Diskuze

Poctivá práce není nikdy zbytečná. Rozhovor nad velkým českým úspěchem

Asi nejsledovanějším vědeckým článkem s českou stopou se za minulý rok stal výsledek olomouckých vědců, kteří se zásadním způsobem podílejí na poznání genetické informace nejrozšířenější rostliny na světě, pšenice. Práce týmu z Hané je ale výsledek dlouhé cesty, jejíž cíl na začátku nikdo neznal, říká šéf týmu Jaroslav Doležel.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Banany? Psenice? A co genom chmelu!!!

1 0
možnosti

to ať si zaplatí Budwar ;-)

0 0
možnosti

Mohl by pan Doležal popsat možná rizika GMO plodin? Jsou buď zveličována, nebo bagatelizována, ale nepochybně existují. Zažil jsem úvahy o pšenici, která bude mít schopnost poutat vzdušný dusík jako třeba vojtěška a nebude se tak částečně muset hnojit. Odhad kolik to bude úbytku dusíku z atmosféry při známých plochách pšenice a možném přenosu této vlastnosti na trávy obecně ( jako hypotetické možnosti rizika ) k této futurologické úvaze, ten nikdy nebyl stanoven. Třeba je toto rizko technicky nemyslitelné. Ale jistě rizika úniku laboratorních rostlin GMO s vedlejšími negativy existují. Jak jsou reálná a jak snižují hodnotu přínosů pane Doležale?

1 0
možnosti

Tak s úbytkem dusíku z atmosféry jste mě opravdu pobavil.

8 0
možnosti

Ted jeste vypestovat geneticky modifikovane politiky odolne proti blbosti a korupci! :-)

5 0
možnosti

Prof. Dolezal je jedno z nasich nejvetsich vedeckych es a pritom je laicke verejnosti prakticky neznamy. Je to tak trochu jako kdyby Sablikovou znalo jen tisic lidi, co se skutecne zajimaji o rychlobrusleni.

6 0
možnosti

...Dolezel, omlouvam se...

0 0
možnosti

Tak my tady za české daně zkoumáme pěstování banánů pro cizí nadnárodní korporace, které je pěstují v Africe aby měly co největší výnos ;-(Rv

Stejný výzkum - pěstování banánů - provádějí i na Jihočeské univerzitě. Vědci mají skleníky i v Africe. AV jim platí pěknou dovolenou aby mohly dělat i výzkum v terénu.

Vypadá to že českou AV ovládly zahraniční firmy které v Africe pěstují banány. Jinak si to nedovedu vysvětlit.

3 8
možnosti

Dále čeští vědci luští genetické kódy hmyzu v Panamě. Mají pracoviště v Papue Nové Guinei, dělají tam výzkum tropického pralesa,  i na dalších exotických místech, mají pracoviště i na Antarktidě.

A ta pšenice .... no to je takový nudný.....nikam se nepodívají, žádný zážitek z cest.

4 0
možnosti

Nebyl by lepší spíš menší výnos?

0 1
možnosti

Výnos je množství sklizně na jednotku plochy. Z jakého důvodu by bylo lepší výnos snižovat?

3 0
možnosti