Diskuze

Energetičtí giganti se musí změnit. Nebudeme kvůli tomu žehlit v noci?

Ke konci roku několik velkých energetických společností deklarovalo, že za současné situace se už nebudou věnovat klasické a velké energetice, ale zaměří se na obnovitelné zdroje a decentralizovanou energetiku. Zní to možná lákavě, ale má to svoje problémy, upozorňuje v textu pro Technet.cz fyzik Vladimír Wagner.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PN

Vazeni diskutujuci, cekam nějakou vaznou oponenturu toho článku. Zatím se vyrojily jen nazory ironizujicu a nebo uplne mimo, nechapajici diagramy HDO, nedelajici rozdil mezi cernym a hnedym uhlim v Německu, bagatelizujici bezpecnost jaderných elektraren. Tvrdici, že jaderna energetika na Slovensku tvori jen 20 % spotřeby. A podobné blbosti.

0 1
možnosti
VZ

To se načekáte. Pan Wagner se sice prezentuje jako fyzik, což je pravda, neboť se jaderné fyzice skutečně profesně věnuje, ale jeho jeho znalosti a přehled jsou velice široké i v mnoha dalších oborech, jak to ostatně bývá u vysoce inteligentních lidí celkem obvyklé. Velmi těžko lze proto seriózně oponovat někomu, kdo tvrdí, že 2+2 jsou pořád 4 a nikoli moderněji 5.

2 0
možnosti
JM

J31a86n 68M53a81c51e21k

14. 1. 2015 13:56

To je super představa, že se v paneláku všechny pračky sepnou ve tři ráno. Dobrou noc. Rv

4 0
možnosti
Foto

No co, u nás to tak je běžně (v činžáku) - sepne bojler a pračka, případně myčka. A oknem do světlíku míří všechen vyprodukovaný hluk. A nikomu to nevadí. Faktem je, že v paneláku zavřít dveře nepomůže... :-D

0 0
možnosti

Ti ekologisti budou jak Židi, tak jich je málo a přitom ovládají celý svět...  

:-P

0 7
možnosti
MO

Souhlasím s autorem článku. Jako bývalý fyzik ani nemohu jinak. Problém, který přicházi z Německa nebo i ze struktur EU není technologický, ale sociologický. Pro generace lidí, kteří neví co to je být potmě a třást se zimou je snadné vytvořit jaderného či ekologistického strašáka a pak nabídnout nesmyslné paušalizované řešení. A tak to funguje a ani zdravý rozum nám s tím nepomůže, protože podle Gaussovy křivky lze snadno odvodit, že ten se při tomto socio-politologickém procesu neuplatňuje.

Je to stejné jako s potravinovou soběstačností. Už leta se děje víc a víc nevratných kroků, které ji podkopávají a stejně nelze masám vysvětlit, co jim hrozí. Oni totiž vidí ty plné hypermarkety a na možný nedostatek si neumí ani představit.

Inu lépe už bylo. Masy jsou důležité pro politiky a tak je logika našeho světa řízená na úrovni bulváru.

15 2
možnosti
VZ

Krutě realistické.

1 0
možnosti
Foto

"Lidé v těchto firmách zároveň nevěřili tomu, že politici povedou energetickou politiku až k tak technicky absurdním koncům." R^

5 0
možnosti
VZ

Logické. Pracovníci v elektroenergetice jsou povětšinou lidé s kvalitním technickým vzděláním a tudíž i vyvinutým smyslem pro racionalitu a logické uvažování, byť pro managementy to bohužel až tak úplně neplatí. Tomu, že Evropa se bude za chimérou OZE honit až tak daleko skutečně nevěřil skoro nikdo.

6 1
možnosti
Foto

P18e51t98r 63V56o79k79á59č

14. 1. 2015 11:00

Když začne environmentální aktivista myslet přestane být environmentálním aktivistou. Do toho se nepočítá přemýšlení o tom jak vydělat na dotacích. 

Možná by šlo začít tím, že se na ekonomických a právnických školách začnou povině vyučovat fyzikální zákony zachování a základy morálky.

13 0
možnosti
Foto

Článek celkem pěkně vysvětlil kam spěje svět pokud do věcí zasahují politici a ekologové.Jednou,někdy v hodně daleké budoucnosti budeme mít chytré sítě a chytré spotřebiče a starat se nám o vše budou roboti.V dohledné době to však nebude.Naopak,budeme neustále řešit problémy způsobené špatným politickým rozhodnutím,trh pokřivený dotacemi a nesmyslná rozhodnutí různých ekologických loby,které sice řekly A,ale už vůbec je nezajímá B,které zákonitě následuje.Tak,že se plácáme ode zdi ke zdi a říkáme tomu pokrok.Bohužel vzhledem k tomu,že každý politik si myslí,že je odborník na vše,nezdá se mi,že by se situace měla a mohla zlepšovat.

15 1
možnosti
MT

Pan fyzik by měl používat hlavu.

