Diskuze

Nenápadně přišel věk genetiky. Budeme dělat „selekci“ nenarozených?

Zásadní změny v genetické technologii až nečekaně rychle mění některé části medicíny. Co všechno můžeme zjistit z genomu svých dětí ihned po narození a dokonce ještě před ním? A máme to chtít vědět? Otázky jsou jednoduché, problematika ale složitější, než se může zdát.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

K81a92r10e29l 93U66r84b23a37n

26. 11. 2014 16:10

To bude super. Vyberu si děcko, co bude mít modré oči. R^

0 0
možnosti

Dispozice k nějakému oněmocnění je zásadní věc. Dalšími důležitými spolufkatory jsou ony další vlivy, které při té či oné dispozici vyvolají konkrétní onemocnění. A zde snad poprvé v popularizačním článku jsou vyzdvihnuty infekce, prodělané infekceR^ Na rozdíl od většiny ostatních, kde se omílá strava, životní styl....

2 0
možnosti
Foto

Bylo by to krásné kdyby se nemoci dali vyléčit ještě před narozením. R^

Letos je to třicet let co mi umřel bratr díky jednomu zmutovanému genu(Loweho syndrom). K odhalení nemoci došlo až 6 měsíců po porodu, už tehdy bratrovi zbývali jen 2 měsíce života, strávené na přístrojích. Lékař v Motoli matce gratuloval, že si ušetřila doživotní útrapy.   

Daný gen byl sice identifikován již v roce 1995, nicméně stále není známá příčina této mutace, ani neexistuje žádné zázračné vyléčení, pouze závodíte s každým příznakem  zvlášť. Většina postižených nakonec umře po dvacítce pokojně ve spánku. 

Můj druhý bratr je autista, další sestra se narodila mrtvá. Se mnou matka jakékoliv testování odmítla, možná proto, že ji lékaři více než přesvědčovali k potratu. Nakonec z toho byla "jenom" skolióza, chybějící dioptrie a prořízlá pusa.  Už mám jenom tu pusu;-D  Já jen doufám, že mě nakonec neskolí demence jako babičku po šedesátce.:-/

2 0
možnosti
Foto

Největší boje jsem nakonec stejně sváděla se svou maminkou a její přepéči. Ta aspirovala mě přivézt do hrobu dřiv než moje vrozené nedostatky. ;-D Jí zase zabíjela moje činorodost a bláznivé nápady. ;-D

1 0
možnosti

Jinak na péči o zdraví národa nevidím nic špatného - třeba ten teratologický vliv vidím jako esenciální - protože v dnešní době se řeší až následky. "Léčba" těch postižených, to že bude na tomhle světě přežívat o rok déle, je preferována. Ale primární by mělo být zkoumání toho proč se takto postižení rodí. Osvěta o negativních vlivech různých látek během těhotenství by měla být i v zájmu státu.

3 0
možnosti

Já bych teda pozornost upíral i k teratologii - vědě která se zabývá působením látek na plod. Je klidně možné že ty geny ovlivňují třeba možnost s jakou bude mít určitá látka nebo hormonální nerovnováha matky vliv na vývoj dítěte. A mimochodem co může být za tím nárůstem leukémie po revoluci ? Nebudou to právě taky látky které matka přijímá v těhotenství ?

1 0
možnosti

R91o97b54i70n 82Ž29i22ž23k15a

24. 11. 2014 15:28

Máte nějaký o zdroj ohledně toho výskytu leukémie v ČR? Slyším to poprvé, daleko pravděpodobnější mi přijde varianta, že se vylepšily diagnostické metody a více případů je správně identifikovaných ale rád se poučím. Díky.

1 0
možnosti

Já bych to neviděl jako problém. Však ona si přiroda hravě poradí i s těmi "geneticky šlechtěnými" lidmi. Člověk nemá šanci ty genetické zásahy domyslet až do konce a vznikne něco, co původně ani nikdo nechtěl. Příroda to vyřeší - přežijí jen ti, kteří život jako takový zvládnou nejlépe.

2 1
možnosti

Jasně, život je krutý. Málokdo se dneska dožije dospělosti.

4 0
možnosti

Nový, lepší, vyšlechtěný člověk ..

Tak po tom toužili snad všichni diktátoři minulého století ...

1 1
možnosti

Tak to bude dobře, že diktátoři budou spokojení a budou mít o důvod míň stát se diktátory.:-)

2 0
možnosti

Člověk míní, příroda mění....

1 0
možnosti

Tak se nám tu rojí citlivky, které se snaží sem nacpat humanitu za každou cenu. Každý trochu inteligentní člověk snad chápe, o jakých defektech je řeč a co je to ten "plnohodnotný" život. Ale humanisté sem už cpou rozštěp patra, kratší nohu nebo jednu ledvinu....tj. problémy, se kterými si medicína dokáže poradit. To je pak těžká diskuze.

13 1
možnosti

H48a61n62a 68B34í90z32o20v78á

24. 11. 2014 11:18

Jo jo, zato velice cenná je diskuze založená na argumentu "každý trochu inteligentní člověk snad chápe" :-)

2 2
možnosti

Článek je to pěkný, leč diskuze pod ním opět ukazuje, že lidé mají o genetice zkreslené představy. Sestrojit dokonalého člověka nejde, a i kdyby to šlo, nejde zaručit, že bude vést spokojený život. Osud člověka je souhrou nekonečného množství vlivů, z nichž genetická predispozice je sice důležitou, ale pouze dílčí součástí. I lidé, kteří sdílí genetickou informaci, vedou diametrálně odlišný život.

9 1
možnosti

A vy zase ukazujete, že jste naprosto mimo mísu. Bez genetického kódu nejste člověk, lidská DNA doslova vytváří člověka, proto nejste komár či bakterie.

0 5
možnosti