

Te je telur.

Teluridy jsou sloučeniny teluru (analogie sulfidů, selenidů).!

2 0
možnosti
MH

Takových článků už bylo od vzniku solárních panelů. Ale pořád se vyrábějí, tak jak se vyrábějí.

1 0
možnosti
AK

Nízká účinnost je problém tam kde není rpostor zadarmo, včetně řady střech.. Inu nevím, ale logika mi naopak říká, že prostor střechy je už jaksi využit onou střechou a budovou pod ní, čili jakékoliv další využití je už jen bonus. A krom toho 13% a 15% není zas takový rozdíl.

0 0
možnosti
PS

Zvýšením účinnosti ze 13% na 15% zvýším výkon o 15% - to zas tak úplně málo není.

1 0
možnosti
Foto

" obsah toxických látek je u fotovoltaiky spíše okrajový problém" - problémem to začne být, až majitelé solárních elektráren zmizí a nechají na státu, aby je ekologicky zlikvidoval.

11 0
možnosti
JZ

J85i80ř24í 73Z69ý96k75a

27. 6. 2014 9:03

většina zdejších elektráren je poskládána z křemíkových panelů. A ty žádné jedy neobsahují.

Ty jedovaté tenkovrstvé se zde prakticky vůbec nepoužívají, protože na dosažení stejného výkonu potřebují cirka 1,5x větší plochu. A "plocha" není v EU zadarmo, dokonce ani zalevno, jako je tomu v USA nebo Číně.

1 0
možnosti
JD

NECHÁPU.Ekologické solární panely obsuhují jedy?Tak proč nám soudruzi z Bruselu zakázali rtuťové lékařské teploměry?

7 2
možnosti
Foto

Protoze solarni panel si do zadnice nestrcis :-P

5 3
možnosti