Diskuze

Nová kamera bez baterie: co spotřebuje focením, to si vezme ze světla

Na Columbia University pracují na obrazovém snímači, který si na sebe vydělá, alespoň co se elektrické energie týče. Prototyp spojuje obrazový senzor s prvky známými ze solárních panelů. Vědci doufají, že zmenšená varianta by mohla být v budoucnu použita například v bezpečnostních kamerách.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

tak trochu jedna velká zbytečnost. Energii lze přeci získat z běžné externí fotovoltaiky, která bude bezpochyby účinnější než snímací čip. Navíc dnešní snímače už běžně fungují v takových světelných podmínkách, že by to neprobudilo ani kalkulačku, natož kameru, která ten signál tak musí někam přenášet, jinak je to celé k ....

0 0
možnosti
MP

a přídavný blesk bude na točení kličkou R^

0 0
možnosti
JV

no dobře, čip získává energii pro svůj provoz ze světla, ale čip v podstatě moc energie ke svému provozu nepotřebuje, obávám se ale, že pro záznam nebo přenos signálu, tato energie stačit nebude. :-(

3 0
možnosti
JK

Vy jako nemáte na střeše sluneční kolektor a větrnou elektrárnu, jištěnou ještě geotermální energií?

Jak můžete vůbec existovat;-D;-)

Ale jinak je to nápad dobrý. Pokud chce člověk nějaký velmi nízkoenergetický dům, tak každý watík dobrý:-)

0 0
možnosti
LN

L36u76d48ě46k 59N81o74v61ý

22. 4. 2015 7:50

Jak můžete napsat "Na světě je první kamera, která nepotřebuje žádnou energii." ? Energii samozřejmě potřebuje, akorát si ji bere jinde, než ze sítě nebo baterie. To je prostě blábol. :-)

0 0
možnosti
RH

Pro mně žádná novinka, už jako malý, to mi bylo asi 10-12 let, jsem si postavil ze staré promítačky, starších tesláckých fotodiod, zelených LED a hromady drátů kameru i s monitorem. Do vykuchané promítačky, jen krabice s čočkou, jsem zabudoval 6×8 fotodiod, možná KP101, už nevím, z toho vytahal 49 drátů (jeden byl společný pro všechny, tam asi přišly katody), samozřejmě jsem nepoužil DPS, ale kus papírové krabice, do níž jsem fotodiody zapíchal a spoje dělal jen omotáním, na druhé straně to vypadalo podobně, ale byly tam 3mm červené LED. S "monitorem" jsem zalezl do stanu na zahradě, kde byla relativně tma, "kamera" byla venku.

Nepotřebovalo to vůbec napájení, ale to byla také jediná výhoda. No, možná ta snímková frekvence byla omezená jen reakční dobou fotodiod. Nevýhoda byla ve vysoké poruchovosti, nízké citlivosti na světlo, hrozné pracnosti a nemožnosti s tím pohybovat, aniž by se něco nerozpojilo, samozřejmě ani rozlišení 0.000048MPx nebylo nic moc. Ale fungovalo to.

Tady bych ovšem viděl jeden problém - výrobci se snaží na čip menší jak špendlíková hlavička (u mobilů) narvat desítky megapixelů. 10MPx = 40000000 subpixelů, tedy oněch fotodiod. Dokážete si představit jejich velikost? Pak si představte, jaký proud asi mohou dodat, když na čipu fotodiody nejsou z daleka samy. Takže využití by bylo možné možná tak u průmyslových kamer s nízkým rozlišením, u zrcadlovek by mohlo být možné snížit spotřebu čipu, ale u mobilů s tímto rozhodně nečekejte.

1 3
možnosti