Diskuze

Higgsův boson by mohl zničit svět, říká slavný fyzik. A je to pravda

Dostatečně velký urychlovač ve spojení s „božskou částicí“ by mohl vést ke zničení současného vesmíru, napsal v novém článku fyzik Stephen Hawking. Pro jeho kolegy to není nic nového, ale novináře samozřejmě zaujal.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
AL

A56d30a95m 32L93i22n79a25m

25. 9. 2014 23:40

Trochu přeceňujeme naše schopnosti.Ve vesmíru probíhají děje proti kterým jsou naše pokusy jen plácnutím dlaní do oceánu.m

0 1
možnosti

Jen namátkou ještě dva překlepy: "Takže se pojďme povídat, ... , že zprávou se neskrývá ... "

(podívat a za zprávou)

1 0
možnosti
VL

asi jim ještě nedošlo, že vesmír byl stvořen ;-D

2 2
možnosti
PI

P96e75t34r 50I14s82k79r89a

19. 9. 2014 12:04

došlo, ale nehodlají to příjmout. tedy někteří. 

Jak to řekl Bůh sv. Augustinovi na břehu moře: "Udělej patou jamku a přelej do ní to moře vedle sebe."

"Ale Pane, to není možné!"

"Stejně tak nemůžeš pochopit toto tajemství."

(jednalo se tehdy o trojjedinost, ale myslím, že sem to pasuje taky docela dobře)

1 4
možnosti
MD

To nechápu. To, že zákony jsou stejné všude a vždy, je přece jeden ze základních postulátů fyziky a vědy vůbec. :-/

Ve světě, kde si nemůžeme být jistí pravidly, nemá smysl nad čímkoliv bádat. To by taky mohl změnit tento zákon i sám sebe a mohl by působit i retroaktivně, proti kauzalitě…

0 1
možnosti
MS

Jenze je otazka, jestli ty skutecne fyzikalni zakony uz opravdu zname, nebo jeste ne. Napriklad Einsteinova teorie relativity zmenila Newtonovy zakony gravitace (sice nepatrne pri nizkych rychlostech, ale presto zmenila), a to i retroaktivne.

A Einsteinovy zakony relativity take mohou byt ne zcela presnou aproximaci ;-)

Takze si myslim, ze neni vylouceno, ze nekde plati nejake fyzikalni zakony uplne jine nez je Ensteinova teorie relativity, pouze nemusime znat skutecny fyzikalni zakon, ktery by vysvetloval oba tyto modely soucasne.

6 0
možnosti
MD

Nejznámější subatomární částice? Ale no tak…

1 1
možnosti
VP

Ále, Hawking je jen naštvanej že prohrál těch 100 babek.

3 0
možnosti
Foto

Když tak koukám ven, zánik světa tak jak ho známe, by mě mrzel. Hlavně ty mladé slečny v minisukních a bujné dekolty těch zralejších, to by mi chybělo... :-)

2 0
možnosti
TH

Včera jsem dokonce potkal velmi bujnou slečnu, tak dvacet let a tak dva metráky.

2 0
možnosti
WD

Před prvním výbuchem atomové bomby se mnoho vědců obávalo, že tímto výbuchem se spustí řetězová rekce v celé atmosféře a ta v podstatě vzplane. Měli to podložené velmi slušnými argumenty z pohledu tehdejší úrovně poznání. A nebyli to žádní druhořadí vědci.

Při zavádění železnice se zase někteří vědci obávali, že při pohybu rychlejším než 30 mil v hodině (rychlost si nepamatuju přesně) bude vysát vzduch z vagonů a cestující se udusí. Opět to vyargumentovali velmi dobře na úrovni tehdejšího poznání.

Stephena Hawkinga si velmi vážím, je to vynikající fyzik a velmi pomohl jak rozvoji fyziky, tak i její popularizaci. Přesto bych si dovolil nespoléhat na každou předpověď, kterou učiní. I velký vědec se může mýlit, což se stalo v historii mnohokrát. Možná má pravdu, ale panikařit zatím nebudu (a rozhodně ne bez ručníku).

10 0
možnosti
JH

J41i57ř50í 94H22o43r30á31k

16. 9. 2014 13:57

Nejsem slavný fyzik. Dovolím si tvrdit, že Higgsův boson v současné době nemá šanci zničit svět. Fyzici totiž ignorují některá fakta, která mají na očích ale kterým nevěnují pozornost resp. jsou pro ně natolik samozřejmá, že si neuvědomují co vidí.

0 4
možnosti
PM

... a proto nejste slavný fyzik.

5 0
možnosti

Nechci vypadat jako hnidopich, ale někde na začátku diskuze psal autor, že článek prý zkoukli dva fyzici. Copak ty dva pány vůbec nevzrušilo, že v článku se v elektronvoltech resp. gigaelektronvoltech (tedy v jednotkách příslušejících energii) uvádí prakticky jakákoli veličina, která autora napadla? Jednou v elektronvoltech uvádí VÝKON urychlovače, podruhé zase HMOTNOST Higgsova bosonu, vsjo ravnó. Když už, tak výkon ve wattech a hmotnost bosonu v GeV/c^2.

Má-li ovšem být těch 100 miliard gigaelektronvoltů minimální potřebná energie pro Higgsův boson, aby se "pořádně projevil", tak z toho vychází jedna zajímavá věc. Tato energie přepočtená na jouly činí 16 J (v klasické mechanice nic moc, ale na částici dost dobrý), a přesně toto je maximální povolená úsťová energie diabolky ze vzduchovky, aby člověk na tu vzduchovku nemusel mít zbrojní pas. Že by souvislost? :-)

7 0
možnosti
OU