Diskuze

Nebezpeční hledači pokladů. Amatérská archeologie očima profesionála

K archeologii v minulosti neodmyslitelně patřili amatéři. Právě oni vytvořili v druhé polovině 19. a na počátku 20. století základ sbírek v řadě muzeí. Archeologie se posléze stala věcí profesionálů a dnes je třeba propast mezi nimi a amatéry znovu překonat, píše archeolog Jan Mařík.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J10a85n 18K35o11c64i94á51n

13. 10. 2014 8:15

Tady v diskuzi se strašně adorují detektoráři kteří (jak jsem se dozvěděl) dělají tu správnou vědu zatímco archeologové sedí a nic nedělají nebo dokonce sabotují poznání tím, že tyto detektoráře šikanují. A) princip samotného detektořářství je totálně zhovadilí už jen z toho důvodu že se jedná o lidi co lezou na cizí pozemek (což v ČR zakázané není) , ale něco tam vykopou a seberou. - Pokud je to v pořádku tak předpokládám, že tedy můžu místním obhájcům detektorářů jít na zahradu a začít tam kopat díry. b) archeologie se nedá srovnávat s jinými vědami, protože po vykopání ta informace definitivně mizí (tzn. není možné (jako v exaktních vědách) provést znovu měření nebo experiment) c) archeologové často o těch lokalitách ví ale nekopou je úmyslně  - proč ty věci vykopávat? Už tam vydrželi stovky let a tak tam pár desítek let vydrží a v budoucnu možné přijdou výzkumníci z novou technologií a vybaveni více penězmi aby udělali potenciální výzkum lépe než nyní.

1 1
možnosti

Až bude stát vykupovat nálezy za jejich tržní hodnotu, tak se ztrácet nebudou. Jinak papa, co si najdu a vykopu, to si klidně někde prodám, nebo nechám.

Taže nakakat bl**ům se štětečkama co si hrajou na něco víc a jediný bohy co můžou něco najít a vytáhnout ze země. :-P

2 0
možnosti

Ano, jenom hlupak by dal svuj nalez nekomu, kdo ho zastrasuje a nemotivuje.

0 0
možnosti

Tento problem je nutno videt od zhora. Evropska archeologicka slechta opovrhuje amatery a ti se tomu prispusobili. kazdy si hraje na svem pisecku a archeologicke nalezy se ztraceji historii pred ocima. 

Zase je tu hloupy byrokrat, ktery si uzurpuje pravo byt vice slechetny archeologicke nalezy nalezat i kdyz je zaroven liny jit do terenu.

Realita je takova, ze hledaci pokladu radeji cenne zlate a stribrne artefakty pretavi, aby se vyhli problemum s byrokraty.

Kdyby byl stat vdecen tem tisicum hledacu pokladu a radne je odmenil, meli bychom celou zemi nadherne historicky zmapovanou a narod by byl na hledace pokladu pysny. Stale se nedokazeme prenest prez nase feudalni navyky, kdy prez lejstro a razitko nevidime cloveka, ktery poctive dre pro svou - nasi vec.

4 0
možnosti

Já nevím, ale to, že někdo najde nějaký šperk, prodá ho sběrateli a koupí si auto mi připadá nakonec lepší než když ho najde profesionál, přiřadí mu číslo a uloží ho do krabičky někam do sklepa, kde už nebude nikdy nikomu k prospěchu.

Chápu, že se ztrácejí cenné informace neodborným vyzvednutím a že hledač není schopen poznat, jestli nenašel něco historicky unikátního, ale právě tomu by se dalo předejít pouze tím, že hledače ubezpečíte o tom, že o svůj úlovek (resp. o jeho skutečnou cenu v penězích) nepřijde.

Takže hledání povolit pouze na licenci (jinak vysoké pokuty) a licenci udělit pouze po absolvování kurzu, kde se vysvětlí, co je smetí, k čemu je naopak třeba volat profíky a jak se označuje místo nálezu.

Prostě využít ty dobrovolníky stejně jako před 100 lety a nebrat jim jejich nálezy, jakkoli cenné, jsou-li takových už plné sbírky.

3 0
možnosti

U nás v muzeu by nález asi těžko skončil ve sklepě. Jistě by se stal součástí nové expozice. Tamní ředitelka by nedopustila, aby něco jen tak někde leželo bez užitku. Já osobně kurz nepotřebuji. V podstatě jsem jej absolvoval na přednáškách viz moje reportáže: http://mysticsmile.rajce.idnes.cz/Pohrbena_historie._Vyvoj_mecu_od_praveku_po_novovek._Muzeum_Boskovicka_20._brezna_2012./

http://mysticsmile.rajce.idnes.cz/Trilogie_prednasek_Pohrbena_historie._Detektory_a_archeologie_-_jak_pomoci_a_neublizit_13._3._2012/

http://mysticsmile.rajce.idnes.cz/Pohled_do_davne_historie_-_Keltove_na_nasem_uzemi._Muzeum_Boskovicka_6._brezna_2012/

Vím, jak se v archeologických lokalitách chovat a mám i vcelku slušné vybavení. Jenom času se nedostává :-(

1 0
možnosti

Přiznám se že mě mě obecně sběratelství nic neříká a už vůbec nechápu  potřebu někoho vlastnit nějaké archeologické nálezy.

Ještě vzhledem k lidské povaze umím pochopit motivaci finanční, když to někdo dělá prostě na kšeft...to neznamená že s tím souhlasím jen že chápu jejich motivaci.

ale už prostě nemám pochopení pro někoho komu jen dělá dobře že má doma sbírku starých spon hřebíků a podkov.

Ale je fakt, že pro sběratelství obecně nemám moc pochopení, i když jde o sběratelství věcí, které vlastnit můžete bez porušování zákona.

U těch motivovaných financemi je problém v tom, že odměny za nález jsou u nás směšné, tak že chápu, že lákadlo prodat to na černém trhu je pro ty, co na to mají náturu prostě moc velké lákadlo.

1 0
možnosti

Dobrý den, já mám detektory kovů dva. K tomu GPS navigace, fotoaparáty, kamery, dva drony na průzkum terénu zhora. Ale málo příležitostí. Většinu času vše leží ladem. Zatím jsem toho moc nenašel. Za zmínku snad stojí štítové knoflíky někdy z 15. století a podkovy z 13. století. Spolupracuji s muzeem, mám přátele mezi vysokoškolsky vzdělanými archeology (osobně ovšem, ne na fcb) a dobře vím, jak se má v případě nálezu postupovat, jak místo správně zmapovat a zdokumentovat. Chtělo by to ovšem partu lidí, jeden toho moc neudělá. Nejvíce se nalézají ručně kované hřebíky. Těch je všude plno. Podle mě nejsou detektoráři škodná. Tedy pokud to nedělají jen na kšeft.

9 0
možnosti

J43a71n 93P53e35r68n94i49k

9. 10. 2014 8:29

No hlavně činnost detektorářů je protizákonná, jak nám bylo vysvětleno na sobotní archeologické procházce vedené profesionálním archeologem. Ale dle mého soudu pokud to někdo najde, aspoň je to uchováno a nezničí se to. Tzn. lepší vrabec v hrsti než holub na střeše.

0 3
možnosti