Diskuze

Vyléčí se 185 milionů lidí ze žloutenky? Léky zabírají, ale jsou drahé

Pokud nezlevní nové léky proti žloutence typu C, jedna z největších světových epidemií bude řádit nerušeně dál. Nové přípravky dokáží nemoc porazit už za 12 týdnů a zabírají až u 90 % nakažených. Ale doslova za vysokou cenu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Na jednu stranu prodejní cena léků musí pokrýt i náklady na ty, které se do prodeje nedostaly. Jen 1 z 10.000 látek projde všemi fázemi testování a je schválena jako lék (zdroj: biostrategics.wordpress.com/2011/06/27/clinical-trial-probability-of-success-just-how-probable-is-a-great-outcome/)

Takže chápu, že výrobce chce za lék víc než pouhé výrobní náklady. Musí pokrýt náklady na neúspěšný vývoj a přiměřený zisk.

Na druhou stranu patentové právo (což je umělý právní konstrukt, žádný "volný trh") je dnes mimo realitu 21. století. Neexistuje žádný empirický důkaz, že patenty pozitivně motivují inovace (zdroj: research.stlouisfed.org/wp/2012/2012-035.pdf)

Naopak podle některých prací je efekt patentů dokonce negativní (pro nedostatek místa uvedu jen 1 zdroj: http://www.elisanet.fi/takalo/research/papers/Takalo_Kanniainen_IJIO00.pdf) Patenty trvají nepřiměřeně dlouho (20 let je v dnešní světě příliš dlouhá doba). Během této doby umožňují svým držitelům realizovat monopolní zisk bez jakéhokoli omezení, což je naopak v přímém rozporu s "volným trhem" a "kapitalismem" obecně.

0 0
možnosti

B64e60n 72P30a98v17k94a

2. 8. 2014 20:21

Jenom hodím do pléna: Soposbuvir vyvinul 

Pharmasset. Jeho akcie od roku 2008 +... tisíce procent. A akcionáři chtějí papat.:-P

0 0
možnosti

Nejsem z oboru, ale pokud vím, s antibiotiky je to složitější. Je jistě pravda, že antibiotika jsou méně zisková než jiné kategorie léků, ale to neznamená, že se farmaceutické firmy nesnažily. Jenže vyvinout nová antibiotika je zatraceně těžké, a to i když je přečtený genom příslušných bakterií. Zabít bakterii není zas až tak složité, to těžké je zabít bakterii a neublížit pacientovi. Viz vynikající článek Dereka Lowea: http://goo.gl/cWyajB

2 0
možnosti

Zde je to o to horší, že jde o viry. Virus, jakmile se jednou usídlí v buňce, je skoro nezranitelný.

0 0
možnosti

Ac normalne pane doktora Petra beru, tak cast clanku mi prijde hodne tendencni. Ano, je mozne, ze naklady na VYROBU leku jsou 100 dolaru, ale taky se musi zaplatit VYVOJ A VYZKUM. Naklady na V&V noveho leku (jednoho!) se nyni pohybuji mezi 5 az 15 MILIARDAMI dolaru. A cele si to plati farmaceuticka firma sama.

4 0
možnosti

A na jeden skutečně vynalezený lék připadá několik (několik desítek) případů, kdy se rok či dva zkoumá látka, která by mohla mít slibné účinky, ale nezjistí se nic, takže je výzkum přerušen.

3 0
možnosti

Jakákoliv epidemie ani války zatím nemohou zabránit v extrémním růstu obyvatelstva zejména pak v rozvojovém světě a nesmírném tlaku

na přírodní zdroje v těchto zemích a tlaku na vyspělý svět min. přes imigraci.

Dneska téměř každý černoch ví, že existuje Evropa, Amerika a má nesmírnou touhu dostat se tam, kde pečené husy či koláče samy padají do úst a má pak snahu vybrakovat sociální systém těch "bohatých" zemí.

3 1
možnosti

Sláva jednoduchosti!

Proč se zabývat skutečným světem a skutečnými složitými problémy, jako je třeba financování léčby proti hep. C, když si můžeme vystačit s jednoduchými rasově zabarvené argumenty, které všechno vysvětlí a vyřeší v jednom odstavci? (A navíc mají tu velkou výhodu, že se dají napsat pod téměř jakýkoliv článek, byť s ním nemají žádnou přímou souvislost, že?)

Proč vlastně Jaroslav Petr ten článek psal, když jste to tak pregnantně shrnul?

3 0
možnosti

Léky za 10 - 300 dolarů ... ale léčba (?) těmito léky vyjde na 60-80 tisíc dolarů??? 8-o8-o8-o8-o8-o ... Jen za to, že jim je lékař předepíše (dávkování je přece popsané v příbalové informaci)?!

1 3
možnosti

To mi připadá stejně přemrštěné jako cena za protipovodňový sypaný val v délce 750m ... materiál za pakatel, ale vybudování prý má stát 150 milionů Kč !!!!!!!!!! ...  Za co, proboha, za co???

2 0
možnosti

Chápu, že se musí zaplatit vývoj a studie, ale udělat z výrobních nákladů ve výši 200 $ cenu skoro 90.000 $, to mi přijde naprosto zcestné.

2 2
možnosti

No tak necháme umírat lidi...

Dle mého názoru jsou právě léky jednou z oblastí, kde by se měly využít dotace nebo přímo vývoj placený státem. Koneconců od toho stát je, aby řešil problémy, které soukromý sektor řešit nechce.

0 1
možnosti

Lidé umírali a zřejmě ještě dlouho umírat budou. Když budou státy masivně dotovat lék na jednu nemoc, tak zase přijde jiná a nakonec to ekonomicky položí všechny.

2 0
možnosti
Foto

Chtěli jste kapitalismus? Chtěli. Tak buďte ticho a plaťte.

4 7
možnosti

Vy buďte ticho. Za socialismu se platilo stejně.

2 5
možnosti

Cirhóza není z chlastu, ale ze žloutenky C (tedy, řekněme, v 90% případů, ale mechytejte mne za slovo jestli je to víc).

Starší generace (možná i já) dostali C jako dar od státu při očkování, ostatní ho chytli,... takže ano, C je hrozné, a proto na něj neděláme plošné testy (stejně jako bylo nedávno výrazně omezeno zeszování HIV) - víme že je populace promořená, ale nemáme peníze abychom je léčili, proto raději netestujeme (pokud to není naprosto nezbytné) ,a i pak je otázka jestli se to dotyčný dozví a bude léčen.

2 6
možnosti