Diskuze

Rozhovor: Čekat řešení našich problémů od techniky je infantilní

Neměli bychom Němcům vyčítat, že utrácejí za fotovoltaiku, bez ní by se peníze utratily za něco jiného, říká v Kanadě žijící český vědec Václav Smil. Ale také bychom neměli udělat stejnou chybu jako Němci a očekávat, že nová technologie nabídne jednoduchá řešení obtížných problémů.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Pan profesor Smil má konzervativní pohled na energetiku, podložený řadou statistických ůdajů, kterým důvěřuji. Z osobní zkušenosti si však myslím že nástup Energiewende v Německu bude rychlejší.

 1) vsadím se že kdyby pan profesor se díval vždy jen na 5 nejvyspělejších ekonomik v té dané době, tak by viděl že nástup uhlí, ropy  a pak zemního plynu byl u nich rychlejší

2) totéž asi platí když oddělíme výrobu (spotřebu) elektřiny od celkové spotřeby energie

Argument pro to, že Energiewende v Německu uspěje rychleji než za 60 let (myslím spolu s Němci či prof. Jacobsonem v USA že to může být už do roku 2050) je i to

že technologie polovodičového průmyslu se vyvíjejí mnohem rychleji (viz osobní počítače , nyní i fotovoltaika), než staré technologie obrovských industriálních staveb (tepelné elektrárny resp tepelné elekrárny s jaderným palivem)

Co se týče dotaci do všech technologií, ať již přímých či nepřímých, tak má prof. Smil naprostou pravdu. Tragedie naší národní energetické koncepce je v tom, že se tváří jakoby žádná Energiewende u našeho největšího souseda a obchodního partnera neprobíhala, převažuje názor t zv expertů- počkejte ještě 20 let zda se to Němcům povede ( a my si zatím pojedeme postaru, až do pense)

0 0
možnosti

J16a68n 70N46o31v23á40k

23. 7. 2014 19:06

Je holt rozdíl zvyšovat produktivitu práce, když ve fabrice děláte miliónové série, a když "stavíte katedrálu".

1 0
možnosti