Už několik let to tu na diskusí říkám, že tudy cesta vede a konečně o tom co tu říkám začínají uvažovat i giganti. 

Pan Wagner už několik let říká že Německo čeká blackout.  A blackout pořád ne a ne přijít.

Pan Wagner postupně mění i své názory. Nejprve tu psal, že jedině atomová elektrárna je ten správný ekonomický zdroj energie. A teď už konečně uznává, to co jsem tady na diskusi psal celá léta. Že atomová elektrárna si na sebe při současné politice nevydělá.

Pan Wagner mě chce rozesmát, mluví o odkladu žehlení, zábavy - televize, počítačů atd. Televize - dnes LED - nejprodávanější úhlopříčka 40" má dnes 0,05kW/h. Dnes se prodává o hodně víc neotebooků než PC. Typická spotřeba je 0,02 kW/h. Žehlení.....dělnická třída nežehlí. Já žehlím Tak půl hodiny za týden. Takže příklady, které pan Wagner dává jsou směšné.

Největší žrouti domácností jsou samozřejmě přímotopy,akumulačky, tepelná čerpadla a bojléry. A zrovna to jsou spotřebiče které lze velmi dobře odkládat na noční hodiny nebo na hodiny s přebytkem energie.

Současný nizký a vysoký tarif je směšný. Já osobně mám nízký tarif v těchto časech 1h-5h, 15-16h, 20-23h

absolutně nechápu opodstatnění těchto časů, proč začínají v celé hodiny. To je naopak na energetickou síť zatěžují, když ti lidé co mají stejný tarif jako já zapnou bojlér a přímotopy v 15h.  V 15h je nižší spotřeba? Nebo v 15h začne foukat vítr a svítit slunce? 

Je třeba změnit od základu celý systém a donutit energetické firmy aby se snažily. A je vidět, že o takové změně přístupu začínají energetické firmy konečně uvažovat.

5 30
možnosti
VH

Je třeba taky použít hlavu k ekonomické úvaze, proč USA mají růst vyšší než Evropa. Asi tam nemají tendenci firmy k něčemu "donutit".

13 2
možnosti
ED

E90d47a 82D97r47á87b73e95k

14. 1. 2015 0:49

TLDR kecy už dneska řada lidí nemá na to, aby si přemáchli v pračce zrovna ten kousek oblečení který se zničeho nic rozhodli vzít na sebe a byl zrovna špinavý, takže takovéto praní klidně odloží. Stejně tak topení stáhnou a raději si vezmou svetr, protože se nechtěj finančně zruinovat, letošní teplá zima příští rok být nemusí.

0 5
možnosti
PN

No řada lidí pere tehdy, když nastřádá dostatek špinaváho prádla. A ne když nějaká chytrá síť dovolí uctivě pračku spustit.

10 0
možnosti

Tak jsem to nevydržel a také přispěji svým názorem..

Výše uvedený článek, je po dlouhé době první ve kterém má autor alespoň ponětí o tom co píše a neopisuje zaplacená reklamní sdělení, což si zcela jistě zaslouží pochvalu.

Snad jen bych vytknul v "porovnání vztahu podílu produkce elektřiny z fosilních a jaderných zdrojů u států v našem regionu", že není uvedeno dle jaké metodiky byl proveden výpočet, neb aktuálně Slovenská jaderná energetika pokrývá cca 20% spotřeby ( 2 reaktory v Jaslovských Bohunicích (V2) a 2 v JE Mochovce)...

Decentralizace výrobních kapacit si myslím, že je jednu z cest kam se energetika bude ubírat v budoucnosti, ovšem pochybuji že to bude OZE, neb štědře dotovány jsou právě nepredikovatelné zdroje, které enegretice více škodí než pomáhají. Málokdo si uvědomuje že ze zákona musí být dodrženy jisté standardy a jedním z nich je i garantovaný standard kvality kdy je distributor dle PPDS povinen dodávat  elektřinu s "odpovídajícími parametry velikosti a odchylky napájecího napětí a frekvence". Díky tomuto standardu, je distributor donucen mít pokrytý v podstatě celý dodávaný nepredikovatelný výkon, neefektivně pracujícím zdrojem, kterým v případě výpadku (což u slunce a větru není problém) nahradí akutní nedostatek výkonu aby nedošlo ke snížení kvality dodávky. Mimochodem obdobný standard platí i v ekology obdivovaném Německu.

Z tohoto vyplývá, že má pan Wagner pravdu, když tvrdí, že výrazně stoupla spotřeba fosilních paliv po té co došlo k odklonu Německa od jádra.. pokud na nějakých stránkách vykazují pokles tak je zde kromě reklamní demagogie pouze jediný důvod. Metodka výpočtu cíleně zanedbává neefektivně provozované elektrárny v době kdy nedodávají elektřinu.

9 1
možnosti
PN

Nevím, jakou metodiku máte namysli, ale když všechny 4 slovenské jaderné bloky vyrobí ročně okolo 15 TWh, tak při celkové spotřebě na Slovensku je to přes 50%.

0 0
možnosti