Diskuze

Genom pšenice se čte „po česku“. Co je na tomto postupu výjimečného?

Při zpětném ohlédnutí za rokem 2014 v české vědě nemůže ničí pozornosti uniknout podíl tuzemských vědců na poznávání genetické informace pšenice, kterému slavný vědecký časopis Science věnoval speciální sekci na svém webu. Co je na této práci tak zajímavého a proč se dělá zrovna u nás?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
WD

Kolem čtení DNA nás čeká ještě spousta úžasných a zcela jistě nečekaných objevů. Není to tak dávno, kdy se začalo zjišťovat, že ta "odpadní" DNA (junk DNA) není tak úplně odpadní, ale je v mnoha případech zásobárnou neaktivních genů, které přijdou ke slovu v extrémních podmínkách. Organismus tak dokáže cíleně "mutovat" tím, že si přehodí některé části DNA a do oblasti junk DNA odloží zase geny jiné. Navíc se ukazuje, že čtení pouhé DNA je naprosto nedostatečné. Dlouho se vědělo, že ne každý gen se použije a ne každý gen má stejnou "sílu". A opět to není tak dávno, co se přišlo na to, že to ovlivňují metylové skupiny navázané na DNA - čím více je jimi dané místo DNA obaleno, tím méně přijde daný gen ke slovu. Buňka si přitom umístění metylových skupin na patřičná místa hlídá úplně stejně jako kvalitu kódu DNA a je schopna neuvěřitelný regenerací, aby nedocházelo k nežádoucím mutacím - a to dokonce několik generací zpětně.

Genom pšenice je sám o sobě ještě úchvatnější tím, že tam reálně funguje několik kompletních genomů různých druhů, které ale fungují společně, aniž by vznikaly organismy s různě fungujícími částmi. 

Je to úplně fascinující obor a dnes velmi lituji, že jsem se nevydal tímto směrem a teď jen vše z povzdálí sleduju jako laik, který dávno promarnil svou správnou chvíli do toho vstoupit. Obrovsky fandím všem týmům, které na DNA pracují. A když to jsou Češi, tak pochopitelně o to víc. Kéž bychom se dočítali mnohem více o těchto vědeckých úspěších než o jiných tématech, která bohužel vracejí Evropu daleko do temné minulosti.

1 0
možnosti
VK

Jen tak dál R^ odpůrcům GMO navzdory ;-)R^ Nikdy jsem tohle zpátečnictví nepochopil. Když někdo pokroku odporuje z ekologického hlediska (nekontrolovaná výsadba superodolné rostliny může teoreticky vážně narušit celý ekosystém), dokážu to ještě pochopit, ale když někdo dělá, jakoby geneticky vylepšená kukuřice byla nepoživatelná, nechutná, nebo snad dokonce jedovatá, chytám se za hlavu ;-D

2 0
možnosti
IS

I25v54a54n 68S78o12t

12. 1. 2015 5:24

a zas bude chleba nepoživatelný!!

0 6
možnosti
JS

No, náš chleba většinou bývá pšenično-žitný, nebo čistě žitný :-) Navíc tohle nemá s poživatelností chleba nic společného.

0 0
možnosti